Перейти до вмісту

Полтава

Старовинне місто Полтава - значний культурний центр України, своєрідний "хранитель еталона" всієї національної української культури.

Загальна інформація.

Полтава – це обласний центр, розташований на березі річки Ворскли, лівої притоки Дніпра.

Свою поетичну назву місто Полтава отримало від притоки Ворскли – Лтава. Перші згадки про місто сягають 1174 році. Поселення було повністю знищено в XIII ст. татаро-монголами і ніде не згадувалося ще 240 років – до 1482 р. За останніми археологічними дослідженнями, вік Полтави був визначений в 1100 році. Протягом століть свого існування Полтава зробила істотний внесок в українську і світову культуру. З містом пов’язані життя і творчості багатьох поетів, художників, композиторів, вчених.

 

Пам’ятки.

Одна з головних визначних пам’яток Полтави – національний заповідник “Поле Полтавської битви”, який був створений в пам’ять про перемогу російських військ над шведською армією в 1709 році.

Заповідник “Поле Полтавської битви” є єдиним в Україні історико-культурним заповідником, в якому збереглися історичний ландшафт, фрагменти фортифікаційних споруд початку XVIII століття, значна кількість об’єктів історичної цінності, незмінені територія поля битви. Заповідник єдиний в Україні входить до Міжнародної організації військово-історичних музеїв під егідой ЮНЕСКО.

На території заповідника знаходиться Музей історії Полтавської битви. У дев’яти експозиційних залах представлені безцінні історичні реліквії: холодна і вогнепальна зброя, медалі, монети, живописні полотна, портрети, ікони, гравюри, бойові прапори, обмундирування, старовинні книги, карти, грамоти та інші історичні документи I половини XVIII століття. На території Поля полтавської битви в квітні 1962 був закладений Полтавський дендрологічний парк. Це єдиний в місті ландшафний парк.

Найяскравішим ансамблем в Полтаві вважається Кругла площа, навколо якої розташувалися адміністративні будівлі в губернському класичному стилі, зведені на початку XIX століття. Кожна будівля – це втілення таланту і майстерності зодчих і будівельників тієї епохи. А центр площі прикрашає монумент Слави. Встановлений він до 100-річчя Полтавської битви на тому місці, де на другий день після битви полтавчани урочисто зустрічали російських воїнів на чолі з Петром I. Пам’ятник являє собою колону на гранітному постаменті, яку вінчає бронзовий орел, в пазурах він тримає блискавки, а в дзьобі – лавровий вінок. Орел дивиться в бік Поля Полтавської битви.

Соборна площа – серце Полтавської фортеці, яка була грізною цитаделлю на березі Ворскли. Головна прикраса Соборної площі і всього міста – це, без сумніву, Біла альтанка. Вона була побудована в 1909 році на честь 200-річчя Полтавської битви на місці Подільського бастіону Полтавської фортеці. Звідси відкривається прекрасний вид на Хрестовоздвиженський монастирь. Хрестовоздвиженський монастир заснували на честь розгрому польських військ українськими, а розквіт його почався після перемоги російських над шведськими. Монастир не раз руйнували і спустошували. Він був центром культури і освіти на Лівобережжі, довгий час мав статус чоловічого, але в кінцевому варіанті став жіночим.

На Соборній площі розташований вже знаменитий пам’ятник Полтавській галушці. Відкриття його було приурочено до святкування Дня народження Миколи Гоголя, який прославив галушку в своїх творах, як український specialitet. Зараз «Полтавська галушка» – це офіційно зареєстрована торгова марка.

Полтавська каштанова алея є пам’ятником природи 1970 року. За площею алея займає 4 гектари – виростає тут приблизно 400 дерев. Тягнеться вона по вулиці Жовтневої від вулиці Сінній до площі Зигіна. Пам’ятні знаки в Каштановій алеї встановлені з обох кінців. Ювілейний глобус Полтави знаходиться в її початку, а пам’ятник, присвячений генерал-лейтенанту О.І. Зигіну – в кінці. У гостей Каштановій алеї є можливість придбати квіти будь-яких видів і сортів. Тут є троянди, півонії, хризантеми, гвоздики і багато ін.

Історичним ядром Полтави, і кращим видовим майданчиком міста є Іванова гора. Над річкою Ворскла на високому пагорбі понад одинадцять століть тому височів тут дитинець літописного міста Лтава. Трохи пізніше побудована була земляна Полтавська фортеця, стримуюча в ХVІІІ столітті протягом трьох місяців наступ шведів, до того, як підійшла армія Петра I (в планах на майбутнє відновлення Подільського бастіону присутній). У 2006 році біля музею І. Котляревського та ресторану, з назвою «Іванова гора» встановлено було пам’ятник Полтавській галушці, яку оспівували письменники в своїх творах.

Парк Перемоги є найстарішим полтавським парком, який тягнеться уздовж всього Первомайського проспекту. Вік парку – понад 200 років. Закладений він був в 1803 році. Територія парку Перемоги займає близько 30 гектарів. Цікавий парк ще і тим, що розташоване тут відоме багатьом Співоче поле Марусі Чурай, представлене відносно невеликим амфітеатром, «сховавшимся» у заболоченого озера в низині Парку Перемоги. Безліч фестивалів і концертів проводиться на цій концертній арені.

Соборну площу з 2005 року знову прикрашає відновлений Успенський собор. Прямо за ним – садиба-музей українського письменника Івана Котляревського, де була створена знаменита «Енеїда». У комплекс садиби входять: комора, сарай, колодязь-журавель, будинок письменника – типове українське приміщення з світлицею, кухнею, спальнею і вітальнею.

Полтава також здавна відома як один з найголовніших духовних центрів України. З Полтавою тісно пов’язані життя і діяльність багатьох видатних громадсько-політичних діячів, представників культури. Кожному українцеві відомі імена знаменитих полтавчан М.Гоголя, І. Котляревського, А. Луначарського, В. Короленка, в різний час тут жили і працювали І. Нечуй-Левицький, П. Мирний, В. Вернадський, М. Скліфосовський, М Кропивницький.

 

Туристичні об'єкти: Полтава
 • Губернське земство (Краєзнавчий музей)
  музей, 1903-08 рр.
  Close
  Губернське земство (Краєзнавчий музей)
  музей, 1903-08 рр.

  Полтавський краєзнавчий музей розміщений в колишньому будинку присутніх місць губернського земства. Побудовано арх. В. Кричевським в стилі модерн з елементами українського народного стилю (цей факт викликав невдоволення імператора Миколи II). Внутрішню розпис виконали видатні художники С. Васильківський та М. Самокиш. Фасад прикрашають герби повітових міст губернії. Основу експозиції музею заклав в 1891 р. учений В. Докучаєв. Сьогодні в 40 музейних залах і сховищах знаходиться більше 300 тис. Експонатів. У числі раритетів – давньоєгипетська колекція, твори античного і східного мистецтва, козацькі реліквії.

 • Поле Полтавської битви
  музей, 1909 р.
  Close
  Поле Полтавської битви
  музей, 1909 р.

  Один з перших музеїв Полтави створений в 1909 р. на поле Полтавської битви поряд з Братської могилою російських воїнів до 200-річчя перемоги російської армії над шведами. Колекція налічує понад вісім тисяч експонатів: твори мистецтва, зброя, нагороди, прапори, обмундирування і спорядження російської та шведської армій, особисті речі Петра I і його сподвижників. Встановлено озвучена діорама Полтавського бою. Поруч – пам’ятник Петру I, Самсоніївська (Самсонівська) церква (1895 р.) і братська могила радянських воїнів, хрест на могилі шведських солдатів і пам’ятник шведам від росіян. Відновлено два редуту (польові укріплення російської армії), один з яких знаходиться з протилежного боку від траси, а інший – неподалік від будівлі музею.

 • Іванова гора
  історична територія
  Close
  Іванова гора
  історична територія

  Іванова гора – історичне ядро ​​Полтави, кращий видовий майданчик міста. На високому пагорбі над р. Ворскла більше 11 століть тому тут стояв дитинець літописного міста Лтава. Пізніше була побудована земляна Полтавська фортеця, яка у ХVІІІ ст. три місяці стримувала наступ шведів, поки не підійшла армія Петра I. Реконструйовано дерев’яна Подільська вежа (одна з 15-ти), поруч з якою планують відновити Дозорний бастіон Полтавської фортеці. Панорама долини Ворскли з Хрестовоздвиженським монастирем на сусідньому пагорбі відкривається з Білої альтанки. 2006 р. біля музею І. Котляревського та ресторану “Іванова гора” встановлено пам’ятник оспіваної письменниками Полтавській галушці.

 • Хрестовоздвиженський монастир
  культова споруда, 1650 р.
  Close
  Хрестовоздвиженський монастир
  культова споруда, 1650 р.

  Хрестовоздвиженський монастир в Полтаві заснований в 1650 р. на березі р. Ворскли на кошти полковника Мартина Пушкаря, полтавської старшини і міщан. Хрестовоздвиженський собор (1699-1709 рр.) – Єдина в Україні семиголова церква в стилі бароко, яка збереглася до наших днів. Чотириповерхова дзвіниця (1786 р.) в стилі пізнього бароко має висоту 43 м. У комплекс також входить однокупольна Троїцька церква (1750 р.) і Семенівська церква (1887 р). Під час війни зі шведами тут знаходилася ставка Карла XII. У першій половині XX ст. монастир був закритий і розграбований, приміщення використовувало НКВС в якості в’язниці для малолітніх, потім як школа-інтернат. Комплекс повернуто церкві в 1991 р.

 • Успенський собор
  культова споруда, 1751-70 рр.
  Close
  Успенський собор
  культова споруда, 1751-70 рр.

  Успенський Собор на Івановій горі – перша кам’яна споруда в Полтаві. Побудований 1751-70 рр. з ініціативи полковника А. Горленко на місці дерев’яної церкви, відомої з 1695 р. яка стояла на Вічевому майдані Полтавської фортеці. Храм в стилі візантійської базиліки спроектував арх. С. Стабанскій. У 1780 р. до трьох куполів додали ще два. У 1900 р. собор пережив ще одну реконструкцію, в результаті якої став просторіший і світліший. На дзвіниці заввишки 44 м. висів дзвін “Кізі-Кермен”, відлитий з турецьких гармат наприкінці XVIII ст. (Тепер в краєзнавчому музеї). У 1934 р. собор був знищений більшовиками, але дзвіниця дивом збереглася. У 1999-2007 рр., З ініціативи Президента України, собор реконструйований і повернутий православній церкві.

 • Кругла площа (Корпусний сад)
  історична територія
  Close
  Кругла площа (Корпусний сад)
  історична територія

  Центральна площа міста виконана у вигляді кільця, посеред якого розташований Корпусний сад з монументом Слави на честь 100-річчя перемоги над шведами під Полтавою (1806-11 рр., Арх. Ж. Тома де Томон, ск. Ф. Щедрін). За легендою, на цьому місці Петро I зустрічався з захисниками міста. Навколо площі в 1809-11 рр. споруджені адміністративні будівлі: Присутні місця (зараз – Міськрада), Дворянське зібрання (зараз – кінотеатр ім. Котляревського), Будинок генерал-губернатора (зараз – Рада профспілок), Малоросійський поштамт (зараз – Полтавська школа мистецтв), Петровський кадетський корпус (до останнього часу – Вища зенітно-ракетне училище) і ін. У підземній частині побудований сучасний торговий комплекс. Популярне місце прогулянок городян.

 • Храм Віри, Надії, Любові
  культова споруда, 2002 р.
  Close
  Храм Віри, Надії, Любові
  культова споруда, 2002 р.

  Храм на честь великомучениць Віри, Надії, Любові і матері їх Софії споруджений у 2002 р. з ініціативи міської влади та жіночої релігійної громади Полтави. Автор проекту – заслужений художник України арх. А. Чернощеков. В середині храму земне житло Ісуса Христа відокремлює на всю висоту церкви різьблений іконостас, виконаний майстрами львівської фірми “Сяйво”. Деякі ікони привезені з Почаївської Лаври. П’ятибанний храм в стилі класицизму вінчає центральний п’ятиметровий хрест. Декоративні лазні містять сім дзвонів. Всі вони відлиті на Полтавському тепловозоремонтному заводі. Найпотужніший з них, вагою 271 кг, носить ім’я “Полтава”.

 • Храм Сампсонія Странноприйманця
  культова споруда, 1852-56 рр.
  Close
  Храм Сампсонія Странноприйманця
  культова споруда, 1852-56 рр.

  Церква святого Сампсонія (Самсона) Странноприйманця на Шведській могили в Полтаві закладена в 1852 році в честь перемоги російської армії над шведами в 1709 р. Храм на поле Полтавської битви хотів побудувати ще сам Петро I, але Священний Синод затягнув з рішенням, а після смерті імператора ідею забули. Виконати волю Петра пізніше вирішив таємний радник І. Судиєнко, виділивши зі своїх коштів 100 тис. рублів, але і він не дожив до початку будівництва, а його гроші міська влада почала витрачати не за призначенням. Лише після особистого втручання царя Миколи I почалася споруда храму за проектом арх. І. Шарлеманя, і в 1856 р. Сампсоніївська (Самсонівська) церква була урочисто освячена. У 1893-95 рр. була проведена реконструкція, до храму був прибудований другий престол в честь Св. Костянтина. Іконостас виконаний у майстерні московського купця Астаф’єва, ікони написав художник Малишев. У 1909 р. добудована надбрамна дзвіниця.

 • Пам'ятник на місці відпочинку Петра I
  пам'ятник / монумент, 1817-49 рр.
  Close
  Пам'ятник на місці відпочинку Петра I
  пам'ятник / монумент, 1817-49 рр.

  Пам’ятник на місці відпочинку Петра I в Полтаві встановлений там, де в XVIII ст. перебував удома козака Магденка, в якому на другий день після Полтавської битви 1709 р. зупинявся російський цар Петро I. Перший монумент, споруджений в 1817 р., був простий цегляний обеліск. У 1849 р. замість нього був встановлений нинішній пам’ятник роботи скульптора А. Брюллова, брата знаменитого художника К. Брюллова. Відпочинок імператора після перемоги в Полтавській битві символізує увінчаний лавровим вінком давньоруський шолом і круглий щит, мирно лежать не богатирському мечі. У нижній частині гранітного п’єдесталу поміщено горельефне зображення сплячого лева. Напис на п’єдесталі говорить: “Петръ I покоился здесь после подвиговъ своихъ 27 Июня 1709 года”.

Тури до: Полтава

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Полтава

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!