Перейти до вмісту

Почаїв

Маленьке містечко Почаїв, що поруч з Кременцем, є другим за значенням після Києво-Печерської лаври центром православ'я в Україні, української Меккою паломників, які поклоняються Богородиці.

Почаїв – місто районного значення в Кременецькому районі Тернопільської області України. Найближча залізнична станція Кременець знаходиться в 25 км від міста.

У місті Почаїв розташована Почаївська лавра – другий за значенням в Україні православний монастир після Києво-Печерської лаври.

Біля витоку багатьох обителів стоїть диво – явище самої Пресвятої Богородиці або ж особлива Її присутність. На довгі наступні століття слугує воно знаком чудового вибрання заснованої обителі, свідченням небесного покрову і благовоління, розпростертого над нею Царицею Небесною. Не оминуло таке благовоління і заступництво Матері Божої і Почаївської гори.

Ще в давнину місце це зробилося чудодійним і благодатним. У найдавнішому літописі Почаївського монастиря зберігся запис, що в 1240 році двоє ченців і житель села Почаїв, пастух Іван Босий, бачили в тому році явище Богоматері, що стоїть на скелі Почаївській у вогняному вигляді. На тому місці, де стояла Пресвята Богородиця, залишився слід Її Стопи, наповнений чистою і цілющою водою. Тоді, ймовірно, біля підніжжя гори і була споруджена ченцями кам’яна церква в ім’я Успіння Божої Матері. І пронеслося в народі чутка: “Поча Діва творити чудеса”. На думку деяких дослідників, в живій розмовній мові «Діва» втратило початковий звук «д» і кінцевий «а», і так з двох слів “Поча Діва” виникло одне – Почаів.

Почаївська Лавра

Багато чудес пов’язано з Почаївською Лаврою. Наприклад, в 1675 році незліченне військо турецького султана Магомета IV під керівництвом візира Кара – Мустафи увійшло в волинські землі, знищуючи все на своєму шляху. 50 000 загін кінноти турків і татар, слідуючи до Львова, підступив до стін незахищеного Почаївського монастиря. Монастир в той час не мав ні фортечних мурів, ні сторожових веж, а за його дерев’яною огорожею ховалося безліч мирних біженців. Рано вранці 5 серпня турки пішли на штурм. Ігумен монастиря о. Йосип разом з братом і біженцями почали служити акафіст перед чудотворною іконою Матері Божої Почаївської. У цей час над Свято-Троїцьким храмом з’явилася Сама Цариця Небесна з розпростертим омофором у руках, з небесними ангелами і преподобним Іовом, старанно моляться Богородиці «так не зрадить в неволю монастиря», де він був ігуменом. Їх побачили і самі турки і стали негайно пускати стріли в цих небесних захисників, але стріли поверталися і вражали самих тих, хто стріляв, чому нападники прийшли в жах і замішання і відступили …

Головна окраса Почаївської Лаври – Соборний храм Успіння Божої Матері був побудований відомим благодійником обителі графом Миколою Потоцьким в 1780 році. У соборному храмі над царськими вратами в зірчастому кіоті міститься відома чудотворна Почаївська ікона Божої Матері. Святиня Почаївської Лаври – Стопа Богоматері (відбиток ноги на щільному вапняному туфі). Чудотворне джерело, огороджений залізними ґратами і покритий ковчегом, перебуває усередині церкви Успіння Пресвятої Богородиці. Усередині скелі, під стопою, перебуває печера, в якій вода стікає по краплях в судини і лунає прочанам.

 

Туристичні об'єкти: Почаїв
 • Почаївська лавра
  культова споруда, XIII ст.
  Close
  Почаївська лавра
  культова споруда, XIII ст.

  Свято-Успенська Почаївська лавра – одна з найбільших святинь православного світу, друга за значенням на території України після Києво-Печерської лаври. Легенда приписує заснування першого скиту афонському ченцеві Мефодію. Близько 1240 року на Почаївській горі по-сусідству з’являються київські ченці, рятуючись від татарської навали (назву пов’язують з р. Почайна, в якій князь Володимир хрестив киян). За переказами, знаком звище їм стало явище Богоматері у вогняному стовпі. Відбиток стопи Діви Марії залишився на камені, з під якого забило цілюще джерело. Зараз реліквії знаходяться всередині грандіозного Успенського собору (1783 р. арх. Гофман). У головному вівтарі зберігається чудотворна ікона Божої Матері, подарована монастирю в 1597 р. його засновницею – поміщицею А. Гойської. Паломники прагнуть прикластися до мощів преп. Іова, який був настоятелем монастиря під час протистояння з унією в XVII ст. Нинішнім пишним видом лавра багато в чому зобов’язана пожертвам канівського старости М. Потоцького, їй протегували російські царі. Проводяться екскурсії, відвідувачам слід мати належний вигляд: чоловіки в брюках, жінки в спідницях і з покритою головою (хустки і спідниці можна взяти напрокат).

 • Свято-Духівський скит
  культова споруда, 1227 р.
  Close
  Свято-Духівський скит
  культова споруда, 1227 р.

  Скит відроджений на тому місці, де в XIII ст. оселився прийшов з Афону монах Мефодій, якого вважають засновником Почаївської лаври. До комплексу входять три храми: Святого Духа, преп. Серафима Саровського і Всіх Святих. Тут знаходиться чудотворна ікона, мощі преп. Мефодія і інші святині.

Тури до: Почаїв

Черговий робот не виявив турів у це місто!