Перейти до вмісту

Дендропарк Олександрія

Державний дендрологічний парк “Олександрія” розташований в місті Біла Церква на Київщині. Пам’ятник садово-паркового мистецтва, заснований в кінці XVIII в. Один з найбільших парків Східної Європи (площа близько 406 га) і найстаріший дендропарк України. На території парку зростає рекордна кількість видів, форм і сортів рослин – понад 2500. Багато рослин парку вже мають вік понад 200 років.

Парк був закладений в 80-х роках 18 століття графом Ксаверієм Браницьким, який отримав в подарунок ці землі від польського короля Августа Станіслава Понятовського за придушення ряду селянсько-козацьких повстань – Коліївщини. У 1784 році граф подарував маєток своїй дружині Олександрі.

 

Побувавши в парках європейських столиць, Олександра Браницька вирішила створити не менш вишуканий парк в своїй головній резиденції і назвала його своїм ім’ям. Ретельно ознайомившись з навколишньою місцевістю, вона зупинилася на ділянці стародавньої діброви в західному напрямку, в 3 км від Білої Церкви, в урочищі Гайок.

Спочатку графиня хотіла присвятити будівництво майбутнього парку пам’яті свого дядька – князя Григорія Потьомкіна, який помер в 1791, а також вибудувати в парку його мавзолей, який повинен був стати домінантою всієї нової композиції парку «Олександрія».

Однак, після смерті Катерини ІІ Браницькі потрапили в опалу до успадкував російський трон Павлу І, затятому супротивнику Потьомкіна. З цієї причини будівництво мавзолею було скасовано.

Автором генерального плану парку став відомий французький архітектор-паркобудівельник Мюффо. Основним стилем “Олександрії” став модний у той час англійський, або ландшафтний.

На території парку “Олександрія” було споруджено літню резиденцію родини Браницьких ( «Аустерія», або «Дединець») і багато інших архітектурних споруд: Царський павільйон, в якому жили гості Браницьких – члени царської сім’ї, Танцювальний павільйон, колонада “Луна”, павільйон “Ротонда”, “Руїни”, “Китайський місток” і т.п.

До сих пір парк прикрашають бронзові і мармурові скульптури, вази, декоративні композиції з великих брил та штучних земляних підвищень.

У музеї Олександрії зберігаються 16 мармурових статуй італійських художників, в числі яких Три грації (Антоніо Канова), Хлопчик з собакою та Хлопчик з луком (Памполоні).

У парку було окреме місце, так званий Царський сад, де росли одна модрина та 7 американських лип, які були посаджені імператорами Олександром Павловичем і Миколою Павловичем, княгинею Олександрою Федорівною. Про це свідчила мідна дощечка з написом ким і коли було посаджено дерево.

До середини XIX століття “Олександрія” перетворилася в один з найпрекрасніших пейзажних парків Російської імперії. З Північної Америки і Західної Європи в парк завозилися рідкісні екзотичні рослини, в тому числі й отруйні.

До 1861 року було облаштовано центральна і східна частини парку. З відміною кріпосного права розвиток парку припинився. Але на той час парк вже був справжнім шедевром. Про це свідчать старовинні малюнки і літографії таких відомих художників, як Наполеон Орда і Вілібальд Ріхтер, який залишив після себе «Альбом Білоцерківський, документації місця та епохи», який знаходиться зараз у Марії Рей з дому Потоцьких у замку Монтрезор у Франції. Альбом є великою книгою і містить 24 ілюстрації, які переплетені в шкіряну оправу з позолотою і металевим обрамленням, де розміщені кольорові акварелі.

Під час громадянської та Другої Світової воєн більшість архітектурних споруд “Олександрії” було зруйновано, особливо сильно постраждала резиденція Браницьких «Дединець», була пошкоджена значна частина дерев.

Тури до: Дендропарк Олександрія

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Дендропарк Олександрія

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Дендропарк Олександрія

Черговий робот не виявив статті про це місце!