Перейти до вмісту

Дніпро

Дніпро (кол. Дніпропетровськ, кол. Катеринослав) - мальовниче місто на обох берегах Дніпра, центр оборонної і космічної промисловості.

Загальна інформація.

Місто офіційно було засновано в кінці XVIII століття Катериною II як третя столиця Російської імперії, з відповідною попередньою назвою “Катеринослав”.

Місцевість, в якій розташований сучасний Дніпро, заселялася людиною ще з палеолітичних часів. Хвилі завойовників періодично спустошували її – останній раз в XIII столітті під час монголо-татарської навали. Заново край став заселятися після становлення Запорізької Січі в XVI столітті: тут стали виникати козацькі курені, хутора, села і містечка. Найвідоміші на території міста і в околицях – Самар (Старий Самарь), відомий з 1-ї половини XVI століття – нині на околиці сел. Шевченко в гирлі Самари і Кодак (польська фортеця, відома з 1635 року і слобода при ній). Пізніше виник Новий Кайдак (центр Кодацької паланки Запоріжжя), а на місці Самара в 1688 р. – перша на запорізьких землях російська колонія Новобогородицка з фортецею і економічною частиною – посадом.

У 1775 році запорізьке козацтво було остаточно ліквідовано, а його землі були розділені між Азовською і Новоросійською губерніями. У 1776 році за указом Катерини II був заснований губернський центр Азовської губернії, який отримав назву Катеринослава. Спочатку нове губернське місто було засноване на річці Кільчень при впадінні її в Самару. Однак проіснувло тут місто недовго через невдале географічне розташування на болоті і частих повеней. 22 січня 1784 року було видано указ про заснування другого Катеринослава на Дніпрі, що за початковим планом повинен був стати «Третьою столицею Російської імперії». Офіційно місто було засноване під час візиту Катерини II, яка 9 (20) травня 1787 року заклала перший камінь у будівництво Преображенського собора.Однако, місце розташування центру (на пагорбі) нового міста, знову виявилося не дуже вдалим, виникли труднощі з водопостачанням, тому міський центр став переміщуватися на захід, в низину, до Дніпра, де розташовувалася козацька слобода Половиця, відома з 1743 року. Уже в 1790-х роках козацька слобода була поглинена Катеринославом. Зараз тут – центр сучасного Дніпро.

За кілька останніх століть Дніпро пережив трансформацію від великого центру ядерної зброї і космічної промисловості до сучасного розвинутого промислового і фінансово-ділового центру. Незважаючи на те, що місто досить серйозне і урбанізоване, Дніпровську є чим похвалитися.

Пам’ятками Дніпро є його набережна, Монастирський острів, найбільша в Україні колекція скіфських кам’яних «баб», діорама «Битва за Дніпро», майданчик огляду в парку ім. Т. Шевченка і т.д. Особливий шарм місту надає величезна кількість мостів і різноманітність фонтанів.

Тут знаходяться найдовші в Європі набережна і залізобетонний арковий міст, найкоротший у Європі метрополітен, найдовша в Україні лава і найбільша в країні діорама.

Також, ще однією з визначних пам’яток міста є руїни польської фортеці «Кодак», які находяться на околиці міста в селі Старі Кайдаки.

Головна визначна пам’ятка Дніпро – його набережна, довжиною понад 23 км. У центральній її частині розташовані такі популярні місця, як фонтан «Лебідь» (б’є прямо з річки на висоту до 50 м.), фонтан «Кульбаба» (улюблене місце збору ролерів, скейтерів та інших екстремалів), піраміда зі скляною кулею. У літню пору дуже приємно просто повалятися на м’якій зеленій травичці дніпровської набережної.

 

Туристичні об'єкти: Дніпро
 • Історичний музей
  музей, 1849-1902 рр.
  Close
  Історичний музей
  музей, 1849-1902 рр.

  Дніпровський національний історичний музей ім. Д. Яворницького був заснований в 1849 році як музей старожитностей Катеринославської губернії. Спочатку він розміщувався в одній з кімнат Потемкінського палацу, потім кілька разів переїжджав. У 1902 р. на його базі, а також на основі колекції приватного музею А. Поля і зборів інших катеринославських колекціонерів, був відкритий Обласний музей ім. А. Поля. З ініціативи Катеринославського наукового товариства для нього в 1905 р. побудували спеціальний музейний будинок в модернізованому класицистичному стилі (арх. Г. Панафутін). Величезний внесок у створення експозиції вніс видатний історик, дослідник українського козацтва Д. Яворницький. Стара одноповерхова частина музею з’єднана з новим двоповерховим будинком, в якому розміщена експозиція, і будівлею найбільшою в Україні діорами “Битва за Дніпро”. У залах можна побачити 7 тис. Експонатів, що розповідають про історію краю з найдавніших часів до середини ХХ ст. Справжні раритети: всесвітньовідомі Керносівський ідол ІІІ тис. до н.е., статуетка фараона Рамзеса VІ, чумацький віз і карета часів подорожі Катерини ІІ на південь, перший радянський трактор і легендарна БМ 13 ( “Катюша”). Біля музею виставлена колекція скіфських баб, могила Д. Яворницького. Проводяться театралізовані нічні екскурсії з музичним супроводом і світловими ефектами, а також тематичні музейні салони.

 • Преображенський собор
  культова споруда, 1830-35 рр.
  Close
  Преображенський собор
  культова споруда, 1830-35 рр.

  Будівництво Спасо-Преображенського кафедрального собору було розпочато в 1787 р. під час подорожі Катерини II до південних володінь. Імператриця особисто заклала перший камінь, що прийнято вважати моментом заснування міста. Однак продовження робіт затягнулося на 48 років і завершилося лише в 1835 р. Собор розташований посеред зеленого скверу в історичній частині міста. Має високу архітектурно-художню цінність як споруда, в якому відбилися традиції і прийоми російської класичної школи періоду її розквіту. У роки радянської влади, за наполяганням академіка Д. Яворницького, в будівлі відкрили музей атеїзму, завдяки чому вдалося врятувати храм від знищення і зберегти інтер’єри. Собор ненадовго відновлював роботу під час німецької окупації. Реставровано в 1975 р. У 1992 р. переданий православній церкві. Поруч – верстова “Катерининська миля”.

 • Монастирський острів
  історична територія
  Close
  Монастирський острів
  історична територія

  Монастирський острів на Дніпрі – історичне ядро Дніпровська, улюблене місце відпочинку городян. З парку ім. Шевченко на острів перекинуто пішохідний міст. За легендою, в XI ст. тут існував візантійський монастир, в якому княгиня Ольга перечікувала бурю по дорозі до Константинополя. Встановлено пам’ятний хрест на честь візантійських ченців, на мисі споруджена Миколаївська церква (1999). У радянські часи встановлений пам’ятник Т. Шевченка, відкритий зоопарк і акваріум, а також парк дитячих атракціонів. У 2013 р. відкритий 17-метровий декоративний водоспад “Поріг Ревіння”, який символізує затоплений каскад дніпровських порогів (працює в літній період у вихідні, а ввечері – і в будні дні).

Тури до: Дніпро

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Дніпро

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!