Перейти до вмісту

Довге

Село Довге засноване в кінці XIII - початку XIV століття. Вперше село згадується в письмових джерелах 1 383 під назвою «Борг». У 1417 році за тодішніх власників Довгого - баронів Довгай, в селі був побудований замок і дерев'яну церкву, тут налічувалося 23 кріпосні господарства. Село адміністративно підпорядковувалося спочатку Березький, а з тисяча чотиреста п'ятьдесят-чотири - Марамороський копальнях.

Загальна інформація.

Село Довге було засновано в мальовничій долині річки Боржави в Карпатах, оточеній з усіх боків горами. Посеред міста був побудований замок. Місце для будівництва укріплень було вибрано в «клині», утвореному лініями русла Боржава та її правої притоки – річки Свинки. Довге зручно розташувалося на шляху, який вів через Липецьк-Полянський перевал в сторону Хустського замку. У районі села з цим шляхом перетиналися ще кілька доріг Боржавської долини. Таким чином, село виникло на вигідному стратегічно важливому місці, а зведений тут форпост мав прийняти на себе функції захисту важливого колійного вузла, а так само забезпечити захист кордонів Угорщини, під владою якої навколишні землі перебували з 11 століття.

Пам’ятки. Оскільки на території палацу ніколи не проводилися розкопки і дослідження, то поки складно сказати, чи збереглися тут будь-які залишки замку XV століття. Деякі дослідники вважають, що в підвалах палацового комплексу збереглися фрагменти стін старого замку.

Комплекс укріпленого палацу XVIII століття зберігся досить добре – вціліли всі ключові будівлі (житлові та господарські корпуси, стіни, башти і навіть парк). Однак всі ці будови потребують реставрації. Однією з основних проблем пам’ятника було і залишається розміщені в його стінах тубдиспансеру. Оскільки комплекс палацу використовується в медичних цілях, тут не можуть розпочати проведення реставрації, щоб в результаті підвищити привабливість цього пам’ятника в очах туриста і врятувати його від поступового руйнування.

В період визвольної війни угорського народу 1703-1711 рр під Довгим 7 червня 1703 відбулася битва повстанців-куруців, в числі яких були і жителі села, проти військ Габсбургів. Але сили були нерівними і повстанці зазнали поразки. На братській могилі загиблих куруців в 1908 році було споруджено пам’ятник з викарбуваним написом: “За батьківщину і свободу”. З 1711 Довгий переходить у власність графів Телекі. У центрі села був побудований укріплений поміщицький палац, обведений міцними стінами з кутовими вежами. У другій половині XIX століття містечко мало герб: на червоному тлі – замок з воротами і трьома вежами, увінчаними флюгерами. З початку XX в. Довге – центр повіту Марамороського комітату.

Про фортеця (замок) зараз нагадують лише стіни, які оточують замковий двір і кутові вежі, які перебудували і переобладнали під господарські будівлі. З тих часів до веж і стін добудовувалися якісь курники, сараї, погреби та інші “малі архітектурні форми”.

Але незважаючи на все добудови, зараз все ж можна вгадати риси справжньої панської резиденції XVIII-XIX століть.

На колишньому замковому дворі протягом 1712-1798 років Телекі зводять свій маєток і кілька флігелів. Можливо колись це і був розкішний панський палац, а зараз це стара споруда обласного туберкульозного диспансеру. Здається навіть не адміністративний, а господарський корпус.

Тури до: Довге

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Довге

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Довге

Черговий робот не виявив статті про це місце!