Перейти до вмісту

Свалява

Свалява - відомий закарпатський бальнеологічний курорт на р. Латориця в 20 км від Мукачева в сторону Львова. Тут зосереджено близько ста мінеральних джерел, що складає приблизно третю частину всіх бальнеологічних ресурсів Закарпаття.

Загальна інформація.

Свалява – місто районного значення в Закарпатській області України, адміністративний центр Свалявського району. Розташований на річці Латориця в Карпатах, в мальовничій долині, обмальованої горами. Населення 17 145 осіб (2004). Свалява була заснована в XII столітті, хоча поселення на місці сучасного міста існували з I тисячоліття до н. е. Крім того, поблизу міста було виявлено Венедського поховання зі зброєю. Свалява вперше згадується в документах в XII столітті. За свідченням королівської грамоти, поселення до 1264 р перебувало «по ту сторону засіки«, тобто в складі Галицько-Волинського князівства. Нині Свалява – відомий бальнеологічний курорт.

Назва міста походить від слова «сіль» і вживається з тих часів, коли Свалява була центром експортування солі з Мараморошської жупи в сусідні держави.

У XIII столітті місто перейшло в руки угорських королів, які дарували його різним магнатам. З XVI століття місто стало власністю трансільванських князів. У 1657 році Сваляву спустошили війська польського магната Любомирського. Після визвольної війни 1703-1711 рр. місто стало власністю королівської казни і був подарований графу Шернборну-Бухгейму. На початку XX століття в Сваляві акціонерне товариство «Сольва» побудувало лісохімічний завод для сухої перегонки букової деревини. У той час це було одне з найбільших підприємств такого типу в Європі. 25 жовтня 1944 року Свалява звільнена від фашистських військ. З 1957 року – місто.

Околиці міста багаті джерелами лужно-вуглекислих вод типу «Боржомі». Біля них створені санаторії «Поляна», «Сонячне Закарпаття», «Квітка Полонини», де хворих лікують мінеральною водою, придатною для ванн і пиття. На гербі міста 1843 року – в червоному полі з зеленою основою стоїть конкретна людина в білому одязі і ллє мінеральну воду в дубову бочку. На печатці 1804 року зображений лев, який стоїть, тримаючи квітку.

Як дістатися.

Добиратися до Сваляви найкраще з Ужгорода або Львова – автобусом, маршруткою, потягом. З Ужгорода час в дорозі близько півтори години. Через Сваляву проходять поїзда Ужгород – Львів і далі, а також міжнародна автомобільна магістраль Львів – Чоп.

Туристичні об'єкти: Свалява
 • Михайлівська церква
  культова споруда, 1588 р
  Close
  Михайлівська церква
  культова споруда, 1588 р

  Дерев’яна Михайлівська церква у Сваляві – прекрасний зразок лемківської народної архітектури. Храм розташований на південній околиці Сваляви, яка раніше була окремим селом Швидкий. Спочатку церква, побудована у 1588 році, розташовувалася на пагорбі, але в 1630 році для зручності жителів села її перенесли на нинішнє місце. У XVIII ст. храм був реконструйований. Характерним елементом архітектури Михайлівської церкви є висока вежа з бароковим завершенням. Бабинець оперезаний відкритою галереєю з різьбленими стовпчиками. Царські врата відрізняються витонченою ажурною різьбою з позолоченими і писаними елементами. В даний час храм діючий.

Тури до: Свалява

Черговий робот не виявив турів у це місто!

Готелі та котеджі у : Свалява

Черговий робот не виявив готелів / котеджів в цьому місці!