Перейти до вмісту

Пилипець та водоспад Шипіт

Пилипець - одне з найбільших сіл Міжгірщини, гірськолижний курорт на висоті 700-750 м.

Загальна інформація.

Село Пилипець знаходиться на північному заході Міжгірського району Закарпатської області, на кордоні з Воловецьким районом. Розташоване на висоті 700-750 м. Над рівнем моря. Пилипець входить в трійку найбільших сіл Міжгірщини. Пилипець розташований на відстані 190 км від Львова і 135 км від Ужгорода. Через село протікає річка Плошанка, яка на території села зливається з рікою Репінка.

В письмових джерелах Пилипець уперше згадується в 1463 році як Верпелепец. Першими його поселенцями були втікачі з низинних сіл, що ховалися в горах від переслідувань угорських і місцевих феодалів.

Назва села, згідно з народним переказом, відбулося від імені першого поселенця – вівчаря Пилипа.

Основним заняттям жителів було скотарство і землеробство. Вирубуючи ліси і чагарники, вони спалювали їх і на цих місцях садили овочі, сіяли овес. Так обробляли і удобрювали грунт протягом багатьох століть.

У XV-XVIII ст. Пилипець був присілок села Ізок, розташованого на південь від, уздовж річки рединки. У документах XVIII ст. він згадується під назвою Ізки – Пилипець. Землі, на яких знаходився присілок, належали на початку XV ст. феодалам Урмезеям, а з 1467 року – Довгаям. В середині XVII ст. ізки разом з присілками вже були власністю Липча. Перші відомості про феодальні повинності, залишені господарем, свідчать, що селяни Пилипця платили від цілого наділу по 6 флоринів і по шкірці куниці щорічно, а також виконували панщину. Після поразки визвольної війни угорського народу 1703-1711 рр. село перейшло у власність великих феодалів Телекіїв, а селяни стали їх кріпаками.

Оточене чудовими краєвидами село Пилипець є відомим місцем зимового та літнього відпочинку. Через нього проходить туристичний маршрут до водоспаду Шипіт – найбільший і мальовничий в Українських Карпатах, розташований в улоговині на р. Плошанка (є пам’ятником природи).

Також через село проходять турмаршрути сходжень на хребет Боржави, вершин Великий Верх (1 599 м.), Стій (+1679 м.), Жид Магура (1517 м.).

На відстані 7 км. від Пилипця в с. Келечин, поруч з автомобільним шосе Воловець – Міжгір’я знаходиться унікальне джерело природньо, газованої мінеральної води, яка рідко зустрічається в природі. Ця вода може використовуватися, як для питного лікування, так і для ванн.

У Пилипці налічується 7 підйомників. Більшість з них розташовані на схилах г. Гимба і тільки два – на г. Жид Магура. Два з них – бугель поруч з освітленої трасою і «кріселка» належать т / б «Затишок». У решти п’яти різні господарі. На г. Гимба поруч з підйомником є ​​траса довжиною 6 км. В цілому ж вибір трас тут – на всі рівні підготовки.

Як дістатися.

Дістатися до Пилипця можна поїздами Львів – Мукачево та Київ – Чоп, доїхавши до станції Воловець, а звідти на автомобілі, маршрутному таксі або рейсовому автобусі Воловець – Міжгір’я. Також Пилипець має автобусне сполучення з містами Воловець, Міжгір’я, Мукачево, Ужгород.

Туристичні об'єкти: Пилипець та водоспад Шипіт
 • водопад Шипіт
  пам'ятник природи
  Close
  водопад Шипіт
  пам'ятник природи

  Водопад Шипіт – один з найкрасивіших і найбільш повноводних водоспадів Закарпаття. Знаходиться в горах на околиці села Пилипець. Прозваний Шипотом за гучний голос, який видали чується як шепіт. Вода стікає з полонин Боржави і падає мальовничими каскадами з висоти 14 м. Водоспад особливо гарний навесні, під час танення снігів, а також восени, в сезон дощів. Влітку ж являє собою невеликий струмок, що збігає з гори по декількох скельних уступах. Щорічно з 1993 р водоспад збирає тисячі неформалів з різних країн на хіповський фестиваль «Шипот». Про традиції, кульмінація свята припадає на Івана Купала, 7 липня.

 • Церква Різдва Пресвятої Богородиці
  культова споруда, 1762 р
  Close
  Церква Різдва Пресвятої Богородиці
  культова споруда, 1762 р

  Розкішна дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці збудована, ймовірно, в 1759-62 рр. Дата «1841», зазначена на табличці, розміщеній на південній стіні, ймовірно, відноситься до реконструкції. Зберігся іконостас XVIII ст. Поруч височить монументальна двох’ярусна дерев’яна дзвіниця, побудована в 1758 г. Усередину церкви можна потрапити тільки під час служби – в неділю або на свято.