Перейти до вмісту

Келечин

Село Келечин (укр: Келечин) розташоване на березі річки Репінка біля підніжжя гори Сплін (825 м.) На висоті 531 м.

Загальна інформація.

З моменту заснування села Келечин в Карпатах в ньому було 3 церкви. Першу, дерев’яну, спалили разом зі священиком, який відмовився переривати месу, татари. Друга, 1751 роки, теж згоріла, залишивши після себе уцілілої лише дерев’яну дзвіницю. На місці згорілої церкви в 1930-х роках збиралися побудувати монастир, але справа, по всій видимості, заглохло. Останній храм – кам’яний. Його будівництво було закінчено в 1895 році. До речі, саме в Келечині народився відомий всьому світу громадянин – президент Карпатської України Августин Волошин (1874-1945).

Мінеральні джерела села Келечин

Відомо село Келечин проїзному туристу перш за все своїми мінеральними джерелами. Їх в околицях села Келечин три. Один распопсований при дорозі. Другий в 150 метрах від жвавої траси. І ще один захований в лісі від сторонніх очей в 200-х метрах від другого.

Найпопулярніший мінеральний сіро-водневий джерело розташоване між селами Келечин і Репинне на узбіччі траси «Воловець – Міжгір’я». Мінеральне джерело облагороджений і дуже старий. Являє собою невелику зрубну хатку з стирчить з неї трубою, через яку назовні надходить під середнім натиском мінеральна вода з дуже оригінальним і яскраво вираженим смаком. Поруч з джерелом – зонаотдиха з альтанками та стоянкою.

Другий за значимістю мінеральне джерело, який користується популярність в основному серед місцевих жителів – «Келечинський». Знаходиться в 150 метрах від траси «Воловець – Міжгір’я» на околиці села Келечин. Дуже смачна і насичена мінералка яскраво-оранжевого кольору випливає в струмок, роблячи його абсолютно помаранчевим. Фантастичне видовище. Залишаєш машину біля траси, підходиш до струмка оранжевого кольору і йдеш по ньому вгору.

Через сотню-другу метрів частина схилу вимурувала кам’яною кладкою. Все в помаранчевому, «іржавому» кольорі.

Все б так нічого, тільки ось випадково глянувши в струмок виявляєш, що він продовжує бути корисним і вище за течією … Звичайний турист просто не зверне увагу, ледачий цінитель краси рідного краю, поправивши окуляри, важливо сповістить компанію, що вище за течією є (повинен бути) ще одне джерело (або декілька), вони, мовляв, і «фарбують» воду. А ось справжній краєзнавець помчить по струмку вгору, пробираючись через зарості ожини і повалені дерева, промокаючи ноги і забруднюючи джинси. А через 200 метрів – нагорода – прихований від сторонніх око не облагороджений джерело з водою підвищеної мінералізації і досить великим дебетом.

Келечинська мінеральні води

Смаки мінеральних вод з цього джерела, і того, що нижче по струмку, істотно відрізняються. Зверніть, до речі, увагу на те, з якою швидкістю витікає мінеральна вода з цього скельного освіти. Це помітно по струменю води на «кам’яної Дамбі» …

Залізисті джерела Келечина наводяться Szabo S. у переліку 234 відомих мінеральних вод Закарпаття ще в 1876 р У 1935 р Wiesner F. відзначав, що на лівому березі р. Репинки на відстані в 500 кроків від дороги в селі Келечин є джерело вуглекислої залізистої мінеральної води, яка придатна для розливу.

Хімічний склад мінеральної води “Келечинська”. Келечинське родовище одне із найбільших на Україні родовищ залізистих мінеральних вод. У його складі 12 свердловин, 8 джерел із орієнтовним дебітом до 500 м³ / добу (затверджені запаси із 3 свердловин, які можуть використовуватися для розливу, складають 207 м³ / добу). Водоносний горизонт свердловин напірний, інтенсивно газують вуглекислим газом при виході на поверхню.

Особливістю хімічного складу холодної вуглекислої залізистої мало мінералізованою гідрокарбонатної кальцієвої, магнієво-кальцієвої води “Келечинська” є високий вміст карбонатного заліза (від 15 до 30 мг / л при мінімальній добовій потребі заліза 120 мг), а також інших важливих для організму мікроелементів, зокрема кальцію і магнію з оптимальним їх співвідношенням. Один літр води містить від 100 до 400 мг кальцію, який становить майже половину добової потреби організму дорослої людини. Завдяки високому вмісту вуглекислоти, води такого складу мають ще й надзвичайно приємний смак, прекрасно втамовують спрагу. У Карпатах місцеве населення називає їх буркутами, на Кавказі – нарзанами, в Монголії – аршанов, що означає «богатир-вода». Кисловодский нарзан (кисла вода) М.Ю. Лермонтов назвав «холодним окропом». Дійсно, вуглекислі води в місцях інтенсивних виходів на поверхню, як це спостерігається в Карпатах, завжди вирують, створюючи незалежно від температури враження кипіння, завдяки позбавленню надр разом з водою вуглекислого газу. Всього на Закарпатті розташовано до 60 водопроявів залізистих мінеральних вод, зокрема залізистих нарзанів Келечинського типу.

Спорідненість вуглекисло-гідрокарбонатної буферної системи мінеральних вод типу нарзанов до буферних систем організму людини сприяє їхній тісній взаємодії, впливу на рН внутрішнього середовища – травлення, крові, сечі. Біологічна доступність карбонатного заліза з мінеральної води «Келечинська» при питному лікуванні наближається до такої у фармакологічних препаратів двовалентного заліза. Келечинська мінеральна вода, як і всі кальцієві води належать до діуретичний також завдяки їх специфічному впливу на сечовидільну функцію нирок, ролі кальцію в профілактиці сечокислих діатезів. Тому, мінеральна вода “Келечинська” не тільки насичує організм цінними елементами – залізом, кальцієм, магнієм, марганцем, але й допомагає звільненню його від шлаків, токсинів та сечового піску.

Залізисті води є найбільш цінними для питного використання як природні джерела заліза. Мінеральна вода «Келечинська» призначається перш за все на різних етапах лікування (особливо протирецидивного) залізодефіцитних станів різного походження, в тому числі на тлі порушення функції органів травлення – хронічних захворюваннях шлунка з різним типом кислото-утворення, при підвищеній кислотності – у стадії її компенсації, жовчного міхура і жовчовивідних шляхів з явищами холестазу; хронічних ендогенних інтоксикаціях, які виникають при довготривалих хронічних захворюваннях різної етіології в результаті накопичення в організмі токсичних речовин незавершеного метаболізму, різних екзогенних інтоксикаціях, порушеннях мінерального обміну, сечових літогенних діатезах. Її прийом не залишає темного нальоту на зубах, як це спостерігається після прийому рідких лікарських препаратів заліза. Вона і в пляшках не втрачає специфічного, приємного, освіжаючого смаку, властивого залізистим водам.

Пам’ятки в селі Келечин

У закарпатському селі Келечин збереглася дерев’яна двоярусна дзвіниця, ХІХ ст. Старовинна дзвіниця розташована в кінці села на пагорбі, що підноситься над кам’яною церков Св. Архангела Михаїла 1895 р

На початку XIX ст. згадуються дерев’яна церква на 250 віруючих і дзвіниця. У 1871 р церква згоріла, вціліла тільки дзвіниця.

Вціліла дерев’яна двоярусна дзвіниця села Келечин знаходиться на старому кладовищі і колись служила цвинтарної каплицею. Поруч з дзвіницею був похований священик Іван Волошин (1838-1894), батько знаменитого Августина Волошина.

Нижній ярус, побудований з брусів шириною 17-18 см, має в плані майже квадрат, покритий широкими площинами опаясанія, над ним маленький Гонтовий пояс прикриває місце з’єднання ярусів. Другий ярус наглухо оббитий дошками і покритий суворим чотирьохскатними шатром. Косяки декоровані скупий різьбленням.

Дзвіниця домінує на пагорбі серед дерев і старих надмогильних хрестів, ностальгічно нагадує про прожиті життях, про відомих і невідомих келечінцев і про втрачену в пожежі дерев’яної церкви, вид якої залишиться назавжди невідомим.

Тури до: Келечин

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Келечин

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!