Перейти до вмісту

Крилос

Село Крилос розташоване на Крилоській горі в Карпатах, де знаходився княжий дитинець стародавнього Галича, сліди якого видно на скелі. Крилос носив назву Галича і в XII-XIV століттях і був центром найбільшого феодального центру Західної Русі - Галицько-Волинського князівства. Перша згадка в Іпатіївському літописі про Галич відноситься до 1140 року.

Крилос – село Галицького району Івано-Франківської області України.

 

Село на р. Луква (притока Дністра) в 6 км від Галича. Тут знаходився одне з найдавніших міст України, що дало ім’я сусідньому Галичу і всієї Галичини (Галичині). За легендою, заснований вождем одного з хорватських племен на ім’я Гал або Галиця. Перші згадки про місто зустрічаються в IX ст., столицею князівства він став в XII ст. при Володимирі Володаревичі і Ярослава Осмомисла, найбільшого розквіту досяг у XIII ст. при Романі Мстиславичі. У 1240-х рр. Данило Галицький переніс столицю в Холм, однак Галич ще довго залишався впливовим політичним і духовним центром. Тут створена Галицько-Волинський літопис і одна з найдавніших пам’яток староукраїнської писемності – Галицьке Євангеліє. У 1303 була заснована Галицька митрополія, вище духовенство іменувалося грецьким словом «клирос», звідки пішла нинішня назва. А сам Галич, після серії руйнівних татарських набігів, перемістився до цитаделі до торгової пристані на березі Дністра, де розташований і зараз. На території села збереглися вали фортеці, княжий колодязь, палати митрополитів, Успенська церква (XVI ст.) і фундаменти давньоруських храмів. Під курганом Галичина могила в урочищі Качків, за переказами, похований засновник міста. Всі об’єкти входять до складу Національного заповідника «Давній Галич». На городищі відкритий історичний музей і музей народної архітектури.

Туристичні об'єкти: Крилос
 • Успенська церква
  культова споруда, 1586 р
  Close
  Успенська церква
  культова споруда, 1586 р

  Храм Успіння Пресвятої Богородиці в Крилосі споруджений в 1586 р з матеріалів зруйнованого Успенського собору – головної святині Давнього Галича (фундамент собору виявлений поруч з церквою, планується відновлення). На деяких кам’яних блоках, з яких складена церква, виявлені давньоруські рельєфи і графіті. У XVII ст. храмовий комплекс був обнесений кам’яними оборонними стінами з чотирма кутовими вежами (відновлені фрагменти). Сильно постраждав під час турецької навали храм відреставровано на поч. XVIII ст. єпископом І. Шумлянським. Велику художню цінність має західний портал з фронтоном, прикрашеним вирізаної з каменю композицією «Успіння Богородиці». При кафедральному храмі діяв василіанський монастир, скасований в 1783 р Зараз Успенська церква в Крилосі належить УГКЦ.

 • Митрополитні палати (Музей історії)
  музей, ХVІІІ ст.
  Close
  Митрополитні палати (Музей історії)
  музей, ХVІІІ ст.

  Музей історії Давнього Галича розташований в кол. Митрополичих палатах – пам’ятці архітектури ХVІІІ ст. Після розорення давнього Галича татарами в XIII ст. і перенесення столиці Галичини в Холм, потім до Львова, колишній княжий дитинець залишився резиденцією галицьких митрополитів. Зокрема, тут була літня резиденція митрополита Андрія Шептицького, за сприяння якого в 1937 р археолог Я. Пастернак заснував перший музей стародавнього Галича. Спочатку експозиція знахідок з розкопок в с. Крилос розміщувалася в каплиці Св. Василія. У 1990-х рр. експозицію перенесли в відреставроване приміщення Митрополичих палат. Тут представлені знаряддя праці епохи міді, бронзи і заліза, старовинна зброя, зокрема, давньоруський меч князя XII ст.

 • Княжа криниця
  пам'ятник природи
  Close
  Княжа криниця
  пам'ятник природи

  Княжею криницею (Княжою криницею) в Крилосі називають цілюще джерело на схилі Крилоської гори неподалік від Успенського собору. З незапам’ятних часів він служив джерелом питної води жителям древнього Галича. За легендою джерело, виникло від удару княжого меча під час тривалої облоги, забезпечивши питвом зневірених захисників міста. До 1100-літнього ювілею давнього Галича над джерелом встановлена чотирьохметрова ротонда з мідним куполом і позолоченим хрестом. Також облаштовано оглядовий майданчик.

 • Галичина могила
  пам'ятник археології, X ст.
  Close
  Галичина могила
  пам'ятник археології, X ст.

  «Галичиною могилою» здавна називають самотній курган на південно-західній околиці Крилоського городища, в найвищій його точці, між зовнішнім і внутрішнім оборонним валом. За переказами, тут похований легендарний засновник Галича князь Гал (Галиця). Про «Галичина могила» є згадка в Галицько-Волинському літописі XIII ст. як про сакральне місце отримання князівської влади. При розкопках в 1991-93 рр. в кургані було знайдено давньослов’янське символічне поховання (кенотаф) якогось знатного воїна. У залишках спаленої човни виявлений кинджал, наконечники стріл, три сокири, позолота від щита та інші предмети, що датуються X ст. Останків самого воїна в похованні не було.

Тури до: Крилос

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Крилос

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!