Перейти до вмісту

Одеса

Великий морський порт і курорт на півдні України, один з найбільш самобутніх міст країни, популярний туристичний центр.

Загальна інформація.

Одеса, центр Одеської області. Знаходиться в Україні. Порт на Одеській затоці Чорного моря. Територія 160 квадратних кілометрів. Населення 1.029.000 за даними останнього перепису. Заснований в 1794 році. Третє за величиною місто України після Києва і Харкова, головний промисловий, культурний, транспортний, науковий і курортний центр Північного Причорномор’я. У космополітичному населенні міста переважають росіяни, українці і євреї.

 

Культура в Одесі

Одесити пишаються своєю унікальною архітектурною і культурною спадщиною. В Одесі є університет (заснований в 1865 році), театр опери і балету (1809), історичний музей (1825), міська бібліотека (1830), астрономічна обсерваторія (1871), картинна галерея (1898), інші навчальні заклади, театри і музеї . Крім університету, Одеса розполагає іншими навчальними закладами вищої кваліфікації, в тому числі медичний університет, морська академія і консерваторій.Такі знаменитості, як поет Олександр Пушкін, біохімік Ілля Мечников і співак Леонід Утьосов, жили тут в різні часи. Кілька поколінь блискучих гумористів, що народилися і виросли в Одесі протягом останнього сторіччя, здобули місту особливу репутацію столиці російськомовного гумору. Будинки старої частини міста збудовані в різних архітектурних стилях від Ренесансу до Арт Нуво.

 

Історична довідка про Одесу

За європейськими мірками Одеса є молодим містом. Вона була заснована Катериною II в 1794 році, коли російська імператриця вирішила, що країні потрібен порт на Чорному морі для розширення зв’язків з Європою. Колись на місці сьогоднішньої Одеси розташовувалося давньогрецьке поселення, потім тут жили кримські татари. Їх змінили турки-османи, що заснували фортецю Хаджибей, яка була захоплена російськими військами в 1789 році.

Вдало розташована географічно, Одеса швидко перетворилася з невеликого поселення в торговий, промисловий і науковий центр європейського значення. До 100-ї річниці свого заснування Одеса займала 4-е місце в Російській імперії за кількістю населення та рівнем економічного розвитку після Санкт-Петербурга, Москви і Варшави. Під час 1-ї Світової війни і громадянської війни в Росії місто пережив розруху і хаос, під час 2-ї світової війни був частково зруйнований.

Незважаючи на історичні потрясіння, за останнє сторіччя населення Одеси збільшилася майже втричі. Сьогодні місто продовжує розвиватися, тепер як великого промислового і курортного центру України. М’який клімат, безліч піщаних пляжів і тепле море щорічно привертають тисячі туристів до міста, який давно і заслужено носить титул “Південної Пальміри”.

 

Туристичні об'єкти: Одеса
 • Археологічний музей
  музей, 1825 р.
  Close
  Археологічний музей
  музей, 1825 р.

  Побудований в 1883 році за проектом архітектора Ф. Гонсіоровського і є одним з найстаріших в країні. Експозиція музею налічує понад 160 тисяч експонатів, в тому числі колекції пам’ятників Давнього Єгипту, Стародавньої Греції та Риму, предмети побуту, знаряддя праці, монети, медалі древніх скіфів, римлян, греків, знайдені під час розкопок. Прикраси з скіфських і сарматських могильників, вироби слов’янських умільців, справжні веші з дорогоцінних металів, найдавніші з яких відносяться до початку другого тисячоліття до нашої ери – це і багато іншого експонується в “Золотій коморі”.

 • Воронцовський палац
  палац
  Close
  Воронцовський палац
  палац

  Будувався з 1826 по 1834 рік за проектом архітектора Ф.К. Боффо. Губернатор Новоросійського краю повинен був мати шикарну резиденцію. Розкішний палац вражав колись своїм інтер’єром – мармурові каміни, кришталеві люстри, англійські меблі, дорогий вишуканий паркет. До наших днів зберігся ліпний декор на стінах парадних кімнат, а також плафон, розписаний художником Іваном Ковшаровим. Після революції 1917 року в палаці розмістилась перша Рада робітників і селян Одеси. А з 1936 року тут влаштували Палац дітей та юнацтва імені Яші Гордієнко. Крім палацу тут збереглися флігель, стайня і бельведер.

 • Дванадцятий стілець
  пам'ятник архітектури
  Close
  Дванадцятий стілець
  пам'ятник архітектури

  Пам’ятник дванадцятого стільця з легендарного твору “12 стільців” Ільфа і Петрова був відкритий на Дерибасівській вулиці в День гумору – 1 квітня 1999 року. На постаменті значиться: “Громадяни Одеси – Ільфу і Петрову”.

 • Одеський національний театр опери та балету
  пам'ятник архітектури, 1887 р.
  Close
  Одеський національний театр опери та балету
  пам'ятник архітектури, 1887 р.

  Будівля Одеського національного академічного театру опери та балету вважається одним з найкрасивіших у світі. Його створили віденські арх. Г. Гельмер і Ф. Фельнер, які також будували театри у Відні, Будапешті, Дрездені, Загребі. Будівля в стилі ренесансу з елементами бароко пишне. Над фасадом підноситься скульптура музи мистецтва Мельпомени. Вражає красою глядацький зал в стилі французького “рококо”. На стелі – чотири картини Лефлера зі сценами з творів Шекспіра, розкішна люстра. Тут виконували свої твори П. Чайковський, Н. Римський-Корсаков, С. Рахманінов, співали Ф. Шаляпін і С. Крушельницька, танцювала А. Павлова. У репертуарі: “Жизель”, “Спляча красуня”, “Лускунчик”, “Дон Кіхот”, “Кармен-сюїта” та ін. Працює музей Оперного театру, проводяться екскурсії.

 • Музей Пушкіна
  музей, 1975 р.
  Close
  Музей Пушкіна
  музей, 1975 р.

  Літературно-меморіальний музей О. Пушкіна відкритий в будівлі колишнього готелю “Hotel du Nord”, в якій поет прожив місяць під час візиту до Одеси в 1823 р. За тринадцять одеських місяців ним створена поема “Цигани”, закінчена поема “Бахчисарайський фонтан”, написано тридцять ліричних віршів і дві з половиною глави роману “Євгеній Онєгін”. В експозиції представлені гравюри пушкінської Одеси, портрети сучасників поета, його малюнки, рідкісні прижиттєві видання.

 • Приморський бульвар
  історична територія
  Close
  Приморський бульвар
  історична територія

  Приморський бульвар – одна з найкрасивіших вулиць Одеси, улюблене місце прогулянок городян і туристів. Засаджений столітніми платанами, каштанами, кленами і липами, пішохідний бульвар проходить над урвищем паралельно березі моря. Серед ряду будівель в стилі класицизму і раннього італійського ренесансу, які формують парадний морський фасад Одеси, особливе місце займає готель “Лондонський”, в якій зупинялися багато знаменитостей. Головною прикрасою Приморського бульвару є Потьомкінські (Приморські) сходи (1841 р.) в 192 сходинки, що спускаються до морвокзалу (поруч працює фунікулер). Над сходами встановлено пам’ятник самому знаменитому одеському градоначальнику Арману де Рішельє (Дюку). На бульварі виявлені фрагменти античного поселення V-III ст. до н.е., над археологічними розкопками споруджено скляний павільйон.

 • Палац Потоцьких (Художній музей)
  музей, 1805-10 рр.
  Close
  Палац Потоцьких (Художній музей)
  музей, 1805-10 рр.

  Класична дворянська садиба, збудована для графині О. Наришкіної – молодшої дочки Станіслава і Софії Потоцьких. Сім’я польських магнатів Потоцьких володіла палацом до кінця XIX ст. Збереглося художнє оформлення стелі, мармурові та паркетні підлоги з інкрустацією. У підвалі будівлі влаштована штучна печера з гротом, які з’єднуються підземними ходами з одеськими катакомбами (екскурсії слід замовляти заздалегідь). У 1899 р. з ініціативи Одеського товариства витончених мистецтв відкритий Одеський художній музей, що функціонує досі. В експозиції представлені роботи українських і російських майстрів XVI-XIX ст.: В. Тропініна, І. Айвазовського, А. Саврасова, І. Шишкіна, І. Рєпіна, В. Сурікова, В. Сєрова, М. Врубеля, М. Реріха, А. Бенуа, В. Кандинського та ін.

 • Пам'ятник Дюку
  пам'ятник / монумент, 1828 р.
  Close
  Пам'ятник Дюку
  пам'ятник / монумент, 1828 р.

  Пам’ятник Арману Емманюелю дю Плессі, герцога (дюку) де Рішельє, який був одним з найпопулярніших одеських градоначальників. Герцог де Рішельє, француз за походженням, емігрував до Росії після Великої французької революції 1789 р. У 1790 р. брав участь у взятті Ізмаїла, в 1803 році був призначений градоначальником Одеси, а потім і генерал-губернатором Новоросії. Рішельє став іменуватися Еммануїлом Йосиповичем. При ньому Одеса отримала тимчасове звільнення від податків і активно будувалася. Коли в 1814 році у Франції повернулися до влади Бурбони, герцог відправився на батьківщину, пожертвувавши весь свій статок одеському Рішельєвському ліцею. Після його смерті в 1822 р. почався збір коштів, і в 1828 р. був встановлений пам’ятник Дюку Рішельє. Скульптор І. Мартос створив герцога одягненим в римську тогу з сувоєм в руці і трьома латунними горельєфами, що символізують землеробство, торгівлю і правосуддя. Зараз це найбільш впізнаваний символ Одеси. Жартівники рекомендують поглянути на Дюка з водопровідного люка зліва від пам’ятника. З цього ракурсу сувій в руці Рішельє виглядає вельме двозначно.

 • Палац Абази (Музей західного і східного мистецтва)
  музей, 1858 р.
  Close
  Палац Абази (Музей західного і східного мистецтва)
  музей, 1858 р.

  Одеський музей західного і східного мистецтва – один з кращих в країні музеїв даного профілю. Займає кол. палац поміщика А. Абази, побудований в 1856-58 рр. за проектом арх. Л. Оттона. Будівля виконана в стилі еклектики: риси барокового характеру співіснують з елементами стилів ампір і рококо. “Орні” парадні сходи у вестибюлі, висічена з каррарського мармуру, зведена без несучих балок-косоур і разом з майданчиками утворює ефектну висячу споруду. Інтер’єри палацу Абази відрізняються багатим ліпним декором, різьбленням, фурнітурою з бронзи. Музей західного і східного мистецтва заснований у Одесі в 1923 року на базі приватних колекцій зібраних місцевим Комітетом Охорони пам’яток мистецтва та старовини. В експозиції представлені полотна голландських майстрів, фарфор кращих європейських заводів XVIII-XX ст., скульптури і кераміки Ірану, Тибету, Китаю, Індії, Японії. Перлини колекції: “Св. Лука” і “Св. Матвій” великого голландця Ф. Хальса, “Мадонна на троні” флорентійського живописця XVI ст. Ф. Граначчи, “Загрожує Амур” Е. Фальконе, а також унікальні гравюри на дереві знаменитого японського майстра Кацусіки Хокусая з серії “Книга про птахів”.

 • Пантелеймонівський монастир (Афонського подвір'я)
  культова споруда, 1896 р.
  Close
  Пантелеймонівський монастир (Афонського подвір'я)
  культова споруда, 1896 р.

  Заснований грецькими ченцями з Афона. Брав паломників, які відбувають з Одеси на поклоніння до святих місць. П’ять куполів монастиря, незвичайні ліплення і мозаїка на стінах відображають суміш різних архітектурних течій XIX ст. Свято-Пантелеймонівський собор розташований на третьому поверсі, уособлюючи святу гору Афон.

 • Морвокзал
  1783-1968 рр.
  Close
  Морвокзал
  1783-1968 рр.

  Одеський порт – один з найбільших морських портів Східної Європи, був найбільшим в Російській Імперії. Будівництво нового порту при захопленій російськими військами фортеці Хаджибей поклало початок місту. Повністю реконструйований в 1968 р. Перед будівлею морського вокзалу встановлена скульптура Е. Невідомого “Золоте дитя”, на причалі – пам’ятник дружині моряка. Над Морвокзалом височить вежа багатоповерхового готелю “Одеса” (2001 р.). В кінці причалу – церква св. Миколи, новий яхт-клуб. На території – музей якорів під відкритим небом.

 • Будинок з атлантами
  пам'ятник архітектури, 1899-1901 рр.
  Close
  Будинок з атлантами
  пам'ятник архітектури, 1899-1901 рр.

  “Будинок з атлантами” в Одесі вважається одним з найкрасивіших житлових будинків не тільки в місті, а й у всій країні. Комплекс дохідних будинків на вул. Гоголя був створений в кін. XIX – поч. XX ст. архітекторами Л. Влодеком і С. Ландесманом. Будинки належали родині Фальц-Фейнів, засновників заповідника “Асканія-Нова”. Особливу популярність придбав “Будинок з атлантами” завдяки прикрашаючим його статуям роботи скульптора Т. Фішеля. Фігури могутніх атлантів, що зігнулися під тягарем зоряного глобуса, стали візитною карткою Одеси. На будинку навпроти також можна побачити атлантів, що підтримують балкон.

 • Потьомкінські сходи
  пам'ятник архітектури, 1841 р.
  Close
  Потьомкінські сходи
  пам'ятник архітектури, 1841 р.

  Потьомкінські сходи на Приморському бульварі в Одесі служить парадним входом в приморське місто з порту. Будучи архітектурною домінантою, вважається одним із символів Одеси. Спроектована архітектором Ф. К. Боффо сходи в 192 ступені (спочатку було 200) збудовані в 1841 р. з ініціативи генерал-губернатора графа М. Воронцова. Від пам’ятника Дюку на Приморському бульварі сходи 10-ю маршами спускаються до морвокзалу. Її нижня частина трохи ширше верхньої, що при погляді зверху створює ілюзію, ніби її ширина однакова на всьому протязі, а при погляді знизу робить її візуально більш протяжної. Нинішню назву і всесвітню славу Потьомкінські сходи отримала завдяки фільму С. Ейзенштейна “Броненосець Потьомкін”, в ключовій сцені якого сходами котиться дитяча коляска. Паралельно сходам в 1902 р. була прокладена лінія фунікулера (реконструйована в 2005 р.).

 • Плоский будинок
  пам'ятник архітектури, XIX ст.
  Close
  Плоский будинок
  пам'ятник архітектури, XIX ст.

  Старий одеський будинок, що приваблює туристів унікальною особливістю архітектури. При погляді на нього з певного ракурсу створюється повна ілюзія, що будівля має лише одну стіну – фасадну.

 • Спасо-Преображенський собор
  культова споруда, 1809-2002 рр.
  Close
  Спасо-Преображенський собор
  культова споруда, 1809-2002 рр.

  Головний православний храм міста, відновлений з нуля в 2002 р. після того як в 1936 р. був підірваний за рішенням радянської влади. Сучасників інтер’єри храму вражали пишністю. Після реконструкції 1903 р. кафедральний Спасо-Преображенський собор був одним з найбільших храмів Російської імперії і вміщував до 9 тис. осіб. Його розміри в плані складали 90х45 метрів, а висота дзвіниці – 72 метри. У 2005 р. в відновленому храмі були перепоховані останки генерал-губернатора Новоросійського краю князя М. Воронцова і його дружини.

 • Монумент засновникам Одеси
  пам'ятник / монумент, 1894-2007 рр.
  Close
  Монумент засновникам Одеси
  пам'ятник / монумент, 1894-2007 рр.

  Пам’ятник імператриці Катерині II і її сподвижникам (Платону Зубову, Григорію Потьомкіну, Францу де Волану, Йосипу Дерибасу) був встановлений до 100-річчя міста. У радянські часи він був замінений на пам’ятник Потьомкінцям. Відродження монумента в 2007 р. супроводжувалося протестами націонал-патріотів, які виступали проти увічнення пам’яті гнобительки, що ліквідувала незалежність України.

Тури до: Одеса

Черговий робот не виявив турів у це місто!