Перейти до вмісту

Глухів

Глухів - одне з найстаріших міст країни. Вперше згадується в літописах 1152 р, але історики припускають його існування вже на початку XI століття.

Глухів – місто в Сумській області України, адміністративний центр Глухівського району. Розташований на річці Есмань (басейн Дніпра). Місто є частиною історичного територіального утворення Сіверщини. У 1708-1722 і 1727-1734 роки був резиденцією гетьманів Лівобережної України, а з 1765 по 1773 рік – адміністративним центром Малоросійської губернії. Значний історичний центр східного Полісся та сучасний культурний центр України. В другій половині XIX ст. почалися інтенсивні економічні перетворення, що торкнулися міста. Це було пов’язано з діяльністю родини Терещенків – підприємців і меценатів, які започаткували навколо Глухова кілька цукрових, лісопильних і спиртових заводів. Коштом мецената Миколи Терещенка в місті були побудовані Трьох-Анастасіївська церква, чоловіче училище, жіноча гімназія, учительський інститут і багато іншого. У 1874 р. в Глухові був заснований вчительський інститут, пізніше з’явилися чоловіча і жіноча гімназії, ремісниче училище, дві лікарні. У 1895 році до міста проклали залізницю. В даний час в Глухові існує машинобудівна, легка і харчова промисловість. Діють один з найстаріших на Україні педагогічних вузів – Глухівський державний педагогічний університет – відомий далеко за межами країни.

До історико-архітектурних пам’яток Глухова відносяться більше 50 об’єктів.

Туристичні об'єкти: Глухів
 • Трьох-Анастасіївський кафедральний собор
  Close
  Трьох-Анастасіївський кафедральний собор

  За архітектурою храм, виконаний в неовізантійському стилі, дуже нагадує Володимирський собор в Києві. Куполи напівсферичні і плескаті, центральний барабан багатовіконний. Кутові барабани повторюють форму центрального, але володіють наскрізними дзвіницями. У храму великий кубічний об’єм з високими вікнами і тісно розташованими зверху п’ятьма куполами. Інтер’єр наповнений світлом, а іконостас Трьох-Анастасіївського собору виготовлений з білого італійського мармуру. Стіни майстерно розписані братами Олександром та Павлом Сведомськими. Передвівтарної перегородка з сірого мармуру виконана за кресленнями Олександра Мурашка.

  У храмі розташований фамільний склеп Терещенко. Тут поховані Артемій Якович Терещенко, його дружина Єфросинія Григорівна, сини Федір та Микола. У роки революції склеп був пограбований, а плити поховань розбиті. Після 1991 року поховання були знову освячені і впорядковані.

  У 2007 році Трьох-Анастасіївський собор висувався Глуховом на всеукраїнський конкурс «Сім чудес України». Як наслідок, храм посів шосте місце в Сумській обласній акції «Сім чудес Сумщини». У безпосередньому сусідстві від храму розташована ще одна визначна пам’ятка міста – водонапірна башта.

 • Водонапірна вежа
  Close
  Водонапірна вежа

  Водонапірна вежа в Глухові – пам’ятка архітектури місцевого значення. Одне з головних визначних споруд міста Глухова Сумської області. Вежа була побудована в 20-і роки XX століття, однак, незважаючи на свій молодий вік в порівнянні з іншими визначними пам’ятками міста, вона є символом Глухова. Водонапірну вежу видно за десятки кілометрів від міста.

  Головною родзинкою вежі є внутрішня гвинтові сходи, кількість ступенів якої становить 186 штук.

 • Тріумфальна арка
  Close
  Тріумфальна арка

  Пам’ятник архітектури і містобудування XVIII століття в Глухові. Спорудження поєднує в собі стиль класицизму з елементами бароко, побудована з цегли і поштукатурені.

  Тріумфальна арка була побудована в 1766 – 1769 роки під керівництвом архітектора А. В. Квасова на місці дерев’яних воріт Глухівської фортеці. До кінця XIX століття тріумфальна арка (також відома під неофіційною назвою Московські ворота) перебувала на околиці міста. Однак надалі, в зв’язку з розширенням міської території, виявилася в центральній частині міста. В ході Великої Вітчизняної війни тріумфальна арка постраждала в результаті повітряного бомбардування міста, але в 1957 – 1959 рр. була відновлена.

  У жовтні 2012 року арка була внесена до державного реєстру пам’яток архітектури України.

   

 • Миколаївська церква
  Close
  Миколаївська церква

  Старовинна Миколаївська церква – найдавніший архітектурний пам’ятник Глухова. Головне спорудження Соборної площі, в якому наставляли на гетьманство Д. Апостола і К. Розумовського. Є пам’яткою історії та архітектури національного значення. Створена майстром М. Єфімовим в 1693-1695 роках. в стилі бароко.

 • Спасо-Преображенська церква
  Close
  Спасо-Преображенська церква

  Кам’яна Спасо-Преображенська церква – одна з архітектурних домінант міста. Побудована в 1765 р за проектом глухівського арх. В. Квасова на місці дерев’яної “Заградской” церкви XVII ст., Яка перебувала в ті часи за межами міських укріплень. Зразком послужили Трьохсвятительська церква у Лемешах і Вознесенська церква в Коропі. У радянські часи Спасо-Преображенська церква була закрита, однак в 1980-х рр. проведена реставрація, і в 1989 р храм повернули віруючим. На стінах вівтаря виявлена ​​унікальна розпис XVIII в. – фрагмент “Таємної вечері”.

 • Глухівський міський краєзнавчий музей
  Close
  Глухівський міський краєзнавчий музей

  Музей розміщений в приміщенні колишнього будинку дворянського зібрання. Заснований він в 1902 році, коли Надія Шугурова за заповітом свого чоловіка Миколи Васильовича Шугурова, який був главою Ніжинського окружного суду, після його смерті передала колекцію раритетів (історичні документи, предмети побуту, картини) Глухівському Земству. А вже Земство винесла постанову про відкриття в місті музею, в основу експозиції якого і була покладена колекція Шугурова. На базі музею проводяться екскурсії, лекторії, бесіди, тематичні виставки, науково-практичні конференції, презентації книг, різнопланові заходи за участю камерного народного хору духовної музики “Світла Анастасія” з виконанням творів Г. Березовського і Д. Бортнянського. Кілька років тому розпочато нова традиція: урочистий обряд одруження в центральному залі краєзнавчого музею.

Тури до: Глухів

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Глухів

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Глухів

Черговий робот не виявив статті про це місце!