Перейти до вмісту

Іршава

Іршава - місто в Закарпатській області, адміністративний центр Іршавського району.

Загальна інформація.

Невелике місто Іршава розташувалося в самій серцевині Закарпатської області. Він знаходиться в передгір’ї Карпат, на обох берегах річки Іршавки (притоки Боржави), на відстані 83 км по шосе, 108 км по залізниці від Ужгорода. Залізнична станція.

А перша письмова згадка про Іршаві датована тисячі триста сорок один роком. Іршавою та його околицями володіли феодали Ілошваї, а в 1460 року вони отримали на ці землі грамоту від угорського короля. Угорське тлумачення історії пов’язує сімейство Ілошваї з київськими князями і називають їх «русинськими князями». Від династії Ілошваї і пішла назва Ілошва.

Ще одна версія походження назви Іршава – від річки Іржава (у той час вона була кольору іржі, звідси і назва). Зараз ця річка називається Іршавка.

В період війни 1703-1711 рр. під проводом II. Ракоці Ференца Іршавщина була одним з районів військових дій. У повстанських загонах билося близько 100 жителів селища.

У 1921 році тут знаходився окружний комітет компартії Чехославакии. У роки фашистської окупації в околицях Іршави діяв партизанський об’єднаний загін Дюли Усти – Івана Прищепи. У 1982 роки Іршава отримав статус міста районного підпорядкування, став районним центром.

 

Пам’ятки і Розваги.

В Іршаві є Національний природний парк “Зачарований край”, з оригінальними скелями, які справляють незабутнє враження на туристів. Це урочище “Смерековий камінь” (с. Ільниця), визнаний в Україні, як найоригінальніший скельний масив і унікальне для Європи рідкісне верхове сфагнове болото “Чорне багно”. Річки Боржава та Іршавка між якими розкинулися сади і виноградники, плантації, засаджені овочами, полонина “Кук”, г.Бужора, унікальний діючий музей-кузня “Гомора” – яким вже більше 300 років, Палац родини Довгаї (1798г) і багато іншого .

Вузькоколійна залізниця – місцева визначна пам’ятка, якій понад сто років. У 1908 році була відкрита Боржавська вузькоколійка, названа по імені сусіднього села. У ті часи в Закарпаття перебувало під владою Австро-Угорської імперії. На відкритті був присутній міністр шляхів сполучення королівства Угорщина. З Іршави залізницею можна доїхати до села Хмільник або далі – до міста Виноградів.

Туристи мають можливість побачити унікальні дерев’яні церкви у селах Лікоть і Дешковиця (побудовані без єдиного цвяха) – в них збереглися старовинні книги та ікони; жіночий православний монастир в с. Приборжавське та жіночий греко-католицький в с. Імстичово. На території району знаходиться середньовічний Бронецкий замок (побудований в 13 ст.). Унікальною є Михайлівська церква в селі Ільниця, побудована з величезних каменів-валунів в 1707 році. Товщина її стін доходить до 1,2 метрів.

Відпочинок в Іршаві – це так само можливість познайомитися з привітними місцевими жителями, які бережуть і примножують відвічні традиційні народні ремесла – гончарство, ковальство та ткацьке ремесло, обробка дерева і лози.

Як дістатися. Добиратися до Іршави найкраще з Мукачева – автобусом, маршруткою. Також доїхати до Іршави можна скориставшись автодорогами Чоп – Київ (М06, Е 573, Е 50) у напрямку м.Львів.

Туристичні об'єкти: Іршава
 • Іршавський міст
  пам'ятник архітектури,1924 р.
  Close
  Іршавський міст
  пам'ятник архітектури,1924 р.

  Центральний міст Іршави, що з’єднує береги р. Іршавки в центрі міста, побудований в 1924 р, коли Закарпаття входило до складу Чехословаччини. До цього в місті був тільки дерев’яний міст. Новий Іршавський міст став частиною чехословацького проекту з розвитку транспортної інфраструктури Закарпаття. До наших днів він зберігся в майже незмінному вигляді – дві опори по берегах і несуча арка. Через Іршавський міст проходить жвава траса Т-0719.

Тури до: Іршава

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Іршава

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!