Перейти до вмісту

Запоріжжя

Місто Запоріжжя - великий промисловий, науковий і культурний центр на Дніпрі (колишній Олександріївськ).

Загальна інформація.

Запоріжжя – місто на річці Дніпро, що є адміністративним центром Запорізької області. Запоріжжя вважається одним з найбільших адміністративних, культурних та індустріальних центрів на півдні України.

Офіційно місто було засноване в 1770 році з попередньою назвою Олександрівськ, в честь Олександрівської фортеці, закладеної в цьому році. Однак ще в 1554-1555 рр. на о. Хортиця з’явилися перші козацькі укріплення для захисту від татар – Запорізька Січ. На її місці вXI в. існувала давньоруська фортеця. Ще раніше тут жили скіфи і сармати. У 1798 р. дніпровська лінія укріплень стала внутрішньою територією Росії.

У 1921 р. місто було перейменовано в Запоріжжя – «лежачий за порогами». Назва нагадує, що до спорудження в 1932 р. греблі Днєпрогеса в місці, де річка перетинає скелястий південний кордон Українського щита, закінчувалися численні пороги, що перешкоджають судноплавству.

Місто Запоріжжя розташоване на головній воднотранспортній магістралі України – річці Дніпро, в місці її перетину з транспортно-комунікаційними коридорами, що з’єднують південь України з центром Росії, Донбас з Кривим Рогом і Закарпаттям. Відстань від Запоріжжя до столиці України – Києва, становить близько 640 км.

У місті Запоріжжі зосереджено близько 65% продуктивних потужностей області і близько 43% населення області.

Територія міста в межах міської межі складає 33 099 га.

Згідно з офіційною інформацією, 12,8% території міста зайняті водними просторами (більше 4 тис. Га), промислові, комунально-складські об’єкти і спецтериторії займають близько 8 тис. Га, в сільському господарстві використовується 17,6% міських територій. Площа вільної міської землі становить 1,6% від загальної території міста.

Місто складається з семи адміністративних районів: Ленінський, Орджонікідзевський, Жовтневий, Заводський, Комунарський, Хортицький і Шевченківський.

Містами-побратимами Запоріжжя є Лахті (Фінляндія), Бірмінгем (Великобританія), Лінц (Австрія), Оберхаузен (Німеччина), Бельфор (Франція), Ічан (Китай), Новокузнецьк (Росія), і Магдебург (Німеччина).

 

 

Туристичні об'єкти: Запоріжжя
 • Хортиця
  історична територія
  Close
  Хортиця
  історична територія

  Хортиця – найбільший дніпровський острів, який зараз знаходиться посеред м. Запоріжжя. З давніх-давен ця природна фортеця слугувала надійним захистом для селившихся тут племен, сліди яких збереглися в достатку. Зокрема, кургани та кам’яні статуї скіфських часів експонує комплекс “Скіфський стан”, з давньослов’янських часів збереглося язичницьке святилище, а з давньоруських – залишки поселення Протолче. У XVI ст. на о. Мала Хортиця було засновано Запорізьку Січ – укріплений табір українських козаків, що став згодом центром козацької держави, кілька разів змінивши місце розташування (відтворена копія козацької фортеці). Хортиця вражає мальовничими скелями гранітних берегів і малих островів. Хортицькі плавні в південній частині острова є природним заповідником. У східній та західній частині Хортиці безліч санаторіїв і баз відпочинку. У 1965 р. на острові створено Державний (потім Національний) історико-культурний заповідник, який в даний час перетворюється на великий музейний комплекс.

 • Музей истории запорожского казачества
  музей, 1983 р.
  Close
  Музей истории запорожского казачества
  музей, 1983 р.

  Музей, присвячений історії українського козацтва, знаходиться в північній частині о. Хортиця, звідки відкривається самий мальовничий вид на греблю ДніпроГЕСу. Діють експозиції, присвячені найдавніших часів, періоду Київської Русі, козацької епохи, новітньої історії запорізького краю, православ’я на запорізьких землях. Представлені 4 діорами: “Битва київського князя Святослава у дніпровських порогів”, “Військова рада на Січі”, “Будівництво ДніпроГЕСу ім. Леніна”, “Звільнення м. Запоріжжя 14 жовтня 1943 р”. Неподалік створено історико-культурний комплекс “Запорізька Січ” – детальна реконструкція козацької фортеці. Від музею починається “Тарасова стежка” по місцях, пов’язаних з перебуванням на Хортиці Т. Шевченка в 1843 р. Поруч знаходиться великий курган, що відноситься до скіфських часів.

 • Музей ретро-автомобілів
  музей, 2008 р.
  Close
  Музей ретро-автомобілів
  музей, 2008 р.

  Музей ретро-автомобілів у Запоріжжі – єдиний загальнодоступний музей подібного профілю в Україні. Приватна колекція раритетних транспортних засобів вітчизняного та зарубіжного виробництва середини минулого століття зібрана і відреставрована учасниками автоклубу “Фаетон”. На площі близько 300 кв. м. виставлено 22 зразки автомототехники 30-60-х років. В експозиції музею ретро-автомобілів представлені автомобілі “Додж”, “Вілліс”, “Урал-ЗІС”, ЗІС-5, ЗІС-6 ( “Катюша”) та ін. Всі автомобілі на ходу, неодноразово брали участь у виставках і автопробігах. Відвідування музейної експозиції та майстерень можливо з екскурсією за попередніми заявками, групами від 10 до 20 осіб.

 • Запорізька Січ
  музей, 2009 р.
  Close
  Запорізька Січ
  музей, 2009 р.

  Історико-культурний комплекс “Запорізька Січ” на острові Хортиця являє собою реконструкцію старовинної козацької фортеці XVI-XVIII ст. Січ – обнесена частоколом (засіком) зміцнення – була військово-політичним центром запорізького козацтва, столицею козацьких земель. Острів Хортиця в ті часи був стратегічним пунктом на шляху набігів татар на українські землі, а політичний вплив Польщі, яка контролювала тоді більшу частину України, був тут мінімальним. Поява Січі пов’язують з ім’ям Д. Вишневецького (легендарного Байди), який в 1-й пол. XVI ст. заснував перший козацький замок на острові Мала Хортиця (нині – острів Байда). Надалі в різних місцях за порогами Дніпра існувало, змінюючи один одного, 8 фортець, об’єднаних загальним поняттям Січі Запорізької як козацької столиці. Посилення національно-релігійного гніту в Речі Посполитої в кін. XVI ст. перетворило Січ в центр визвольної боротьби українського народу під проводом Б. Хмельницького. В кін. XVIII ст. запорізьке козацтво зазнало утисків з боку російського уряду, і в 1775 р. Запорозька Січ була ліквідована. Реконструкція почалася в 2005 р. Зменшена копія козацької фортеці обнесена ровом, валом і колодним частоколом з кількома вежами. У центрі розташована церква, її оточують службові та господарські споруди, а також житлові будинки (курені). Незважаючи на те, що деякі об’єкти до сих пір не введено в експлуатацію, в 2009 р. відбулося офіційне відкриття комплексу, проводяться екскурсії та демонстрація козацьких бойових мистецтв.

 • Музей історії зброї
  музей, 2004 р.
  Close
  Музей історії зброї
  музей, 2004 р.

  Приватний музей історії зброї в Запоріжжі розташований в центрі міста. В основу експозиції лягла особиста колекція підприємця В. Шлайфера. У музеї представлені такі види історичної зброї різних часів і народів: автомати, гвинтівки, рушниці, пістолети і пістолі, мечі, шаблі, шпаги, сокири, кольчуги та багато іншого. Всього понад 4,5 тис. одиниць. Музеєм проводиться експертиза, оцінка та реставрація антикварної зброї. Експозиція знаходиться в приміщенні магазину зброї “Діана”.

 • Чайка (Музей судноплавства)
  музей, 1999 р.
  Close
  Чайка (Музей судноплавства)
  музей, 1999 р.

  Неформальний музей козацького флоту на Хортиці створено на основі двох старовинних кораблів, піднятих з дна Дніпра в цих місцях. Рішення про закладення верфі на Хортиці було прийнято в 1737 р., в розпал першої російсько-турецької війни, коли російські кораблі не змогли пройти до Чорного моря через дніпровські пороги. Тут велося будівництво дюбель-шлюпок і судів козацького типу – байдаків і човнів, подібних козацьким чайкам, а також бригантин “російського манера”. У 1739 р. на Хортиці базувалося близько 400 кораблів Дніпровської флотилії. Частина з них затонула під час паводку. Збережений на дні під піском корпус козацької чайки був виявлений в 1998 р., і рік потому судно було піднято на поверхню. У 2007 р. підняли виявлену там же бригантину, а пізніше – дюбель-шлюпку, байдак і човен-однодеревку. Знахідки були законсервовані і поміщені в реставраційний елінг поруч з Кінним театром, ведуться роботи по відновленню їх зовнішнього вигляду. Активну підтримку реставраторам надає благодійний фонд, створений співаком А. Макаревичем. Проводяться екскурсії. Планується створення Музею судноплавства (Музею Дніпровської флотилії).

 • Андріївський кафедральний собор
  культова споруда, 2001 р.
  Close
  Андріївський кафедральний собор
  культова споруда, 2001 р.

  Свято-Андріївський кафедральний собор побудований в 2000 р. на кошти компанії “Мотор-Січ” та інших меценатів. Розташований на місці непоказного кінотеатру, були сусідами з прохідної двигунобудівників. До 2000 р. Свято-Андріївська релігійна громада міста збиралася в переобладнаному приміщенні кінотеатру. Храм виконаний у вигляді хреста з великим центральним куполом і двома малими куполами з боків. Поруч – висока дзвіниця.

 • Скіфський стан
  музей, 1921 р.
  Close
  Скіфський стан
  музей, 1921 р.

  Запорізький обласний краєзнавчий музей розташований в колишній будівлі Земської управи (1912 р.) – одному з небагатьох збережених будинків дореволюційного Олександрівська. Заснований археологом і фольклористом Я. Новицьким. Понад 100 тис. Експонатів висвітлюють історію міста з найдавніших часів до Другої світової війни. Найцікавіші колекції: палеонтологічні залишки тварин неогенового і антропогенового періодів; археологічні знахідки з Запорізького кургану; сарматські прикраси; колекції комах; опудала рідкісних птахів; зброю і предмети побуту запорізьких козаків. Один з відділів присвячений уродженцю запорізького краю отаману Н. Махно, який прославився в революційні роки як лідер анархістського народного руху в південних областях України.

 • Покровський собор
  культова споруда, 1886-2007 рр.
  Close
  Покровський собор
  культова споруда, 1886-2007 рр.

  Покровський собор – головна православна святиня Запоріжжя. Собор відновлений на місці зруйнованого більшовиками пятиглавого кам’яного Покровського храму (на його місці був закладений парк відпочинку Комсомольський). Зовнішній вигляд і чудові інтер’єри собору відтворені за старими фотографіями.

 • Храм Бога Отця Милосердного
  культова споруда, 2004 р.
  Close
  Храм Бога Отця Милосердного
  культова споруда, 2004 р.

  Конкафедральний собор Бога Отця Милосердного – єдиний католицький храм Запоріжжя. Римо-католицька парафія існувала в Олександрівську (Запоріжжя) ще до революції, але в 30-х рр. минулого століття католицький костел закрили, а пізніше зруйнували. З 1999 року в місті почали зводити новий храм. У його стіну було закладено наріжний камінь, взятий з підстави Базиліки Святого Апостола Петра в Римі. У 2004 р. відбулося торжество освячення храму Бога Отця Милосердного (єдиний під таким зверненням в Східній Європі). Будівля прямокутна, розділене всередині рядами колон і стовпів на непарну кількість поздовжніх частин (3 нефа) з освітленням з верхніх вікон і апсідной нішею в вівтарної частини. Класично суворе внутрішнє оздоблення.

Тури до: Запоріжжя

Черговий робот не виявив турів у це місто!