Перейти до вмісту

Космач

Старовинне високогірне гуцульське село Космач, овеяное легендами і переказами, один з головних центрів культури і народних ремесел Гуцульщини. Перша письмова згадка датується 1412 року, але виникнення поселення відносять до часів Галицько-Волинського князівства.

Слово “Космач” мовознавці тлумачать як «Келія Сонця». В космацьких одязі, вишивці, ткацтві, писанці переважають жовто-гарячі фарби. А якщо вийти на пагорб Космача і подивитися вниз на село, то таке враження, що дивишся на соняшник, утворений центром села з 32 його гірськими присілками.

За легендою, першого поселенця звали Іван Космачук. В кінці XV ст. була побудована перша церква. До 1772 року ці землі перебували під владою Польщі, були у володінні поміщиків Яблонских. З Космачем тісно пов’язана доля ватажка опришків Олекси Довбуша. Звідси почалася його боротьба з гнобителями, тут він сформував перший повстанський загін, і тут же загинув від руки зрадника. У селі встановлено пам’ятник і откритмузей Довбуша.

Село Космач – найбільше за площею село Європи – 84 кв.км! Як і більшість українських сіл, Космач запущений, однак тут панує дух творчості, адже Космач називають столицею Гуцульщини, її серцем. Воно має 6 000 осіб, 8 шкіл, лікарню і пологовий будинок. Колись було 4 клуби, сьогодні залишився тільки один.

Село розташоване в Карпатах (Косівський район) в 30 км. від Косова, 32 км. від Коломиї, оповите з усіх боків горами з луками, вічнозеленими лісами, неймовірною красою українських Карпат …

Космач відомий з 1412 року – хоча кудлата-зарослий первопоселенец, ніби утікач зі Снятина, вибрав цю гірську місцевість, де три гірські річечки збігали в купу, для себе набагато раніше (можливо, в XIII в.). Син втікача Івана Космати був теж Іван, але вже Космачук. А далі залишився тільки Космач. Ще він знаменитий майстрами гуцульської вишивки та пісанкарьства (розпису великодніх яєць). У перших числах травня проводиться фестиваль “Великдень у Космачі”. Розвивається зелений туризм.

Туристичні об'єкти: Космач
 • Музей Довбуша
  музей, 1975 р.
  Close
  Музей Довбуша
  музей, 1975 р.

  Музей історії опришківського руху створив в 1975 р місцевий ентузіаст М. Дідишин. Експозиція розміщена в будинку, біля якого більше трьох століть тому від руки зрадника загинув ватажок опришків Олекса Довбуш. Тут зібрані предмети побуту, зброя часів опришківського руху та рідкісні речі: бартки, топірці, кептарі, череси і ін. В музеї є також незвичайні скульптури з дерева та каменю.

 • Петропавлівська церква
  культова споруда, 1904 р.
  Close
  Петропавлівська церква
  культова споруда, 1904 р.

  Дерев’яна церква Св. Апостолів Петра і Павла в Космачі споруджена в 1904 р Спочатку проводила греко-католицькі богослужіння, але після собора1946 р стала приходом РПЦ, а на поч. 1990-х рр. перейшла до УАПЦ. У 1965-70 рр. в Петропавлівській церкві Космача служив священиком В. Романюк, майбутній патріарх УПЦ КП.

 • Церква Св. Параскеви
  культова споруда, 1753 р.
  Close
  Церква Св. Параскеви
  культова споруда, 1753 р.

  Дерев’яна греко-католицька церква Св. Параскеви-П’ятниці знаходиться в центрі с. Космач, поруч з православним Петропавлівським храмом. Побудована у 1753 р Зараз майже весь храм, крім нижнього ярусу, покритий бляхою.

Тури до: Космач

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Космач

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!