Перейти до вмісту

Бучач

Місто Бучач - один із наймальовничіших райцентрів Поділля розташований на високих берегах р. Стрипи.

Бучач є адміністративним центром Бучацької міської ради, до якого не входять інші населені пункти.

Історія Бучача

Назва міста походить від старослов’янського слова «буча» – в значенні «весняні води, обрив і глибина», що досить точно відображає навколишній ландшафт.

Історія міста сягає в давні часи. На Федір-горі під час археологічних розкопок (1924р.) знайдені кам’яні долота і стамески зі старанно зашліфованою поверхнею. Такий інвентар типовий для племен культури лінійно-стрічкової кераміки (6-3 тисячоліття до н. е.). На березі Стрипи виявлено залишки двох поселень ранніх племен трипільської культури та поховання бронзового століття.

Про час заснування Бучача існують різні точки зору вчених 1260р. або 1397 рік. На території міста знаходилося давнє слов’янське поселення, до 1340 р. входило до складу Галицько-Волинського князівства. В кінці XIV ст., Внаслідок тривалої боротьби між Польщею і Литвою, Східну Галичину (в тому числі Бучач) захопили поляки.

Освіта і культура в Бучачі

У місті діють 4 середні загальноосвітні школи, гімназія ім. В. М. Гнатюка, 2 ліцеї, музична та художня школи, автошкола Товариства сприяння обороні України. Також є ПТУ-26, аграрний коледж, інститут менеджменту і аудиту (III рівень акредитації).

При районному будинку культури діють 9 народних колективів: самодіяльний театр, театр юного глядача, літературно-музичний театр «Муза», театр сатири мініатюр, духовий оркестр, ансамбль класичної музики «Опус», хорова капела, вокально-інструментальний ансамбль «Орфей», ансамбль народної музики «Радограй». Будинок культури знаходиться в будівлі-пам’ятнику історії та архітектури – будинку товариства «Сокіл» (1905р.).

Туристичні об'єкти: Бучач
 • Василіанський монастир
  культова споруда, 1751 р.
  Close
  Василіанський монастир
  культова споруда, 1751 р.

  Величний монастир Чесного Хреста Господнього височить на протилежному від Бучацького замку пагорбі, що в урочищі Федір. Побудований для отців василіан, яких в XVIII ст. запросив до міста С. Потоцького для заснування богословської школи. Центральною спорудою комплексу є барокова Хрестовоздвиженська церква з дзвіницею (арх. І. Шільцер). З двох сторін до неї примикають корпуси келій і василіянської гімназії (зараз Бучацький колегіум ім. Св. Йосафата). У радянські часи монастир був закритий і руйнувався, проте після 1991 р. проведена повна реставрація. Всі будівлі, включаючи гідроелектростанцію на р. Стрипа, відновлені і використовуються за призначенням.

 • Ратуша
  пам'ятник архітектури, 1751 р.
  Close
  Ратуша
  пам'ятник архітектури, 1751 р.

  Чудове барокове творіння львівського арх. Б. Меретина є візитною карткою міста. Ратуша висотою 37 м. побудована в Бучачі на кошти М. Потоцького. Двоярусна вежа спирається на двоповерхову кубічну основу. Спочатку ратуша була увінчана 18-метровим шпилем (був замінений нинішнім куполом після пожежі 1811 р.) і прикрашена 17 скульптурами видатного скульптора І. Пінзеля на тему боротьби добра і зла. Більшу частину скульптур знищила пожежа 1865 р. чотири з них збереглися лише фрагментарно. Завдяки витонченому синтезу архітектури і скульптури Бучацька ратуша вважається видатним твором світової архітектури епохи пізнього бароко. В даний час ведеться реставрація, планується створення музею І. Пінзеля. Втрачені скульптури планують замінити копіями. Відновлений годинник на верхньому ярусі відбиває кожну чверть години, а щогодини грають мелодії українських пісень. Перед ратушею в 2014 р. встановлено пам’ятник Пінзелю.

 • Успенський костел
  культова споруда, 1761-63 рр.
  Close
  Успенський костел
  культова споруда, 1761-63 рр.

  Католицький костел Успіння Богородиці був побудований під замковою горою неподалік від ратуші на кошти власника міста, канівського старости М. Потоцького, про що свідчить його родовий герб Пилява на фронтоні. Напис на порталі говорить: “З бажання мати в Пиляві Потоцьких три хрести, Будинок хреста на славу Божу побудував”. Над внутрішнім оформленням кілька років працював видатний скульптор І. Пінзель. Монументальна композиція з п’яти вівтарів включає образ Матері Божої з дитятком Ісусом, фігури Св. Івана Євангеліста, Св. Йоахіма, Св. Анни, Св. Зазарія, Архангела Михайла, Св. Іоанна Непомука, ангелів, алегоричних фігур моторності і Любові, і композицію Божої Слави. Після радянської розрухи храм відновлений і знову приймає віруючих.

 • Покровська церква
  культова споруда, 1764 р.
  Close
  Покровська церква
  культова споруда, 1764 р.

  Церква Покрови Пресвятої Богородиці в Бучачі побудована в 1764 р. в стилі пізнього бароко за проектом арх. Б. Меретина (за іншими даними – І. Шільцера). Храм має оборонний характер. Враження “жіночності” інтер’єру створюють закруглені кути і гармонійні лінії порталу. Збереглися Дияконські ворота роботи видатного скульптора І. Пінзеля. При відродженні Покровського храму після радянського періоду в підвалах було виявлено поховання десятків репресованих жителів міста.

 • Бучацький замок
  фортифікаційна споруда, XIV-XVII ст.
  Close
  Бучацький замок
  фортифікаційна споруда, XIV-XVII ст.

  Руїни оборонного Бучацького замку, з XIV ст. захищав Бучач від татар і турків, підносяться на пагорбі в центрі міста. Фортеця була закладена у 1379 р. місцевими магнатами Бучацького, а через три століття укріплена новими господарями Потоцькими. У 1648 р. її намагалися захопити козацьке військо, а в 1665 і 1667 рр. невдало облягали татари. Тільки в 1672 р. місто змогла захопити турецька армія і фортеця була зруйнована. Потоцькі намагалися відновлювати Бучацький замок, але в XIX ст. він остаточно втратив своє значення і майже повністю був розібраний на будматеріали. Збереглися фрагменти стін і веж.

 • Миколаївська церква
  культова споруда, 1610 р.
  Close
  Миколаївська церква
  культова споруда, 1610 р.

  Оборонний храм на честь Св. Миколая збудовано на кошти дружини графа С. Потоцького Марії Могилянки – двоюрідної сестри Київського митрополита П. Могили. Фортифікаційний характер розташованого на пагорбі суворої споруди вгадується по бійницям на другому ярусі. Усередині знаходяться багато прикрашений іконостас.

 • Скульптура Божої Матері
  пам'ятник / монумент, 1751-2006 рр.
  Close
  Скульптура Божої Матері
  пам'ятник / монумент, 1751-2006 рр.

  Придорожня фігура Божої Матері була встановлена в Бучачі у 1751 році на замовлення господаря міста М. Потоцького. Це була одна з ранніх робіт видатного скульптора Г. Пінзеля і архітектора Б. Меретина. На постаменті зображено герб Потоцьких “Пилява”. У радянські часи фігура Діви Марії була знищена, проте частина постаменту збереглася. Відновлена в 2006 р. на колишньому місці, автор копії Р. Вільгушинський.

 • Скульптура Яна Непомука
  пам'ятник / монумент, 1750-2007 рр.
  Close
  Скульптура Яна Непомука
  пам'ятник / монумент, 1750-2007 рр.

  Скульптурна композиція, увінчана фігурою Св. Яна Непомука, була встановлена в Бучачі на розвилці доріг на Тернопіль і Чортків в 1750 р. Це була одна з ранніх робіт видатного скульптора Г. Пінзеля. Празький священик Ян Непомук прийняв мученицьку смерть у 1393 р. відмовившись видати таємницю сповіді дружини імператора Вацлава IV Люксембурзького. Культ святого був поширений у XVIII ст. Придорожню скульптуру Яна Непомука замовив Пінзелю граф Микола Потоцький, про що свідчить герб Потоцького “Пилява” на постаменті. У радянські часи скульптура була знищена. Відновлена в 2007 р. на колишньому місці (зараз розвилка доріг знаходиться трохи вище), автор копії Р. Вільгушинський.

Тури до: Бучач

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Бучач

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Бучач

Черговий робот не виявив статті про це місце!