Перейти до вмісту

Мукачево

Місто Мукачево - великий райцентр на р. Латориця, друге за величиною місто Закарпаття.

Загальна інформація.

Місто Мукачево розташоване в центральній частині Закарпатської області України та за своїми економічним потенціалом і кількістю населення займає друге місце в області після її адміністративного центру – м Ужгорода.

Понад 1100 років минуло з часу першої писемної згадки про місто. У літописі анонімів «Діяння угорців» зазначено про перехід в 986 р угорського вождя Алмоша (Арпад) через Карпати і взяття Мукачева, де він 40 днів святкував перемогу. 1263 р. – в грамоті Королевич Іштван V, сина короля Бейли IV, говориться, що село Чинадієво знаходиться вище міста Мукачева. 1352 – в районі Підгоряни (один з сучасних районів міста) комендант замку Деже зупинив татарський навалу хана Атламоша, загін розбив, а самого хана взяв у полон і в замку погубити.

Мукачево було засновано на перехресті історично сформованих торгових шляхів, в 1376 р королева Угорщини і Польщі Єлизавета дала місту грамоту, за якою воно отримало статус привілейованого й одержало дозвіл мати свою печатку із зображенням св. Мартіна, покровителя міста. Друк призначалася для посвідчення актів купівлі-продажу виноградників. В 1445 р володар Мукачівського замку Янош Гуняді надав Мукачево Магдебурзьке право.

Над Мукачево протягом віків проносилися різні політичні бурі. Воно входило до складу Угорщини, Галицько-Волинського князівства, Австрії, Австро-Угорщини, Чехословаччини, Радянського Союзу. Тепер воно у складі незалежної, суверенної Української держави.

Як дістатися.

Добиратися до Мукачево найкраще з Ужгорода – автобусом, маршруткою, потягом. Час в дорозі близько 40 хвилин. Транспорт ходить регулярно. Автовокзал в Мукачево знаходиться в 15 хвилинах ходьби від центру, ж / д вокзал розташований на околиці міста. Через Мукачево проходять поїзди, які слідують на Чоп або Ужгород зі Львова або інших міст України.

Туристичні об'єкти: Мукачево
 • замок Паланок
  фортифікаційна споруда, XIV-XVII ст.
  Close
  замок Паланок
  фортифікаційна споруда, XIV-XVII ст.

  Мукачівський замок «Паланок» – видатний історико-архітектурний пам’ятник, родове гніздо трансільванських князів Ракоці. Замок зводився на високій вулканічній горі (65 м) в кілька етапів. В XI ст. за наказом короля Ласло I на місці давньоруських дерев’яних укріплень була збудована кам’яна башта-донжон, в 1321 р волі короля Карла Роберта італійські майстри розширили твердиню, в 1394 перебудовою зайнявся вигнаний з Поділля князь Федір Коріатович (Корятович), а нинішній вигляд фортеця знайшла в XVII ст. при Дьєрдя I Ракоці. Замок контролював торговельні шляхи через Верецький перевал, що з’єднував Середньо-Дунайську долину зі Східною Європою. Зовнішні лінії оборони включали рів, вал і частокіл (паланок), який дав назву всьому замку. У Нижній замок вів міст через сухий рів, в Середньому замку була передбачена площа для урочистостей, в Верхньому замку розміщувалися князівські палати і облоговий колодязь (86 м). Фортеця витримала безліч облог. Найвідомішу оборону в 1685-88 рр. очолювала Ілона Зріні, вдова Ференца Ракоці. Протягом трьох років вона відбиваючи атаки австрійців, які змогли примусити гарнізон до капітуляції тільки хитрістю. Довгий час замок був оплотом угорської національно-визвольної боротьби під керівництвом її сина – Ференца II Ракоці. Їм обом встановлені пам’ятники. При австрійців тут розміщувалася в’язниця для політв’язнів, а за радянської влади – різні установи. З 1993 р приміщення Мукачівського замку займає історичний музей і картинна галерея. Відпочити і перекусити можна в затишній кав’ярні. У замкових підвалах відкритий дегустаційний зал вин торгової марки “Чизай”.

 • Свято-Миколаївський монастир
  культова споруда, 1360 р
  Close
  Свято-Миколаївський монастир
  культова споруда, 1360 р

  Свято-Миколаївський Мукачівський монастир – головна православна святиня міста Мукачево. Давня обитель, за переказами, заснована в IX ст. київськими ченцями, що супроводжували дочку Ярослава Мудрого Анастасію, яку видали заміж за угорського короля (збереглися печери і цілюще джерело). Інша легенда розповідає про перемогу князя Ф. Коріатовича (Корятовича) в сутичці зі змієм. На місці, яке йому вказав з’явився над річкою ангел, князь 1360 р побудував дерев’яну церкву і келії. Свято-Миколаївський монастир був резиденцією єпископів в 1491-1772 рр. Кам’яні споруди в стилі бароко зведено в XVIII-XIX ст. під керівництвом арх. Д. Раца, який похований в Успенському соборі.

 • Костел Св. Мартіна
  культова споруда, XIV-XIX ст.
  Close
  Костел Св. Мартіна
  культова споруда, XIV-XIX ст.

  Кафедральний костел на честь Св. Мартіна, покровителя міста Мукачево, побудований в 1904 р на місці старого готичного храму. Від первісної будівлі збереглася готична каплиця Св. Йосипа XIV в. із середньовічними розписами і надгробками. Вона служила вівтарною частиною стародавнього храму, більшу частину якого довелося розібрати через ветхість. Особливий інтерес представляють різьблені кам’яні наличники вікон з багатим і неповторним орнаментом, кольорові вітражі, опори (контрфорси) стін, а також готичні склепінчасті перекриття. У 1976 р була проведена реставрація.

 • Білий дім
  палац / садиба, XVII ст.
  Close
  Білий дім
  палац / садиба, XVII ст.

  Палац в змішаному стилі ренесансу і бароко, фамільна резиденція князів Ракоці. Своєю назвою зобов’язаний первинному кольору фасаду. У 1726 р перейшов у власність роду Шенборнів, для яких арх. П. Ньюмен провів капітальну реконструкцію. Виділяється масивний портал в стилі бароко. Зараз приміщення займає Дитяча художня школа ім. М. Мункачі.

 • Площа Миру
  історична територія
  Close
  Площа Миру
  історична територія

  Затишний мощений бульвар, що становить основу пішохідного трикутника турзони в центрі міста. Домінантою є міська ратуша в стилі модерн (1906 р.), на вежі якої встановлено годинник зі складним механізмом. З протилежного боку площі височіє кафедральний костел Св. Мартіна, який є покровителем міста. Поруч знаходиться готична каплиця Св. Йосипа (XVI ст.), В якій збереглися середньовічні розписи. На площі встановлено пам’ятник святим Кирилу і Мефодію. Це традиційне місце проведення масових заходів, в т.ч. щорічного фестивалю «Червоне вино».

 • Ратуша
  пам'ятник архітектури, 1906 р
  Close
  Ратуша
  пам'ятник архітектури, 1906 р

  Будівля міської ратуші вже більше 100 років служить за прямим призначенням – зараз тут розміщується міськрада. Побудована за проектом будапештського арх. Я. Бабули-молодшого. При закладці першого каменя в фундамент головної годинникової вежі помістили лист, в якому, зокрема, повідомлялося, що в місті проживало 14416 чол., було 1553 будинки. Головний портал прикрашають куранти, встановлені майстром І. Шовінським. Головний механізм розміщений в невеликій овальній кімнаті башти. У місткому скляному ящику працює система шестерень і важелів, з’єднаних тросами з двома дзвонами під дахом куполу. Через кожні 15 хв. по меншому дзвону вдаряє молот, відбиваючи чверті години. Удари по великому дзвону сповіщають про годинник. Таким чином, в межах чутності дзвонів час можна було визначати на слух.

 • медовий дім
  музей, 2010 р
  Close
  медовий дім
  музей, 2010 р

  «Медовий дім» в Мукачево – одна з визначних пам’яток «Медового шляху Закарпаття», що входить до туристичного маршруту «Солодке Закарпаття». Мукачівський музей меду відкритий в 2010 р сім’єю бджолярів Переста. В експозиції представлений живий вулик з прозорими стінками, інструменти пасічників, колекція іграшкових бджіл, зразки меду з 27 країн світу. Відвідувачам «Медового дому» пропонують дегустацію 4 видів закарпатського меду, а також деяких медових напоїв: медовухи і медового бальзаму на травах.

 • Собор Почаївської ікони Божої Матері
  культова споруда, 1993 р.
  Close
  Собор Почаївської ікони Божої Матері
  культова споруда, 1993 р.

  Кафедральний собор Почаївської ікони Божої Матері в Мукачево побудований в 1993 р Належить УПЦ МП. Поруч встановлено пам’ятник воїнам-афганцям.

 • Успенський собор
  культова споруда, 1829-59 рр.
  Close
  Успенський собор
  культова споруда, 1829-59 рр.

  Греко-католицький собор Успіння Пресвятої Богородиці знаходиться на перехресті вулиць Пушкіна і Федорова. Споруджений в 1829-59 рр. на місці недобудованого мукачівського монастиря, закладеного ще в 1752 р Ініціатором будівництва храму був видатний закарпатський просвітитель В. Довгович, який першим з місцевих учених став членом-кореспондентом Угорської академії наук. На дзвіниці було встановлено годинник, виготовлені в Мюнхені. У 1990-х рр. храм був реконструйований, встановлено новий іконостас роботи І. Волосянського. Перед церковною огорожею – скульптура Богородиці з Немовлям.

 • пам'ятник сажотруса
  пам'ятник / монумент, 2010 р
  Close
  пам'ятник сажотруса
  пам'ятник / монумент, 2010 р

  Пам’ятник сажотруса в центрі Мукачева встановлений в 2010 р з ініціативи кол. закарпатського губернатора І. Балоги. Скульптура роботи І. Бровдія розміщена на бруківці біля фонтану, навпроти міського Будинку культури. Пам’ятник «щасливому сажотруса» відразу прозвали «Берталон-бачі», оскільки прототипом послужив добре відомий місцевим жителям мукачівський сажотрус Берталон Товт. Він зображений зі своїм спорядженням, які оглядають дахи навколишніх будинків. Поруч з ним – вірний кіт. Вважається, що зустріч з сажотрусом приносить удачу.

Готелі та котеджі у : Мукачево

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!