Перейти до вмісту

Жовква

Затишний історичне місто Жовква розташований на північний захід від Львова.

Загальна інформація.

Жовква, (пол. Żółkiew) (з 1951 по 1992 – Нестеров) – місто в Львівській області, районний центр. Заснований 1368 р. Міські права отримала 1603 р. Відомо як місто ремісників. У XVII столітті Жовква була резиденцією польського короля Яна III Собеського. В кінці XVII – початку XVIII століть славилася художня школа і школа різьби по дереву.

Жовква, як і кожне середньовічне місто, будувалася за принципом укріпленої фортеці. Але не простої, а ідеальною. Будувати «ідеальні» міста в Європі тих часів було модою, з’явилася завдяки «Утопії» Томаса Мора. Взявши за основу проект італійського архітектора Б. Морандо (прямокутні квартали, забудовані двоповерховими будинками-близнюками), з Винників творили Жовкву відомі львівські майстри Павло Щасливий, Павло Римлянин і Амброзій Прихильний.

Головна увага приділялася замку (1594-1606). Це був чотирикутник з триярусними кутовими вежами і в’їзними воротами в північно-східній стіні. По периметру стін розташовувалися бойові галереї з бійницями, а південний-Захід був пристосований під палац, прикрашений відкритою галереєю з аркадами.

У підземеллях замку у 1610 р сидів полонений Жовкевським російський цар Василь Шуйський. Спочатку Жовківська фортеця, посилена кутовими вежами, була повністю позбавлена ​​архітектурного декору. Тому той ошатний вигляд, в якому замок зберігся до, споруда набула більш пізні реконструкцій.

Поруч з замком, біля підніжжя гори, був розбитий чудовий парк “Звіринець”, де в волььерах жили сарни та олені. Мисливські виїзди – улюблене дозвілля господарів фортеці: Жовкевських, їх спадкоємців Данилович, а потім короля Польщі Яна III Собеського, який 1674 р взявся за реконструкцію замку. Жовква перетворюється в королівську резиденцію. Костел-колегіат св. Лаврентія (1604-1618) вважається «малим Вавелем». Місто стає центром друкарства, тут розташовано п’ять великих монастирів, єврейський релігійний центр.

Під час Північної війни в фортеці знаходилася штаб-квартира російської армії, а в 1706 році тут довго квартирував цар Петро I. Саме в цих стінах були розроблені знаменитий історичний Жовківський план перемоги над шведським військом. Сюди в квітні 1707 р приїжджав Іван Мазепа. У 1741-1742 рр Михайло Радзівіл, новий власник замку, доручає архітектору Антоніо Кастелі розширити палац, прикрасити портик і сходи скульптурами литовських і польських коронних гетьманів.

З кінця XVIII ст. замок на два століття потрапляє в немилість до Історії. Лише раз, в 1809 році, замок згадав своє славне минуле – коли в його стінах проходив пишний бал на честь Наполеона. У 1887 році Артур Глодовській стіни, аркади, портик зі скульптурами і одну з веж продав на … будівельні матеріали. Немов цього мало, в 1915 р фортеця горіла.

Коли місто відійшло в 1939 р в СРСР, в замку влаштували в’язницю. Пізніше тут довгий час (аж до середини 1990-х рр) стояла військова частина.

Сюди їхати треба! Провінційна Жовква, відрізняється від Львова, але по своєму унікальна. Ще б! На таке невелике місто: 55 пам’яток архітектури світового, національного та регіонального значення, 2 пам’ятки садово-паркового мистецтва, 15 пам’яток історії! Це про щось говорить! Для захоплених архітектурою ці імена скажуть багато, але вони брали безпосередню участь у формуванні образу міста: Петра Сперендіо, Бернардо Морандо, Павло Римлянин, Петро Барбон, Авреліо Пассароші.

Отже, не втрачайте часу, але зауважте що на огляд всіх визначних пам’яток вам буде потрібно цілий день. У мене було лише дві години, (жаль погода і подальші плани не сприяли подальшому перебуванню, але сприяли бажанням повернутися ще раз. Дістатися в Жовкву просто – зі Львова маршруткою з АС-2, які курсують майже кожні 15 хвилин.

Жовква один з головних туристичних центрів Львівщини. З 1994 року – це Державний історико-архітектурний заповідник, а з 2003 року в місті триває масштабна реставрація-реконструкція.

Туристичні об'єкти: Жовква
 • Ринкова площа
  історична територія, XVII ст.
  Close
  Ринкова площа
  історична територія, XVII ст.

  Архітектурний ансамбль Ринкової (Вічевої) площі в стилі ренесансу створює в Жовкві дивно гармонійну середньовічну атмосферу “ідеального міста”. Загальне планування і проекти основних будівель розробив архітектор італійського походження П. Щасливий. Серед них домінують Жовківський замок і костел Св. Лаврентія. В замковий парк ведуть Звіринецька брама (XVII ст.). Між замком і Глинськими воротами височіє ратуша (XVII-XX ст.). На північно-західній стороні розташований василіанський монастир Різдва Христового (XVII ст.). Площа оточена ренесансними будинками з аркадними галереями, в яких розташовані кафе і магазини. З 1994 р центральна частина міста має статус історико-архітектурного заповідника, тривають реставраційні роботи.

 • Костел Св. Лаврентія
  культова споруда, 1606-1618 рр.
  Close
  Костел Св. Лаврентія
  культова споруда, 1606-1618 рр.

  Чудовий храм Св. Лаврентія у Жовкві побудований на поч. XVII ст. за проектом арх. П. Щасливого. Задуманий як головний храм міста, усипальниця родини Жолкевських і пантеон лицарської слави. У підземеллі похований сам засновник міста С. Жолкевський, його дружина і син, а також родина Даниловичів і Якуб Собеський (батько короля Яна Собеського), за що поляки називають костел “Малим Вавелем”. В інтер’єрі збереглися мармурові надгробки зі скульптурами роботи В. зичливий: чоловічі фігури в лицарських обладунках, жіночі – в традиційних довгих сукнях. Також інтер’єри прикрашали живописні полотна XVII ст .: “Битва під Віднем”, “Битва під Хотином”, “Битва під Калушин” (зараз вони в Олеському замку). Ренесансний портал оформлений зображеннями святих, на фронтоні встановлено скульптуру Архангела Михайла. Біля костелу стоїть піздноренесанська дзвіниця, побудована в XVI ст. як оборонна вежа. До неї примикає збережена частина міської стіни. У радянські часи костел Св. Лаврентія був закритий, проте зараз повернутий католицькій парафії, відреставрований польськими фахівцями.

 • Жовківський замок
  фортифікаційна споруда, 1594-1606 рр.
  Close
  Жовківський замок
  фортифікаційна споруда, 1594-1606 рр.

  Жовківський замок – видатна архітектурна пам’ятка епохи відродження, головний елемент фортифікаційної системи “ідеального міста” Жовкви. Спорудження почав засновник міста С. Жолкевський 1594 р, автором першого проекту був П. Щасливий. Замок чотирикутний, по кутах розташовані башти, сполучені критими галереями з двоповерховими корпусами. В’їзд з серліанскім порталом укріплений чотириповерхової вежею. У внутрішньому дворі знаходиться палац і службові приміщення. У 1606 р був розбитий сад “Звіринець”, в якому розводили зубрів, оленів і сарн для полювання. В кін. XVII ст. Жовківський замок був літньою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського, ставши одним з найбагатших королівських палаців Європи (у 1676 році тут проходили урочистості на честь перемоги Собеського над турками під Віднем). У палаці зупинялися гетьман І. Мазепа і цар Петро I. Пізніше будівля перейшла у власність міста. До останнього часу тут розміщувалися різні муніципальні установи, школа і навіть житлові квартири. Зараз створено Державний історико-архітектурний заповідник, відкритий туристичний інформаційний центр і невеликий музей з експозицією, присвяченою історії міста. Центральний фасад відреставрований, всередині тривають реставраційні роботи.

 • оборонна синагога
  культова споруда, 1692-98 рр.
  Close
  оборонна синагога
  культова споруда, 1692-98 рр.

  Оригінальна і добре відома в світі культова споруда в стилі ренесансу з елементами бароко, що входило в систему міських укріплень. До синагоги примикали міські стіни і Єврейські ворота, а сама вона могла служити потужною оборонною вежею. Побудована 1698 р за сприяння короля Яна ІІІ Собеського на місці згорілої дерев’яної синагоги. У 1941 р вибухом були зруйновані перекриття і інтер’єр. До початку 1990-х років будівля використовувалася як склад. Зараз ведеться реставрація, планується відкриття Єврейського центру Галичини.

 • Василіанський монастир
  культова споруда, XVII ст.
  Close
  Василіанський монастир
  культова споруда, XVII ст.

  Василіанський монастир Різдва Христового з багатою бароковою церквою Пресвятого Серця Христового споруджено в 1612 році на місці дерев’яної василіанської церкви. Першим ігуменом був митрополит Досифей, похований у крипті під церквою. Спочатку комплекс був виконаний в стилі ренесансу, мав оборонний характер. Перебудова, здійснена в 1905 р, повністю змінила його зовнішній вигляд. З XVII ст. зберігся ренесансний різьблений білокам’яний південний портал. Чудовий іконостас роботи відомого майстра І. Рутковича зараз зберігається в Національному музеї у Львові. В інтер’єрі збереглися модерністські настінні розписи 1911-39 рр. роботи Ю. Буцманюка, на яких, зокрема, зображені діячі УНР і Західно-Української Народної Республіки. В образі Саваофа вгадується портрет митрополита Андрея Шептицького. У храмі Серця Христового зберігаються мощі Св. Партенія.

 • Троїцька церква
  культова споруда 1720 р
  Close
  Троїцька церква
  культова споруда 1720 р

  Дерев’яний храм Пресвятої Трійці – видатний твір галицької народної архітектури. Входить в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в категорії “Дерев’яні церкви Карпатського регіону України”. Всередині знаходиться унікальний іконостас роботи місцевих майстрів (поч. XVII ст.) З 50 іконами. У 1970-х рр. церква була відреставрована, в 1990-х рр. передана греко-католицькій громаді міста.

 • Домініканський монастир
  культова споруда, 1653-55 рр.
  Close
  Домініканський монастир
  культова споруда, 1653-55 рр.

  Величний костел Успіння Діви Марії монастиря домініканців споруджено в Жовкві 1655 р на кошти володівшою тоді містом Т. Собеського – матері майбутнього польського короля Яна III Собеського. Католицький храм в стилі раннього бароко зведений на місці дерев’яного костелу Діви Марії. Монастир оточений високими оборонними стінами з круглою кутовою вежею, яка входила в систему міських укріплень. У XVIII ст. комплекс був доповнений монастирськими келіями. У храмі похована Т. Собеська, а також один з її синів Марк – брат короля Яна III Собеського, який загинув під Батогом 1652 р. Збереглися алегоричні надгробки роботи німецького скульптора А. Шлютера. При австрійській владі частину приміщень у монастиря відібрали, а в радянські часи храм був закритий. У 1995 р костел Успіння Діви Марії був переосвячений як греко-католицька церква Св. Йосафата, а в монастирі розмістилося Жовківсько-Сокальське єпархіальне управління УГКЦ.

 • Церква Різдва Богородиці
  культова споруда, 1705 р
  Close
  Церква Різдва Богородиці
  культова споруда, 1705 р

  Церква Різдва Пресвятої Богородиці в Жовкві заснована у 1705 року на кошти священика Й. Керницького. Церква дерев’яна, одноповерхова. Характерна для українського села XVIII ст. Іконостас церкви створений 1708 р місцевим столяром Кунашевим і місцевим художником. У 1994 р церква відновлена завдяки старанням отців монастиря Василіана. Львівськими художниками-реставраторами в 1996 р відреставрований церковний іконостас.

Тури до: Жовква

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Жовква

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!