Перейти до вмісту

Новгород – Сіверський

На самій півночі нашої країни, в Чернігівській області знаходиться красивий і дуже цікаве місто Новгород-Сіверський.

Новгород-Сіверський – місто обласного значення в Чернігівській області України, адміністративний центр Новгород-Сіверського району.

Офіційною датою заснування міста є 989 рік. Перша літописна згадка про Новгород-Сіверському було в знаменитому «Повчанні дітям» Володимира Мономаха: «А на ту зиму повоеваша половці Стародуб’ весь, і аз шед’ з чернігівці і з половці, на Десні ізьімахом князі Асадук і Саука, і дружину їхні избиша. І на Заранку за Новим Містом разгнахом’ силнее ВОІ Белкатгіна, а Семечев і сповнений весь отяхом. »

З 1097 м.Новгород-Сіверський став столицею Сіверського князівства. Невдалий похід Новгород-Сіверського князя Ігоря Святославовича на половців 1185 р послужив сюжетом для шедевра давньоруського епосу “Слово о полку Ігоревім”. З давніх часів зберігся оборонний Спасо-Преображенський монастир (XII ст.), Кілька храмів та інших архітектурних пам’яток в центрі. У 2003-2004 рр. з ініціативи президента України Л. Кучми при фінансуванні Мінтрансу проведені масштабні реставраційні роботи.

Місто розташоване на правому березі Десни, 270 км на північний схід від Києва і в 60 км від російського кордону. Відстань до Чернігова по жд – 289 км, автошляхами – 165 км, до Києва по жд – 332 км, автошляхами – 305 км.

День міста святкується 16 вересня – в цей день проводяться виставки народної творчості, виставка квітів, народні гуляння та спортивні змагання.

Туристичні об'єкти: Новгород – Сіверський
 • Спасо-Преображенський монастир
  Close

  Оборонний монастир, побудований ще в 1033 році князем Мстиславом Тмутараканским, є одним з найстаріших в Україні. Саме в Спасо-Преображенському монастирі отримували благословення новгород-сіверські князі, звідси вирушав у похід князь Ігор, головний герой “Слово о полку Ігоревім”. На жаль, до наших часів не дожили споруди, багато з них були відновлені тільки в XVII – XVIII століттях. На території монастиря першим приковує до себе погляд величний Спасо-Преображенський собор (1786-87 рр.), Споруджений в стилі класицизму на місці давньоруського храму. Також збереглася Петропавлівська (XVII ст.) Та Іллінська (1787 г.) церкви, бурса (1657-67 рр.). Монастир діючий, крім музею і храмів, для відвідування відкриті також вежі, галереї і підземелля.

 • Замкова гора
  Close

  Являє собою пагорб над річкою Десна, на якому в X столітті був побудований замок. З XII століття фортеця була резиденцією династії Ольговичів, обороняла східні рубежі Київської Русі. Після замок перебував у володінні литовських князів, пізніше Московії, Речі Посполитої, потім відвойована Богданом Хмельницьким, а потім перебувала знову під владою Російської імперії. Саме в той період фортеця втратила своє оборонне значення і була розібрана. Зараз на її місці височіє пам’ятник легендарному Бояна.

 • Музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім»
  Close

  «Слово о полку Ігоревім» – одне з найвідоміших давньоруських творів. В основі його сюжету – розповідь про невдалий похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославовича на половців.

  Музей створений в 1990 р, Як перше державна установа в Україні, яка вивчає “Слово о полку Ігоревім”. У музеї зберігаються як старі, так і сучасні видання повісті. Музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім» розташований на території Спасо-Преображенського монастиря.

 • Тріумфальна арка
  Close

  Оригінальною пам’яткою Новгород-Сіверського є Тріумфальна арка. Арка була зведена в 1787 році, з нагоди проїзду через місто імператриці Катерини II. На пілонах між колонами поміщені щити з гербами десяти повітів Новгород-Сіверського намісництва Малоросійської губернії.

 • Миколаївська церква
  Close

  Визначний твір плотничьего мистецтва чернігівської школи дерев’яної народної архітектури XVIII ст. Перший храм на честь Св. Миколая був зведений в 1086 на пагорбі над дорогою, на якому в дохристиянські часи стояв язичницький ідол. Після монгольської навали церква була відновлена тільки в 1720 р Церква хрестова в плані, одноглавая, п’ятизрубний. Пірамідальна форма органічно завершує силует пагорба.

 • Успенський собор
  Close

  Успенський собор – найстаріше зі збережених в первісному вигляді будівель Новгорода-Сіверського. Собор Успіння Пресвятої Богородиці був побудований орієнтовно в 1671 р на місці, де, за переказами, в стародавні часи знаходилося язичницьке капище зі слов’янськими ідолами. Храм п’ятибанний, в плані хрестовий. Виконано в класичному стилі українського бароко. У 1701 року було відбудовано, в 1820 р замінені лазні і прибудована дзвіниця. В даний час Успенський собор діючий.

Тури до: Новгород – Сіверський

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Новгород – Сіверський

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Новгород – Сіверський

Черговий робот не виявив статті про це місце!