Перейти до вмісту

Нирків

Нирків — село Заліщицького району Тернопільської області.
Розташоване на річці Джурин, на заході району.

До 1970 року до складу Нирківського сільради входило село Червоне (колишній Червоногород,; назва походить від кольору грунту в долині Джурина), але після репатріації польського населення і закриття Червоногородський ГЕС (початок 1960-х рр.) Цей населений пункт ісключіли з облікових даних сільради . Урочище (територія – 72 га) зберегла назву Червоне і належить Нирківського сільській раді.

Перше Письмове Згадка в Нирків – 1714. Почала колишнього села Червоне належать пізніше до 14 століття. До 18 століття це було укріплене місто і центр Червоногородського повіту Подільського воєводства. До 1939 року в Ниркові діяли українські товариства «Просвіта», «Рідна школа» та інші, кооперативу.

На сільському цвинтарі зберігся Напівзруйнований мавзолей сім’ї Понінських – останніх власників села (колись прикрашений барельєф роботи датського скульптора Торвальдсен, Який тепер зберігається у Львівській галереї мистецтв). Поруч знаходяться руїни споруди класичного стилю, також побудоване на кошти Понінскіх.В самому селі є 2 церкви св. Покрови (1714 і 1997 (кам’яна), каплиця святих Петра і Павла (2001). Споруд пам’ятник воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1965), встановлено пам’ятні хрести на честь скасування панщини, 9 ї річниці незалежності України, 2000- річчя Різдва Христового (всі – 2000). 2000 року в руїн костелу сооруділи пам’ятник полякам, загиблим 2-3 лютого 1945 року.

Туристичні об'єкти: Нирків
 • Джуринський водоспад
  Close
  Джуринський водоспад

  Джуринський (Червоногородський, Червоноградський) водоспад біля села Нирків – найбільший рівнинний водоспад України (висота – 16 м). Знаходиться в ур. Червоне, поруч з мальовничими руїнами Червоногородського (Червоноградського) замку. За переказами, водоспад має штучне походження. У 1620 р турки з татарами, прориваючись до неприступного замку, оточеному водою, зруйнували кам’яний кряж і змінили русло річки, щоб вона проходила повз замок. За іншою версією, русло було змінено під час будівництво палацу Понінських в XVIII в. На скелястих берегах Джуринського водоспаду можна побачити руїни існувала в минулому водяного млина. Це популярне місце відпочинку жителів Тернополя.

 • Червоногород
  Close
  Червоногород

  Дві круглі готичні зубчасті вежі на дні гігантського кратера – залишки старовинного Червоноградського замку, історія якого починається з IX ст., Коли тут існувало давньоруське поселення Черлений містечко (пізніше його називали Червоногород, червоногруда, Червоноград). У 1351 російсько-литовські князі Коріатовичі (Корятовичі) побудували в Червоногороді дерев’яний замок для захисту від татар. У поч. XVII ст. королівський староста Н. Данилович спорудив на вигині р. Джурин новий кам’яний замок, згодом зруйнований турками. Мальовничі руїни послужили князю К. Поннінскому основою для зведення в 1870 р прекрасного готичного палацу (арх. Ю. Захаревич). Садиба в Червоногороді вважалася однією з найбільш витончених магнатських резиденцій в Польщі. До 1939 року в Червоногородський замку жила княгиня Любомирська. До середини. XX ст. садиба прийшла в запустіння, за радянської влади більшу частину споруд розібрали на будматеріали. Поруч можна побачити руїни Петропавлівського костелу XVII-XVIII ст., Занедбаний цвинтар з усипальницею Понінських, а також залишки гідростанції у водоспаду Джурин. Спуск в каньйон до Червоногороду – 2,5 км досить крутий грунтовки, яка в погану погоду може бути важко прохідних для легкових автомобілів. Останнім часом за в’їзд стягується плата, прохід пішки безкоштовно.

 • Печера пустельників
  Close
  Печера пустельників

  В 1,5 км на південь від Червоногорода в ур. Пустельня є невеликий грот, вирубаний в травертинові скелі. До Другої світової війни (за іншими даними, в кін. XIX ст.) В печері жив монах-відлюдник, який займався різьбою по каменю. Частково збереглася вирізана відлюдником статуя Св. Онуфрія. Частина печери зруйнована обвалом. Над джерелом на підході до печери відлюдника встановлені три статуї Богоматері. Води джерела стікають зі скелі тонкими струменями водоспаду “Дівочі сльози”, навколо якого утворився особливий мікроклімат з незвичайною рослинністю. Піший підйом від Джуринського водоспаду займає близько півгодини. Автомобільний під’їзд можливий з боку с. Устечко.

Тури до: Нирків

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Нирків

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!