Перейти до вмісту

ставка Гітлера «Вервольф»

Найбільш містичною, таємничою, досі точно не вивченою туристичною принадою Вінниці все ж є знищена ставка Гітлера - розташована в с. Стрижавка і де тепер знаходиться Історико-меморіальний комплекс.

Залишки залізобетонних споруд ставки Гітлера “Вервольф” (Wehrwolf – перевертень, озброєний вовк) часів Другої світової війни. Секретний комплекс штабу верховного головнокомандуючого збройними силами Німеччини споруджений в 1941-42 рр. в лісовому гаю біля c. Стрижавка під Вінницею. Комплекс налічував близько 20 дерев’яних будиночків і 3 наземних залізобетонних бункера. У центральній зоні були розташовані головні будівлі: приміщення Гестапо, вузол зв’язку, їдальня для вищого начальства і офіцерів, 12 житлових будинків для генералів і вищих офіцерів штабу, а також будиночок Гітлера (який відвідував ставку “Вервольф” в 1942 і 1943 рр.). На будівництві комплексу загинули тисячі військовополонених з різних країн (у траси в Стрижавці встановлено пам’ятник). Весною 1944 р бункери були підірвані відступаючими гітлерівськими військами. Збереглися вражаючі уламки залізобетону багатометрової товщини, розкидані вибухами по лісі, а також басейн (пожежний резервуар). За непідтвердженими даними, могли зберегтися підземні приміщення (за легендою, до 7 рівнів).

У 2011 році на території “Вервольфу” був відкритий історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму, співробітники якого проводять екскурсії. Комплекс складається з двох об’єктів: території самої ставки та братської могили військовополонених і громадян окупованих німцями країн, які будували ставку. Вздовж екскурсійного маршруту встановлені інформаційні стенди, що розповідають про жахи окупації, мужній спротив місцевого населення, історію створення ставки, її значення та вплив на події Другої світової війни, визволення Вінниччини від німецько-фашистських загарбників.

Баварська державна бібліотека люб’язно надала Вінницькому обласному краєзнавчому музею копії з реальних фотографій періоду Другої світової війни, на яких зафіксована ще діюча ставка «Вервольф» під час німецької окупації.

Тури до: ставка Гітлера «Вервольф»

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : ставка Гітлера «Вервольф»

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : ставка Гітлера «Вервольф»

Черговий робот не виявив статті про це місце!