Перейти до вмісту

Бердичів

Бердичів - красиве історичне місто. Знаходиться недалеко від Києва в Житомирській області. Тому Бердичів може стати чудовою відповіддю на питання «куди поїхати на вихідні?»

Загальна інформація.

Територія, на якій розташоване місто, заселена ще в II тисячолітті до н. е. Тут виявлено поселення епохи бронзи і залишки двох поселень черняхівської культури.

Існує кілька версій походження назви «Бердичів». За першою, воно походить від назви племені берендеїв – бердичів, переселених на землі Київської Русі. Згодом ця назва видозмінилася і набула сучасної форми. За іншою версією, назва походить від власного імені Бердич. Коли частина земель Київської Русі опинилася під владою великих литовських князів, ця місцевість стала володінням Бердича, підданого князя Вітовта. Потім Бердич заснував хутір, який отримав назву Бердичева.

Бердичів відомий з 1320, коли ця місцевість була подарована Великим князем Гедиміна родині Тишкевичів. Перша письмова згадка міста Бердичева датується 1546 роком, коли Бердичів був згаданий в переписі населених пунктів, що належать Василю Тишкевичу – представника одного з найбагатших графських родів Великого князівства Литовського. У 1569 році після об’єднання Польщі і Литви в Річ Посполиту, Бердичів опинився в складі цієї держави і пробув в ньому до 1793 року. У цей період населення міста перебувало під сильним польсько-католицьким впливом у всіх сферах життя. Сімнадцятого століття був дуже важким для цього краю: постійні бойові дії українського козацтва, польських і російських військ, епідемії хвороб, голод і набіги татар регулярно спустошували регіон.

Кілька разів Бердичів піддавався повного знищення: в 1654 році в результаті війни, голоду і чуми місто було повністю спустошене, а 1695 Бердичів спалила кримська орда. Бердичів до кінця 18-го століття сформувався як значний торгово-ремісничий і культурний центр Правобережної України. Цьому сприяло розташування міста на перетині важливих торговельних шляхів і високий відсоток єврейського населення, в 1787 році налічувало 1500 чоловік з 4000 живуть в Бердичеві. В 1843 році заможні жителі звернулися до уряду з проханням надати Бердичеву статус міста, адже ще в 1801 році Сенат визнав Бердичів “комерційним в Європі місцем”.

У грудні 1845 царським указом Бердичеву було надано статус міста. Одночасно він стає центром Бердичівського повіту. З 1937 року Бердичів, як центр району, входить до складу Житомирської області.

Туристичні об'єкти: Бердичів
 • Монастир-фортеця Ордена босих кармелітів
  Close
  Новый год в Виннице. Фото 1
  Монастир-фортеця Ордена босих кармелітів

  Справжня пам’ятка архітектури розташована в місті Бердичів Житомирської області. Цей монастир дивує своїм величним виглядом. У його складі знаходяться оборонні стіни, величезні вежі і невимовної краси костел, який виконаний в пишному стилі барокко. Відомий в ті часи київський воєвода і політичний діяч Януш Тишкевич став засновником цієї величезної бердичівської фортеці. Ідея створення такого об’єкта прийшла до нього після смертельного полону, з якого йому вдалося дивом врятуватися. Справа в тому, що Януш навіть не сподівався на життя, будучи в полоні. В одну з ночей йому з’явилися монахи, які молилися за його благополучне повернення на рідну землю. Після сну Тишкевич дав клятву, що звільнившись, він неодмінно зведе божий храм. Дорога по Любліна стала для колишнього бранця знаменням Бога, адже він побачив тих самих монах, які бажали його звільнення. Це були ченці Ордену босих кармелітів. У 1630 році Януш передав фортецю в дар цим святим, через деякий час почалися роботи з будівництва монастиря. 1642 рік став початком життя для монастиря, тоді ж Тишкевич приніс в дар ікону Пресвятої Діви Марії. Не дивлячись на численні розрухи і пожежа під час Другої світової війни, монастир в Бердичеві піддавався постійній реконструкції. На сьогоднішній день зберігся не тільки зовнішній вигляд будівлі, але і внутрішнє оздоблення.

 • Костел Святої Варвари
  Close
  Костел Святої Варвари

  Однією з архітектурних перлин Бердичева є костел Святої Варвари. Історія створення костелу відноситься до 1759 році, тоді було розпочато його будівництво. Закінчилося воно тільки в 1826 році. На місці старої міської дерев’яної церковці в честь нареченої побудували нову. Усередині цього костелу у вівтаря 2 березня 1850 року класик французької літератури Оноре де Бальзак повінчався з овдовілої польської поміщицею Евеліною Ганською. На фасаді будівлі встановлена ​​табличка на честь цієї пам’ятної події. У стінах костелу Святої Варвари вчився грати на встановленому пізніше органі великий композитор Фредерік Шопен. Пізніше в будівлі католицького храму був організований спортзал.

  Структура католицького храму витримана в істинно барокової манері, характерній для церков 17-18 століть. На даху цього двоповерхового будинку розташована маленька дзвіниця, дзвони якої чутні навіть за межами міста завдяки тому, що в ній встановлені мікрофони. Вікна костелу мають арочну форму. До того ж над його парадним входом прибудований маленький балкончик. Тільки через роки костел Святої Варвари набув того вигляду, який він має зараз.

 • Музей єврейства
  Close
  Музей єврейства

  Музей єврейства в Бердичеві відкритий в 2015 р в приміщенні Міської бібліотеки для детей. Експозиція в двох залах розповідає про побут бердичівських євреїв, про історію та традиції єврейського народу, а також про трагічні події Голокосту під час Другої світової війни. Експонати надані жителями Бердичева, зокрема єврейською громадою міста.

 • Музей Джозефа Конрада
  Close
  Музей Джозефа Конрада

  Музей англійського письменника XX століття Джозефа Конрада-Коженьовського. Музей розповідає не тільки про долю і творчість самого письменника, а також про історію його родини.

  Особливістю музею є те, що майже всі матеріали представлені в електронному вигляді або у вигляді копій. У музеї зібрана велика кількість фотографій і архівних матеріалів українською, польською та англійською мовами. Експозиція розділена на три частини: дитинство письменника, виїзд в Марсель, рішення стати моряком; морські подорожі; літературна спадщина автора. Є в музейній експозиції ще одна цікава річ – фрагмент корабля “Otago”, капітаном якого був Джозеф Конрад.

 • Нікольський собор
  Close
  Нікольський собор

  Нікольський собор розташовується в центральній частині Бердичева. Побудували храм в далекому 1908 році на місці старовинної дерев’яної церкви Святого Миколая. У церкві зберігалася древня ікона Миколи Чудотворця, яка вважалася чудотворною. Кам’яний храм в стилі пізнього бароко (рококо) споруджений і освячений в 1908 р Інтер’єр прикрашений розписами.

  У 1996 році Свято-Нікольський храм отримав статус собору.

Тури до: Бердичів

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Бердичів

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Бердичів

Черговий робот не виявив статті про це місце!