Перейти до вмісту

Замок Радомисль

Історико-культурний комплекс «Замок Радомисль» — приватний музейний комплекс, створений в місті Радомишлі (Житомирська область)

Загальна інформація.

У 1612 році в Радомишлі була збудована перша в Центральній Україні паперова фабрики (папірня) для потреб ченців Києво-Печерської Лаври. ЇЇ засновником та керівником став славетний релігійний діяч, просвітитель, архімандрит Києво-Печерської Лаври Єлисей Плетенецький (1550 – 1624). Вона відразу стала важливим фактором розвитку православного книжної справи в Центральній Україні. Саме на папері з радомишльської папірні у 1616 році було надруковано першу в Києві книгу – «Часослов».

У 1902 році папірню перебудували на млин.  Радянська влада продовжувала використовувати будівлю в якості млина майже до розвалу СРСР. У 1989 році млин виробив останню партію борошна і був покинутий. Наступні два десятиліття він руйнувався та перетворювався на стихійне міське сміттєзвалище. Прилегла територія була заболочена та занедбана.

У 2007 році відбудовою «папірні» зайнялася Ольга Богомолець – відомий лікар, меценат та громадський діяч. На місці напівзруйнованого млина, перетвореного у сміттєзвалище, вона створила історико-культурний комплекс з єдиним у світі музеєм української домашньої ікони. Під час  відновлювальних робіт, які тривали понад 4 роки, будівлю було очищено від 60 тон сміття і відбудовано, прилеглу територію осушено, піднято над рівнем річки Мика та перетворено на ландшафтний парк. Ремонтні і реставраційні роботи велися з повним дотриманням стародавніх будівельних технологій, в замку відтворено інтер’єри XVII-XIX ст.

В 2008–2009 році до основної будівлі була добудована башта 35 м заввишки, на якій був встановлений дзвін. В 2009 році поблизу будівлі млину був встановлений на течії річки Мики пам’ятник засновникові Радомишльської папірні Єлисею Плетенецькому. Це перший в Україні пам’ятник цьому видатному церковному діячеві і перший пам’ятник людині на водній поверхні.

Офіційне відкриття історико-культурного комплексу «Замок Радомисль» відбулося 30 вересня 2011 року. В серпні 2012 року була вперше презентована нова Богородична зала. В листопаді того ж року відкрита відновлена лінія виробництва паперу за технологією XVI–XVII ст.

В 2013 році в замковій башті була відкрита каплиця ікони Божої Матері «Знамення на веселці».

Нині до складу історико-культурного комплексу «Замок Радомисль» входять:

 • Музей української домашньої ікони
 • Обрядова зала (котра також є частиною Музею)
 • Концертна зала (Камінна або Михайлівська)
 • Трапезна
 • Ландшафтний парк із двома водоспадами, а також островами, рідкісними рослинами та старовинними скульптурами XVII–XIX ст.
 • пам’ятник засновнику Радомишльської папірні, архімандриту Києво-Печерської лаври Єлисею Плетенецькому.
Туристичні об'єкти: Замок Радомисль
 • Музей української домашньої ікони
  Close

  Музей української домашньої ікони XVII-XX ст., що знаходиться у «Замку Радомисль», є єдиним у світі музеєм домашньої ікони, найбільшим музеєм ікон у Східній Європі, а експозиція предметів християнського мистецтва «Душа України» – найбільшою християнською експозицією в країні. В основі музейного фонду — особиста колекція домашніх ікон, зібраних відомим українським лікарем і громадським діячем, доктором Ольгою Богомолець. Зараз фонд налічує до 5000 одиниць зберігання з різних куточків України — Київської області, Слобожанщини, Поділля, Волині, Полісся, Сіверщини, Таврії, Буковини, Галичини, Закарпаття, Запоріжжя. Ікони, представлені в експозиції Музею, несуть на собі специфічні риси регіональних традицій українського іконопису. Серед них не тільки православні, а й католицькі і унійні ікони. Сьогодні вони знаходяться у виставкових залах замку та відкриті для відвідувачів.

Тури до: Замок Радомисль

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Замок Радомисль

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!

Статті : Замок Радомисль

Черговий робот не виявив статті про це місце!