Перейти до вмісту

Боржава (полонина)

Боржава - це назва гірського хребта в Закарпатті. Ланцюг вершин - Великий Верх, Гемба, Плай, Магура і Стій (вища точка, 1682 м.) Утворюють окремий гірський масив.

Гірський хребет Боржава

Загальна інформація.

Довжина хребта – понад 50 км., Максимальна висота – 1681 м (г. Стій). Хребет починається біля смт. Міжгір’я горою Кук (1361м), далі через перевал Присліп (938м), Ополонок (1171м) тягнеться на північний захід з поступовим набором висоти. Від гори Високий Верх (1598м) в тому ж напрямку (на Воловець) висоти знижуються (Плай 1350м, Темнатик 1344м), а на південний захід збільшуються до г. Стій (1681м), далі хребет досить різко обривається.

На південних схилах хребта бере свій початок р. Боржава, яка прорізає широку западину в Вулканічному хребті і впадає в Тису недалеко від Берегово. На півночі Боржава межує з Воловецько-Міжгірським Пагорбом. На Боржаві до висоти 1200-1450 метрів знаходиться пояс букових лісів, у верхній частині зустрічаються хвойні масиви. Вище – пояс полонин, які покриті переважно травостоєм з Луговик дернистого і бєлоуса.

Як і в більшості районів Карпат через випас худоби верхня межа лісу є штучно заниженою. Саме чітко виражена верхня межа лісу в поєднанні з вирівняними-конусоподібними обрисами хребта створюють тут незабутні краєвиди.

На Боржаві ведеться досить інтенсивна господарська діяльність. Майже по всьому поясу полонин випасають худобу, знайти вівчарську хатину тут зовсім не складно. Раніше на г. Стій знаходилися споруди військового призначення, зараз від них залишилися тільки руїни. На ряду з розвиненим господарством, на Боржаві охороняються природні об’єкти. Так на схилах гори Стій знаходиться лісовий заказник Росішний, де охороняються ялицеві масиви.

Боржава – ідеальний курорт для тих, хто хоче навчитися кататися на лижах всерйоз. Карвінг, могул, цілина, схили для новачків і маршрути для екстремалів – тут є траси всіх типів. Також тут ростуть дивовижні прозорі букові ліси. Переїзди з підйомника на підйомник перетворюються на справжні скі-тріпи. Білі гори на кілометр підносяться над лінією лісу. Гірські цирки між вершинами – це величезні простори незайманого снігу.

На р. Оса (ліва притока Вічі) знаходиться загальнозоологічний заказник Потік Оса, де водяться такі червонокнижні види, як форель струмкова, саламандра плямиста, тритон карпатський, бурозубка альпійська. Район Боржави користується великою популярністю серед прихильників активного туризму. Залізнична станція в Воловці, порівняно хороша дорога на Міжгір’я дають можливість досить легко дістатися в район Боржави, чого не скажеш про такі райони, як наприклад, Мармарош або Чивчин. Сезон масового туризму на Боржаві триває з травня по жовтень.

З визначних пам’яток, готичний костел (XV ст., З 1552г. – реформаторський, перебудова, 1830). Збереглися готичні стрілчасті вікна і портал. Близкість Східної Європи відчувається у всьому, села акуратні, а в мальовничих маленьких містечках збереглося безліч пам’яток середньовічної архітектури.

Як дістатися.

Сюди дуже зручно добиратися. Все, що їде поїздом зі Сходу на Захід, до Європи через Чоп, проїжджає повз Боржави. Автомобільна магістраль теж проходить тут. Ніч їзди від Києва, пів-дня їзди від кордону з Угорщиною і Словаччиною.

Де зупинитися.

Санаторій «Боржава». Основним природно-лікувальним фактором є комплекс унікальних мінеральних вод з різним хімічним складом і відповідно різними цілющими властивостями.

Зупинитися в приватному будинку обійдеться 150-160 грн. з людини. Якщо замахнутися на двомісну кімнату в котеджі, то потрібно викласти вже 200 грн. Житло, яке можна назвати міні-готелем з сніданком, що входять у вартість, буде коштувати 250-300 грн. На турбазах і в міні-готелях, крім саун і посиденьок в колибах, розважаються більярдом і настільним тенісом.

Туристичні об'єкти: Боржава (полонина)
 • Водоспад Шипіт
  один з найкрасивіших і найбільш повноводних водоспадів Закарпаття
  Close
  Водоспад Шипіт
  один з найкрасивіших і найбільш повноводних водоспадів Закарпаття

  Водоспад Шипіт – один з семи природних чудес України – красивий водоспад Закарпаття, розташований на північних схилах гірського масиву Боржавських полонин біля підніжжя гори Гимба в селі Пилипець Міжгірського району.

  Водоспад зачаровує всіх своєю незвичайною природною красою. З підземного джерела на горі Великий Верх (1598м) починає свій шлях вниз мальовничою ущелиною невеличкий струмок Плошанка. Його води несуть свіжість і прохолоду. Падаючи численними мальовничими каскадами з 14-метрової висоти кристально чиста вода розбивається об каміння утворюючи міріади діамантових крапельок, які переливаються дивовижними фарбами в променях карпатського сонця.

 • Дерев'яна церква в Пилипці
  пам'ятник архітектури
  Close
  Дерев'яна церква в Пилипці
  пам'ятник архітектури

  Дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці – єдиний свідок середньовічного періоду життя села, це найдавніша пам’ятка в Пилипці. Вона була зведена ще в початку другої половини XVIII століття – в 1759-1762 роках, як і дзвіниця, що стоїть неподалік від неї. Важко повірити, враховуючи як час нещадно відноситься до такого матеріалу як дерево, що цієї споруди майже три сотні років. Храм, як і раніше, стоїть на тому ж місці, залишаючись духовним домом селян, а тепер ще й залучаючи зацікавлені погляди туристів, багатьох з яких ця пам’ятка вражає до глибини душі.

 • Гірський хребет Боржава
  карпати
  Close
  Гірський хребет Боржава
  карпати

  Довжина хребта – понад 50 км., Максимальна висота – 1681 м (г. Стій). Хребет починається біля смт. Міжгір’я горою Кук (1361м), далі через перевал Присліп (938м), м Ополонок (1171м) тягнеться на північний захід з поступовим набором висоти. Від гори Високий Верх (1598м) в тому ж напрямку (на Воловець) висоти знижуються (Плай 1350м, Темнатик 1344м), а на південний захід збільшуються до г. Стій (1681м), далі хребет досить різко обривається.

Тури до: Боржава (полонина)

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Боржава (полонина)

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!