Перейти до вмісту

Клевань

Клевань (пол. Klewań, рус. Клевань) - селище міського типу в Україні, в Рівненському районі Рівненської області.

Загальна інформація.

Селище розташоване на річці Стубла (притока Горині). Залізнична станція на лінії Рівне – Ківерці. Деревообробний комбінат, промкомбінат. Лісозаготівля. В Клевань руїни Клеванського замку 1475 і костел Благовіщення з дзвіницею 1630 року. Є ще церква Різдва 1777 року. Хоча, здається, всі ці архітектурні принади не в змозі створити масштабний приплив туристичних інвестицій в містечко, для багатьох навіть присвячених в українське краєзнавство є всього лише ще одним населеним пунктом по дорозі в Радзивілівські пишноти Олики, вічної суперниці.

Містечко на річці Стубли (в той час саме по цій річці проходив польський кордон), Клевань, як стверджують історики, існувало уже в в XII ст., під назвою Коливань. В письмових джерелах він вперше згаданий в 1458 році як власність князя М.Чарторійського. Так само, як Олику прославили і побудували Радзивілли, так і Клевань нерухомо пов’язаний в історії з магнатами Чарторийськими.

Самою природою підказане місце – високі правобережні пагорби Стубли – було дуже зручно для зміцнення, як би на це не реагували оліччани. На одному з прибережних мисів, який називають Городище, в другій половині 15 ст. князь Федір Чарторийський, луцький староста, відновив замок, оточивши його глибоким ровом, який наповнювався водою Стубли, і міцними кам’яними стінами. Тоді ж по кутах було зведено дві кам’яні вежі, п’ятикутні в плані. Обидві вежі відносно непогано збереглися, особливо східна. Їх цегляні стіни в деяких місцях досягали товщини 3,8 м. Третя вежа, не збереглася до наших днів, була дерев’яною. Закінчилася побудова замку в 1561 році.

З опису Клеванського замку від 1609 дізнаємося, що головну оборонну функцію виконував західний кам’яний бастіон з влаштованим всередині уступом. Східна башта була менше по висоті і використовувалася для зберігання пороху та гвинтівок. Через глибокий рів був перекинутий чотириарковий міст на міцних опорах. Цікаво, що міст прикрашали фрески, залишки яких ще було видно на початку ХХ ст.

 

Тунель кохання

Поруч із селищем знаходиться «Тунель кохання» – пам’ятник природи, своєрідний зелений тунель, утворений залізничною гілкою в лісовому масиві.

З Клевань пов’язані життя і творчість письменника Ростислава Солоневського, тут жили і закінчили середні школи поет і краєзнавець Володимир Ящук, заслужений журналіст України, багаторічний редактор газети «Молодь України» Володимир Боденчук (1955-2006рр.). У Клеванській центральній райлікарні після враження блискавкою помер відомий політичний діяч Василь Червоній (1958-2009).

 

Туристичні об'єкти: Клевань
 • Клеванський замок
  фортифікаційна споруда, 1475 р.
  Close
  Клеванський замок
  фортифікаційна споруда, 1475 р.

  Добре укріплений і непогано зберігся Клеванський замок закладений в 1475 році князем Ф. Чарторийським на місці давньоруського городища над р. Стубла. Він оточений потужними стінами (товщина 3,8 м.) і оборонним ровом, через який перекинуто четирьохарочний міст. Будівництвом керував львівський інженер-фортифікатор І. Лис, архітектор Львівського міського арсеналу. Від початкового спорудження також збереглися дві кутові вежі. У XVII-XVIII ст. тут розміщувалася колегія єзуїтів. Після перебудови, здійсненої в 1817 р. К. Чарторийським, в нових корпусах відкрили польську гімназію, потім духовне училище. За радянської влади в замку в різний час перебували школа-інтернат, училище механізації, пункт НКВС, потім його переобладнали під лікувально-трудовий профілакторій для алкоголіків. В даний час будівлі перебувають в запустінні, обговорюються проекти реконструкції та розвитку туристичної інфраструктури. Клеванський замок опікують волонтери з спортивно-патріотичної організації “Щит”.

 • Тунель кохання
  Пам'ятник природи
  Close
  Тунель кохання
  Пам'ятник природи

  “Тунель кохання” в Клевані називають перголу (природну огорожу з дерев або кущів), яка виросла над залізничними коліями поруч зі станцією “Клевань” абсолютно незвичним чином. У якийсь момент влади перестали підрізати дерева, і густі крони утворили імпровізований грот. У теплу пору року ця зелена алея служить знімальним майданчиком місцевим молодятам – відвідування “Тунелю кохання” вважається доброю прикметою.

 • Церква Різдва Христового
  культова споруда, 1777 р.
  Close
  Церква Різдва Христового
  культова споруда, 1777 р.

  Православна церква Різдва Христового знаходиться в центрі Клевані поруч із замком. Заснована в 1777 році як греко-католицька. Кам’яний храм Різдва Христового збудовано на кошти А. Чарторийського. Має характерні форми класицизму, оформлений глухим пілястровим портиком тосканського ордера з трикутним фронтоном, завершено напівкруглим аттиком. Планування характерно для народної архітектури: хрестовий план, одноглавого завершення. У 1844 р. поруч з церквою Різдва була зведена кам’яна дзвіниця. Належить УПЦ МП.

 • Благовіщенський костел
  культова споруда, 1610-37 рр.
  Close
  Благовіщенський костел
  культова споруда, 1610-37 рр.

  Благовіщенський костел в стилі раннього бароко заснований в Клевані Є. Чарторийським, служив усипальницею князів Чарторийських. У радянський період храм був закритий, будівля сильно постаріла. Зараз Благовіщенський костел повернуто католикам, йде реставрація.

Тури до: Клевань

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Клевань

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!