Перейти до вмісту

Манява

Село Манява Богородчанського району, розташованого в 25 км від залізничної станції Надвірна, знаходиться в мальовничій гірській ущелині в Карпатах.

Загальна інформація.

Населення – близько 3 тис. Чоловік. Тут в лісі на скелі над річкою зберігся старовинний монастир-скит 17 століття, засновником якого є виходець із Афону монах Йов Княгинецький. Коли цей монастир підпорядковувався безпосередньо константинопольському патріарху.

Свого часу тут знаходилася велика бібліотека стародруків. Легенди кажуть, що сюди неодноразово навідувався легендарний гуцульський опришок Олекса Довбуш. Вище монастиря є один з наймальовничіших карпатських водоспадів – Манявський водоспад.

У 1620 р Царгородський патріарх надав Скиту право ставролігіі. В середині XVII століття скит мав до 200 ченців і десятки підпорядкованих монастирів у Галичині, на Буковині й навіть у Молдавії. У 1612 споруджена Хрестовоздвиженська церква. У 1620-1621 рр монастир обведений оборонним муром з трьома вежами, які знищили турки 1676 За підтримки українських гетьманів, молдавських господарів, російських царів, місцевих кріторів +1681 скит був відбудований.

За вірогідними джерелами у скиті похований гетьман України І. Виговський (1664 г.). Протягом 1970-1980 рр тут проведені значні реставраційні роботи. Після цього Скит був оголошений історико-архітектурним заповідником. Тепер в ньому розташований Хрестовоздвиженський монастир УПЦКП.

Монастир оспівав у своїй поемі «Скит Манявський» А. Могильницький. Про нього писали І. Вагилевич, Ю. Целевич, І. Своенціцькій.

МОНАСТИР «СКІТ», 1611 г. – 80-90-ті роки XVII ст.

У 1611 р була зрубана перша келія. N9 У 1612 р побудовано першу дерев’яну церкву. Незабаром зрубано ще кілька келій і господарських будівель. У 1619 р була побудована більш велика Воздвиженська церква. У 1676 році монастир зруйнували турки. Нова відбудова проводилася за указом російського царя Федора Олексійовича. У 1681 р побудована нова хрестова в плані дерев’яна Воздвиженська церква.

У 1698- 1706 рр. інтер’єр був прикрашений станковим живописом, виконаної артіллю художників під керівництвом І. Кондзелевича. Після закриття монастиря Воздвиженську церкву перенесли в Надвірну (згоріла в 1914 р). З кінця XVIII в. монастир запустів, почав руйнуватися.

Як дістатися.

Дістатися туди можна поїздом до Івано-Франківська, електричкою або автобусом до м. Надвірне, потім автобусом до с. Манява.

Туристичні об'єкти: Манява
 • Манявський скит
  культова споруда, 1240-1612 рр.
  Close
  Манявський скит
  культова споруда, 1240-1612 рр.

  Манявський скит – древній аскетичний чоловічий монастир східного обряду, прозваний «Карпатським Афоном». Розташований в мальовничому карпатському міжгір’ї, на березі р. Манявка. За легендою, заснований біглими з Києва ченцями в 1240 р перша обитель розташовувалася біля святого джерела під Блаженним каменем. Сюди приходили за благословенням руські князі. Монастир був відроджений 1612 р монахом-схимником Іовом Княгиницьким, раніше оселилися тут у самоті, а до того прожили 12 років на Афоні. У 1621 р Манявський скит отримав право ставропігії, йому підпорядковувалося понад 500 монастирів в Галичині, Буковині та Молдавії. Архітектурний комплекс кам’яних і дерев’яних споруд, обгороджених високою кам’яною стіною з вежами і бійницями, вдало вписаний в гірський рельєф. На думку вчених, тут похований гетьман І. Виговський. Монастир був закритий австрійською владою в XVIII в. За радянської влади була проведена реставрація з метою створення музею. У 1998 році монастир був повернутий православній церкві. В останні роки відновлена ​​Хрестовоздвиженська церква та інші споруди. Крута стежка на гору Манявку веде до Блаженного каменя – невеликої печери, яка і була першим притулком ченців. Сюди ходять, щоб очиститися і випити цілющої води, яка стікає між камінням.

 • Манявський водоспад
  пам'ятник природи
  Close
  Манявський водоспад
  пам'ятник природи

  Манявський водоспад – один з найвищих і найкрасивіших і водоспадів Карпат. Розташований в гірській ущелині між обривистих скель на р. Манявки. Долина річки протягом 200 м перед водоспадом має у нижній частині вигляд каньйону з високими стінами. Вода падає декількома каскадами з висоти близько 20 м. Зверху основного водоспаду передують ряд невеликих уступів (1,5-2 м), які утворюють зручні ванни. Біля підніжжя – невелике озерце, вода якого, за переказами, має властивість омолоджувати. Об’єкт важкодоступний, під’їхати можна тільки на позашляховику. Легковий автомобіль краще залишити на околиці села Манява і далі рухатися пішки (близько 40 хв).

 • Покровська церква
  культову споруду, 1819 р
  Close
  Покровська церква
  культову споруду, 1819 р

  Дерев’яна церква Покрови Пресвятої Богородиці в Маняві побудована в 1819 р Знаходиться в центрі села. Належить УПЦ КП.

Тури до: Манява

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Манява

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Манява

Черговий робот не виявив статті про це місце!