Перейти до вмісту

Моршин

Моршин - місто обласного значення у Львівській області України, територіально відноситься до Стрийського району. Моршин популярний як один з кращих і перспективних бальнеологічних курортів України.

Загальна інформація.

Місто-курорт Моршин розташований на схилі Карпатського хребта на висоті 340 м. над рівнем моря. На відстані 14 км від районного центру – р. Стрий біля траси Стрий – Івано-Франківськ – Чернівці (Р-04), 82 км від м.Львова, в 100 км від м.Івано-Франківська. Через Моршин протікає річка Бережниця (басейн Дністра).

Територія Моршина була заселена ще в кінці кам’яного віку, про що свідчать сліди двох поселень (10-6 тис. Років тому).

Перша письмова згадка про Моршин в історичних документах датується 1482 р. судовим записом, де зазначено, що галицьке село Моршин належало шляхтичу Юхіну Нагваздану і входило до складу Польського королівства. На той час село налічувало 12 дворів.

Вся історія Моршина безпосередньо пов’язана з відкриттям та подальшим розвитком бальнеологічного курорту. Перші відомості про мінеральні джерела Моршина датовані 1538 р.

З давніх часів селяни в Моршині використовували джерела для виварювання солі. Пізніше за цей промисел вирішили взятися тодішні власники Моршина – Бранецькі, які домоглися від королівської канцелярії дозволу на відкриття соляних шахт. Було викопано п’ять шахтних колодязів для видобутку ропи, з якого шляхом виварювання отримувалась сіль. Однак промисел не виправдав себе – моршинська сіль була гіркою та непридатною для вживання.

У 1875 р., була прокладена залізнична лінія Старий – Станіслав (сучасний Івано-Франківськ) Тодішній власник, купець Боніфацій Штиллер прегласивши відомих лікарів В.Пясецький і С. Дзиковський заснував подобу західним курортам. Мальовничі місця і лікувальна вода манили сюди відпочити власних світу цього. У травні 1878 р. С. Дзиковський доповів про можливість організації курорту в Моршині на засіданні «бальнеологічної комісії» в Кракові. Лікар Лютостанський, який провів інспекцію Моршина, розповідав про наявність на курорті приміщення на 12 ванн, трьох житлових приміщень для приїжджих, дерев’яного водопроводу. Також він звернув увагу на три джерела з гірко-солоною водою. 1878 рік став роком першого офіційного лікувального сезону з відкриттям «Установи для лікування грудних захворювань». З того часу мінеральні води джерел Моршина стають предметом вивчення. У 1881 р. опубліковано перший хімічний аналіз ропи джерела № 1 професором Львівського університету В. Радзишевським.

Курортний сезон 1880 відкрився з новою назвою – «Лікування мінеральними водами та грязями». Воду мінеральних джерел починають застосовувати для ванн, а торф’яну грязь – для грязевих ванн та аплікацій. Місто Моршин став бальнеогрязевим курортом.

У 1880-1881 рр. були зроблені перші спроби внутрішнього вживання вод джерела “Боніфацій”, які, очевидно, виявилися успішними, тому що з 1883 р. ця вода продається в пляшках.

Місто Моршин став відомим, про нього знали не тільки в Австро-Угорщині, а й за її межами. У рекламних проспектах, що виходили перед Першою світовою війною, Моршин порівнювали з найпопулярнішими європейськими курортами, називали його «галицьким Спа» і «галицьким Карлсбадом». Про лікувальні властивості моршинської води в ті роки писали багато дослідників, прирівнюючи її з водами відомих тоді німецьких, угорських і чеських курортів. Моршинській розсіл експортувався в США, Англію, Італію, Румунію та інші країни. До Моршина курсували «вагони з написом «Варшава – Моршин-курорт», безпосередньо з Варшави до Моршина, о другій від Львова».

Моршин відрізняється своєрідним ландшафтом і м’яким кліматом. Літо в Моршині спекотне, вологе, а осінь довга і тепла. Середня температура літніх місяців біля +18, а найхолодніше буває в січні (-4). Середньорічна сума опадів у Моршині складає 759 мм, найбільше в кінці весни і влітку. Літні та осінні місяці прийнятні для аерогеліотерапіі, проведення спортивних ігор, купання в озері, прогулянок в лісі, багатого ягодами і грибами.

Природні фактори Моршина впливають, як на здоров’я, так і на душевний стан відпочиваючого. Здравниці бальнеологічного міста-курорту нададуть всі необхідні умови для гарного відпочинку та якісного лікування.

 

Туристичні об'єкти: Моршин
 • Бювет Грибок
  пам'ятник архітектури, 1935 р.
  Close
  Бювет Грибок
  пам'ятник архітектури, 1935 р.

  Бювет “Грибок” – головне джерело мінеральної води “Моршинської”, що став візитною карткою курорту завдяки характерній архітектурі. Зображений на гербі міста і на етикетці бутильованої мінералки “Моршинської”. Бювет “Грибок” відкрили в 1935 р. в центральному парку Моршина, він розрахований на обслуговування 6 тис. чоловік. Приготування і підігрів лікувальних концентрацій мінеральних вод проводиться в спеціальному відділенні бювета під постійним контролем гідрохімічної лабораторії. Неподалік “з рук русалки” ллється слабомінералізована вода джерела №4 – “Богоматір”. Поруч розташований великий закритий павільйон загальнокурортного бювету мінеральних вод, а також загальнокурортна бальнеогрязелікарня. По всьому парку розставлено безліч скульптур на античну тематику.

Тури до: Моршин

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Моршин

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Моршин

Черговий робот не виявив статті про це місце!