Перейти до вмісту

Дубно

Дубно - місто обласного значення в Рівненській області України, адміністративний центр Дубенського району (не входить до його складу).

Історія Дубно

Ду́бно — місто обласного значення в Україні, центр Дубенського району Рівненської області.

Дубно розташоване на річці Іква у південно-західній частині Рівненської області на Волинсько-Подільській височині, на висоті 200 метрів над рівнем моря.

 

ПЕРША ЗГАДКА ПРО МІСТО

Про Дубно вперше згадується в 1100 році в Іпатіївському літописі. Під час князівських міжусобиць і боротьби за великокняжий престол місто переходило з рук в руки. І так продовжувалось аж до 1240 року, коли Дубно зруйнували монголо-татари. Після смерті Данила Галицького Луцьким уділом, до складу якого входило Дубно, володів Мстислав Данилович. У 1340 році Волинь, у тому числі й Дубно, була загарбана Литвою.

На основі жалуваної грамоти Ягайла від 4 листопада 1386 року Федір Острозький отримує місто Острог з округом Острозьким, до складу якого входило Дубно. Князь Костянтин Іванович Острозький побачив перспективу Дубна як міста і в 1492 році звів кам’яний замок вище за рельєфом. Укріплене замком місто забезпечувало військовий захист краю, а власнику — доходи від торгівлі. Вибір місця для нового замку виявився вдалим, бо вже тоді він був неприступним.

3 червня 1498 року власник міста Костянтин Острозький отримує від Литовського князя Олександра грамоту про надання Дубну статусу міста, а у 1507 році король польський Сигізмунд І дарує Дубну магдебурзьке право.

У 1569 р. внаслідок Люблінської унії Дубно входить до складу шляхетської Польщі. У 1577 році Дубно двічі зазнало нападу татарів, які завдали великих людських і матеріальних втрат. На початку XVII ст. Дубно виконувало роль другої після Острога столиці Острозької ординації. В цей період продовжується зростання магнатського землеволодіння.

Посилення національного та релігійного гноблення спричинило антиуніатське повстання 1633 року в місті Дубні. Повстання очолили козаки місцевого загону проти Касіяна Саковича. Князівські війська придушили цей виступ, а його керівників стратили на міському майдані. Під час визвольної війни українського народу 1648–1657 рр. хвиля масових повстань докотилась до Дубна. 5 червня 1651 року один із козацьких загонів раптовим ударом вибив польські війська з Дубна, козаки взяли багатий трофей.

Під час Північної війни місто відвідав Петро І, який домовився з волинськими магнатами про охорону прав та інтересів. Княгиня Констанція Любомирська, яка в той час володіла Дубном постачала військам російського царя продукти і фураж. У вересні 1705 року Іван Мазепа разом зі своїм писарем Пилипом Орликом перебував у Дубні.

У XVIII ст. місто набуло високого економічного й культурного піднесення завдяки знаменитим Дубенським контрактам, перенесеним сюди зі Львова 1774 року. Тут ставив свої п’єси знаменитий польський драматург Войцех Богуславський, виступала римська опера. Під час контрактів Дубно тричі (у 1781 році) відвідав польський король Станіслав Август.

ДУБНО В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

У червні 1941 року Дубно стало ареною боїв Червоної армії проти частин вермахту. 25 червня 1941 Дубно зайняли частини німецької армії.

Під час німецької окупації в Дубенському замку дислокувалися угорські частини. У 1941 році в містечку було знищено більше тисячі євреїв. З 4 квітня 1942 року в Дубно було створено гетто, а 27 травня 1942 року на околиці міста було вбито близько 3800 євреїв. Влітку того ж року з решти євреїв, в місті була створена група опору.

Звільнений 17 березня 1944 р військами 1 УФ в ході Проскурівсько-Чернівецької операції. Військам, які брали участь у визволенні Дубно, наказом ВГК від 17 березня 1944 р. оголошено подяку і в Москві дано салют 12 артилерійськими залпами з 124 гармат.

 

Туристичні об'єкти: Дубно
 • Дубенський замок
  фортифікаційна споруда, 1492 р.
  Close
  Дубенський замок
  фортифікаційна споруда, 1492 р.

  Родовий замок князів Острозьких був побудований в XV ст., належав потім ще кільком аристократичним родам: Заславським, Сангушко, Любомирським, Барятинським. Протягом століть Дубенський замок залишався неприступним – кріпосні стіни витримали неодноразові облоги кримських татар в XVI ст., Козацьких загонів М. Кривоноса та російського війська в XVII в. Під час різний воєн XVIII-XIX ст. тут побували гетьман І. Мазепа, шведський король Карл XII, російський цар Петро I, полководці Суворов і Кутузов. Дубенський замок оточений оборонним ровом, через який перекинуто міст, що веде до воріт і надбрамному корпусу. Праворуч розташований палац Острозьких (XVI ст.), а зліва – палац Любомирських (XVIII ст.), в якому збереглася ліпнина італійського майстра Д. Мерліні. У XVII ст. замок був укріплений двома бастіонами з вежами, виконаними за проектом інженера Вобана. З “Дівочої вежею” пов’язана легенда про княжну Беате і її влучному пострілу з гармати по намету татарського хана, осадившего замок. Існує ціла система підвалів і підземних ходів. Вони, зокрема, описані М. Гоголем у романі “Тарас Бульба”, основні дії якого розгортаються навколо Дубенського замку. В одному з підвалів влаштована експозиція музею тортурних знарядь – проводяться театралізовані екскурсії. Працює сувенірна крамниця і кафетерій.

 • Монастир кармеліток
  культова споруда, 1630-1686 рр.
  Close
  Монастир кармеліток
  культова споруда, 1630-1686 рр.

  Комплекс будівель монастиря кармеліток споруджений у стилі раннього бароко при князях Заславських. Костел і келійний корпус з’єднані боковими фасадами, уздовж головного фасаду проходить аркова галерея. У 1890 році монастир був закритий царським указом, тимчасово відновлював роботу в 1921-36 рр. За радянської влади монастир остаточно припинив існування. Зараз використовується як онкологічний диспансер.

 • Луцькі ворота
  фортифікаційна споруда, XVI ст.
  Close
  Луцькі ворота
  фортифікаційна споруда, XVI ст.

  Луцькі ворота – трьохярусна кам’яна будівля, що відігравала в середньовічній системі міської фортифікації Дубно роль західних в’їзних воріт і передової оборонної вежі – барбакана. Цей тип оборонної споруди характерний для Польщі, і в Україні більше ніде не зустрічається. Дослідники припускають, що Луцькі ворота з’єднувалися з Дубенським замком широким підземним ходом. Згодом споруда втратила оборонне значення, ворота були закладені, а вулиця прокладена поруч. Пам’ятна табличка свідчить, що в 1785 р. проведена реставрація. За легендою, тут збиралася масонська ложа під проводом М. Любомирського. Зараз Луцькі ворота використовується як адміністративна будівля. Пам’ятник потребує реставрації.

 • Спасо-Преображенська церква
  культова споруда, XVI ст.
  Close
  Спасо-Преображенська церква
  культова споруда, XVI ст.

  Перший православний храм міста побудований в XVI ст. на острові Кампа при Спасо-Преображенському монастирі, заснованому першими власниками міста з роду Острозьких. Вперше згаданий в 1592 році в листі князя К. Острозького як “творіння предків наших”. 1643 року на місці дерев’яної церкви була побудована кам’яна, що збереглася до наших днів. У 1839 р. добудована дзвіниця. Один з середньовічних дзвонів храму (1572 р.) представлений в експозиції “Скарби наші духовні” історико-культурного заповідника Дубно.

 • Бернардинський монастир
  культова споруда, 1614-30 рр.
  Close
  Бернардинський монастир
  культова споруда, 1614-30 рр.

  Колишній костел монастиря бернардинів – найстаріший храм міста. Монастир заснував Я. Острозький в 1614 р. Храмовий комплекс в стилі раннього бароко був завершений в 1630 році вже при князях Заславських. Оточений оборонними стінами бернардинський монастир входив разом з Луцькими воротами в систему міських укріплень Дубно. Після третього поділу Польщі у 1784 р. костел був перетворений в православну церкву і перебудований в псевдоросійському стилі. У радянські часи будівля використовувалася як виробниче приміщення. Зараз це православний Миколаївський собор, проведена часткова реставрація.

 • Костел Св. Яна Непомука
  культова споруда, 1832 р.
  Close
  Костел Св. Яна Непомука
  культова споруда, 1832 р.

  Фарний (головний) костел імені Св. Яна Непомука – єдиний діючий католицький храм в місті. Побудований в XIX ст. на місці більш раннього костелу. Поруч знаходиться кам’яна дзвіниця.

 • Синагога
  культова споруда, XVI ст.
  Close
  Синагога
  культова споруда, XVI ст.

  Дубенська синагога побудована в XVI ст. Зазнала реконструкції в XVIII ст. після руйнувань під час Визвольної війни Б. Хмельницького. До середини XIX ст. в Дубно була найбільша в Луцькому повіті єврейська громада, що процвітала завдяки регулярно проводившимся в місті ярмарків “Дубенські контракти”. Діяло 15 синагог і молитовних будинків, а також єврейська друкарня. Дубенська сильно постраждала під час Першої світової війни, але збереглася до наших днів.

 • Іллінська церква
  культова споруда, 1905 р.
  Close
  Іллінська церква
  культова споруда, 1905 р.

  Свято-Іллінська церква в Дубно побудована в 1905 р. на кошти парафіян. Ошатний храм виконаний в яскравому неоросійському стилі, а дзвіниця – в російсько-візантійському стилі. Раніше в Іллінській церкві зберігається чудотворна ікона Божої Матері, пожертвувана місту Дубно ще князем Костянтином Острозьким, проте вона була викрадена. Тепер в храмі – копія.

Тури до: Дубно

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Дубно

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!