Перейти до вмісту

Ясіня

Ясіня селище міського типу в Рахівському районі Закарпатської області України, який з 1918 по 1919 рік був столицею Гуцульської Республіки. Розташований в 32 км від районного центру Рахова, Селище Ясіня лежить на висоті 650 м над рівнем моря біля підніжжя вершин Говерла, Петрос і Близниця.

Загальна інформація.

За офіційними відомостями селище Ясиня було засноване 1583 р. Воно розташоване в долині між Свидовецьким і Чорногірським хребтами на берегах річок Лазещина і Чорна Тиса, біля підніжжя гір Говерла, Петрос, Близнюки. Смт. Ясіня знаходиться на висоті 647 м над рівнем моря.

 

Селище Ясіня є єдиним населеним пунктом, через який проходять всі шляхи до підніжжя гори Стіг.

Назва селища пов’язане з ясеневим лісом. Ясенове дерево і вівця зображені на стародавньому гербі селища. Струківська церква, а в колишні часи – невелика каплиця і сьогодні є символом селища. Перші письмові згадки про селище датуються 1555 роком. Про заснування селища існує легенда, про збереження Богом хазяїна Струка, якого застала в горах зима. Під час перших заморозків пастуху довелося покинути отару в лісі і рятуватися від суворої зими. Навесні повернувшись на те саме місце де була залишена отара, пастух і не сподівався побачити овець цілими і неушкодженими. Подив було порівнянно з радістю, коли пастух побачив що пасуться отару. Віддячити Богові за чудо прекрасного місця і життєву силу дерев він заснував поселення, а нагадуванням про диво і стала назва – Ясіня.

Для зручності відпочиваючих в самому селищі Ясіня діють два бугельні витяги заввишки 500 м і 1000 м, працює ряд трас. У підйомників працюють пункти прокату гірськолижного спорядження, пропонують свої послуги кваліфіковані інструктори-гірськолижники. Є в селищі магазини, кафе, бари, сауни …

Так само бажаючі можуть відправитися і в урочищі Драгобрат, розташоване в горах над селищем, на відстані 16-ти кілометрів. Дістатися туди можна, використовуючи місцеві всюдиходи – ГАЗ-66 або УАЗ. Тут до послуг туриста ціла мережа гірськолижних підйомників довжиною до 1300 метрів, з усією необхідною інфраструктурою.

Пам’ятки Селища Ясіня

Однією з визначних пам’яток селища є краєзнавчий музей, присвячений побуті жителів Карпат

За кілометр від центру розташована знаменита Церква Вознесіння Господнього (Струківська церква), XVIII ст повністю дерев’яна, діюча в даний час. Є цілий ряд інших церков: Угорський католицький костел Петра і Павла, Церква Покровська, Церква Різдва Богородиці.

На околиці знаходиться знаменитий високогірний водоспад Труф’янець.

Туристичні об'єкти: Ясіня
 • Краєзнавчий музей
  музей
  Close
  Краєзнавчий музей
  музей

  У центрі селища Ясіня знаходиться краєзнавчий музей. У дерев’яній будівлі висотою у два поверхи. На першому поверсі будівлі розташувалася вся розкіш музею, в свою чергу вся експозиція поділена на чотири сектори для зручності відвідувачів. В недалекому майбутньому керівники краєзнавчого музею бажають, відкрити на другому поверсі музей історії.

  Кожен сектор містить у собі різні експонати, які розділені на чотири типи. В першої частини музею представлений інтер’єр гуцульської хати, серед яких є навіть різні предмети повсякденності життя гуцул – ходунки, колиски, різні костюми і сосуди. Друга частина містить речі побуту, а якщо бути точніше, то різноманітний посуд, виготовлену ще в 1919 року. Третя частина музею дозволяє представити нам, як виглядає живий куточок Карпат. У цьому секторі можна знайти дивовижні опудала тварин: ведмедя, вовка, кабана, рисі, олені, орла, глухаря і інших. Що стосується четвертої частини краєзнавчої експозиції, то в ній розташовані фотодокументи, пов’язані з життям самого селища. Всю цікаву атмосферу четвертого сектора доповнює куточок художника з народу, майстри різання по дереву Тулайдан Михайла Ільковича.

 • Церква Вознесіння Господнього (Струківська церква)
  Церква XVIII ст
  Close
  Церква Вознесіння Господнього (Струківська церква)
  Церква XVIII ст

  Дерев’яна церква, також називається «Струківська» від імені пастуха Івана Струка, з яким народна легенда пов’язує зведення храму. Найбільш яскраве твір гуцульської народної архітектури. У церкві збереглося кілька ікон 17 століття. Дерев’яна дзвіниця Струківської церкви вважається одним з найдосконаліших зразків народної архітектури.

 • Угорський католицький костел Петра і Павла
  Церква XIX ст.
  Close
  Угорський католицький костел Петра і Павла
  Церква XIX ст.
 • Церква Покровська
  Церква
  Close
  Церква Покровська
  Церква
 • Водоспад Труф’янець
  природний об'єкт
  Close
  Водоспад Труф’янець
  природний об'єкт

  Найвищий природний водоспад Закарпаття – 36 м. Розташований у траси Ясиня-Рахів, у 2 км від повороту на Драгобрат. Знаходиться на струмку (потоці) Труф’янець – правій притоці р. Чорна Тиса, на південно-східних схилах Свидовецького хребта. Утворений на місці виходу на поверхню стійких до руйнування пісковиків. Потік бере початок у субальпійському поясі на висоті 1720 м біля підніжжя гори Близниця. Довжина потоку – 2830 м. У лісовому поясі він частково (230 м) протікає під землею. Водоспад утворює кілька каскадів. Це один із самих мальовничих водоспадів каскадного типу в Українських Карпатах. Гідрологічний пам’ятник природи.

Тури до: Ясіня