Перейти до вмісту

Теребовля

Стародавнє містечко Теребовля над р. Гнєзно розташований на трасі Тернопіль - Івано-Франківськ.

Теребовля – місто районного значення в Тернопільській області України, адміністративний центр Теребовлянського району. Залізнична станція (Трембовля) на лінії Тернопіль – Стефанешті. До 1944 року місто носило назву Трембовля.

Територія Теребовлі була заселена вже за часів неоліту. Перша згадка в Іпатіївському Літописі датується 1097 роком.

З кінця XI сторіччя – центр Теребовльского князівства. У середині XIV століття увійшла до складу Польщі. У 1389 році отримала магдебурзьке право.

Після побудови замку (кінець XIV століття) стала однією з прикордонних фортець Польщі в боротьбі з татарами (1453, 1498, 1508, 1516) і Туреччиною (1675, 1688), під час якої кілька разів руйнувалася.

1594 року Северин Наливайко захопив фортецю. Під час визвольних змагань українського народу 1648-1654 років Теребовля стала одним з центрів української боротьби проти Польщі.

У 1772-1918 – входила до складу (Австро-Угорщини), в 1918-1919 – ЗУНР, пізніше (до 1939 р.) – Польщі.

Місто вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1097, а в кінці XI ст. місто було центром удільного князівства, до якого входили землі південно-східної Галичини, Буковини і Поділля. Місто згадується в 1341 році в переліку міст, захоплених Казимиром III, королем польським. Після споруди 1366 замка Теребовля, в той час – частина Польщі, увійшла до складу польських прикордонних укріплень. (Хоча деякі польські історики стверджують, що первісна фортеця в місті була вже в літописному 1097 році).

Магдебурзьке право місто отримало одним з перших в Галичині – у 1389р. У 1415-1420 рр. король Ягайло нагороджує свого слугу Бартоша з Теребовлі за вірну службу грамотою, якою дозволяється закласти нове місто з іншого боку Гнізни зі звільненням поселенців на вісім років від чинів і всіляких робіт. Саме з цього часу місто почали ділити на дві частини: стару – під замком, і нову – за річкою. Частини з’єднував між собою міст.

Уродженець недалекого Гусятина, легендарний Северин Наливайко з великим загоном козаків у липні 1594 року набув Теребовлі та оволодів фортецею. До речі, населення уродженцю Гусятина ніякого опору не чинило. Ці події детально описані в Теребовлянських міських книгах, що зберігаються у Львові. Місто – як Старе, так і Нове – було оточене валами і парканом, мало троє воріт: Зеленецькі, Галицькі і Львівські. Зберігся опис раптового захоплення і спалення міста і замку татарами 9 травня 1687р., після чого замок вже ніколи не піднявся. Після 1699р. форпост взагалі втратив своє оборонне значення.

Адміністративний устрій

До складу Теребовлянської міської ради входять м. Теребовля і село Боричівка. 4 листопада 2007 року було проведено міський референдум. Абсолютна більшість виборців проголосували за відділення Боричівки і створення в ній сільради.

Населення міста становить 14 005 осіб (дані 2006 року), в тому числі в міських умовах проживають 13 455 осіб, сільське населення налічує 550 осіб.

 

Туристичні об'єкти: Теребовля
 • Теребовлянський замок
  фортифікаційна споруда, 1366-1631 рр.
  Close
  Теребовлянський замок
  фортифікаційна споруда, 1366-1631 рр.

  На високій горі над містом збереглися руїни замку, збудованого на місці давньоруського городища. Біля підніжжя, між горою і м. Гнізною, була друга частина давньоруського укріпленого міста, названа пізніше Старим містом. Вона була оточена валами.

  В останні роки замок взялися покращувати працівники заповідника “Замки Тернопілля”.

  Кам’яна фортеця виникла в 1366 р. Пізніше перебудови фортеця зазнала 1631 року. Замковий двір, нерегулярний в плані, оточений товстими стінами (їх товщина доходила до 4-5 метрів) з однією величезною вежею на краю гори і ще двома баштами з напільного боку. У цих баштах зверніть увагу на цікавої форми бійниці. Форма веж – різна: елліпсовидна, п’ятигранна і квадратна. Вежі й стіни мають внутрішні галереї і бійниці, що нагадують своєю формою бійниці Бучацького замку. Територія фортеці – приблизно 120 на 60 м. В’їзд до замку – у вигляді арочного отвору – розташований в східній стіні і обрамлений блоками в ренесансних формах. В’їзд був додатково укріплений ззовні барбаканом. Фортеця була майже неприступною – майже. Під час турецької навали 1688 року замок був зруйнований – і більше твердиня не відновлювалась.

  У деяких журналах повідомлялося, що до 900-річчя Теребовлі в одній з веж в 1997 р. був створений музей – так ось, це неправда. У всякому разі, ні в 1997-му, ні у 2000р. музею в замку ми не знайшли.

  Зараз острів могутньої фортеці насторожено стежить за містом біля підніжжя через густі крони дерев, які покрили зеленим кілом замкову гору. Поруч зі старими стінами – руїни більш сучасні: тут був літній театр радянської епохи, а неподалік зберігся постамент з все ще видно буквами:

  “1675 Zofii Chrzanowskiej, Bohaterce – obywateli miasta. 1900”.

  У 1674 році, в рамках приготувань до наступної війни з турками, який в той час воювали з Росією, сейм ухвалив додатково зміцнити Теребовлю і вислати туди застави. Комендантом фортеці призначили Яна Самуель Хржановського. У наступному році яничари раз взялися спустошувати подільські міста і села, а 20 вересня 1675р. зупинилися табором у Теребовлі, чекаючи легкої перемоги. Але не тут-то було – Хржановський мужньо захищав подільське місто. Те, що загін витримала важку осаду, було великою мірою заслугою дружини пана коменданта Софії. Жінка не тільки підтримувала в воїнах бойовий дух, а сама з шаблею брала участь в боях. Носила з собою два ножі і загрожувала чоловікові, що одним заріже, а іншим – себе, якщо Ян вирішить здати замок.

  Сміливцю посміхнулася доля: до міста наближалося переможне військо Яна Собеського, турки змушені були зняти облогу фортеці. Хоробрі захисники замку були відзначені по честі, а сама облога турками швидко приростала легендами, головну роль в яких грала мужня жінка комендатова. Софії Хржановський присвячували вірші та пісні – ось, скажімо, Тимон Заборовський писав про це Ксенія Поділля так:

  Wiezow i hanby sama mysl zelzywa Obraza zacnosc wolnej Podolanki, Swoje wiec dziecie na reke porywa, Jak Scytow niegdys w Tauryce kaplanki, Srogie dla wrogow dwa chwyciwszy noze, Wielki! (Zawolala) moich ojcow Boze, I wy ich cienie! macie dwie ofiary, Obie niewinne – przyjmcie razem obie, Jedna niech padnie na wolnosci grobie; A druga – czystsza – na oltarzu wiary!

 • монастир кармелітів
  культова споруда, 1617-1639 рр.
  Close
  монастир кармелітів
  культова споруда, 1617-1639 рр.

  Кармелітського монастиря-фортеці з ренесансним Успенським костелом спорудженим на березі р. Гнєзно в 1617 р. на кошти П. Ожигова. Обнесений фортечною стіною з чотирма кутовими вежами з бійницями. Найбільш примітною спорудою монастиря є кол. теребовлянський парафіяльний костел, будівництво якого було завершено 1639 р. Тут зберігалася чудотворна ікона Божої Матері, яка зараз знаходиться в Гданську. У радянські часи в приміщеннях монастиря кармелітів розміщувалася фабрика ялинкових іграшок. У 1990 р. комплекс передали громаді УАПЦ. Костел переосвятили в православну церкву Св. Володимира, в монастирських приміщеннях відкрилася духовна семінарія.

 • Миколаївська церква
  Культова споруда, XVI ст.
  Close
  Миколаївська церква
  Культова споруда, XVI ст.

  Культова споруда, XVI ст. Оборонна Миколаївська церква – одна з найстаріших споруд в місті. Побудована на рубежі XVI і XVII ст. Реконструйовано в 1734 році, тоді ж споруджена дзвіниця. Про те, що храм виконував функції оборонної споруди, нагадує закритий бойовий ярус з бійницями.

 • Підгорянський монастир
  культова споруда, XVII ст.
  Close
  Підгорянський монастир
  культова споруда, XVII ст.

  Підгорянський монастир розташований на південній околиці Теребовлі, на високому пагорбі в передмісті Підгора. Відомий з XVII ст. Оборонний монастир ордену василіан був оточений кам’яною стіною з чотирма кутовими вежами, три з яких збереглися. Також була триярусна надбрамна вежа. До в’їзної брами примикає одноповерховий монастирський будинок з прибудованою до нього церквою. Підгорянський монастир припинив існування в 1789 р. Монастирський храм деякий час використовувався в якості парафіяльної церкви. Під час Першої світової війни церква була зруйнована, монастирський комплекс з тих пір все сильніше занепадає.

 • Ратуша
  пам'ятник архітектури, XVIII-XX ст.
  Close
  Ратуша
  пам'ятник архітектури, XVIII-XX ст.

  Двоповерхова міська ратуша в Теребовлі споруджена в XVIII ст. Крім резиденції губернатора, до 1890 р. тут розміщувалася польська школа. Під час Першої Світової війни будівля була зруйнована, потім відновлено з дещо зміненою дзвіницею. На верхівці встановлений флюгер у вигляді герба міста, а на фасадній стіні – ядро, знайдене в фортеці. У 1970 р. відновлені баштовий годинник. В даний час ратуша використовується за прямим призначенням – в ній розміщується Теребовлянська міська рада.

Тури до: Теребовля

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Теребовля

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Теребовля

Черговий робот не виявив статті про це місце!