Перейти до вмісту

Гоголеве, музей М.В.Гоголя

Село Гоголеве (Василівка, Яновщина) на Полтавщині - родовий маєток сім'ї Гоголів-Яновських, нині заповідник-музей М.В.Гоголя.

 Василівкою маєток названо в честь батька письменника – Василя Гоголя-Яновського. Будучи сином священика, Василь Гоголь в 1792 році виклопотав собі дворянський титул, а після весілля, в 1805 році, ще й отримав в придане за дружиною Марією Гоголь-Яновської (уродженої Косяровській) 260 кріпаків з землями. На цих землях і була побудована Василівка.

Тут, у Василівці, у Василя Гоголя-Яновського та його дружини Марії 20 березня 1809 року народився майбутній класик світової літератури Микола Гоголь.

Саме тут пройшли дитячі та юнацькі роки майбутнього письменника. З моменту початку навчання в Ніжинському ліцеї Микола Гоголь ще кілька разів навідувався до рідної домівки, але постійно там уже не жив. У 1894 році маєток було повністю перебудовано молодшою ​​сестрою Гоголя – Ольгою. Під час Великої Вітчизняної війни, в 1943 році, колишній маєток Гоголів-Яновських було повністю знищено німецькими військами, які спалювали все на своєму шляху.

Довгий час маєток Гоголя стояв закинутий, і лише в 1972 році на кафедрі архітектури Полтавського будівельно-інженерного інституту була розпочата розробка проекту відновлення садиби Гоголів-Яновських. Керував роботами архітектор і краєзнавець Лев Вайнгорт, він же згодом став і першим директором музею Гоголя. Садибу відтворили по фотографіям, малюнкам самого великого письменника, листам і спогадам сучасників. Було відновлено батьківський будинок і флігель з робочим кабінетом Гоголя, збереглися ставки, грот, сад, могила батьків.

Туристичні об'єкти: Гоголеве, музей М.В.Гоголя
 • Музей М.В.Гоголя
  заповідник-музей
  Close
  Музей М.В.Гоголя
  заповідник-музей

  Урочисте відкриття музею-садиби в селі Гоголеве відбулося в березні 1984 року, в 175-річний ювілей від дня народження письменника.

  У музеї 10 кімнат, кожна з присвячена якомусь одному періоду життя Гоголя.

  У відтворених інтер’єрах їдальні, вітальні і спалень, розташована експозиція, яка дає яскраве уявлення про гоголівської епохи, розповідаючи про життя і творчість великого письменника.

  Музейна колекція налічує понад 7000 одиниць. У неї входять письмові, образотворчі, фото-, кіно- та відеоматеріали, деякі предмети інтер’єру, оригінальні портрети, особисті речі письменника та його членів сім’ї.

  Зараз музей є офіційним РАГСом.

Тури до: Гоголеве, музей М.В.Гоголя

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Гоголеве, музей М.В.Гоголя

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Гоголеве, музей М.В.Гоголя

Черговий робот не виявив статті про це місце!