Перейти до вмісту

Ужгород

Ужгород - найзахідніше місто України, головні "сухопутні ворота" в Європу, зручний перевалочний пункт для зарубіжних поїздок.

Загальна інформація.

Сучасна назва «Ужгород» історично походить від словосполучень – місто над річкою Уж. Спори завжди виникали тільки над словом вже. Лінгвісти не бачать жодної належності до змії і відштовхуються від болгарського »уг» – «вугілля», як вугілля, і «кут», як кут, а також від слова «вузький», як вузький, маючи на увазі вузьку долину річки Уж, а інші дослідники стверджують, що «Уж» походить від турецьких слів «унг», «онг», що перекладається, як «правий», ще деякі стверджують що назва походить від старотюркського слова «уз», яке перекладається як «вода».

Перші поселення – 100 тис. Років до н.е. А ось письмові згадки датуються 872 в хроніках Шимона Кеза. З 1938 р місто належало Угорщині, але в 1945 його повернули до складу УРСР.

Ужгород за довгі століття існування збагатився пам’ятками старовини. Радимо відвідати Горянську ратонгу і Ужгородський замок на території якого знаходиться музей дерев’яної архітектури і етнографічний музей, спуститься в підземелля де збереглися фрагменти мурів, а в льохах замку можна продигустувати вина, у внутрішньому дворику заглянути в глибокий колодязь, про який ходять кілька суперечливих легенд і вдихнути запах історії.

Ужгород – одне з найдавніших міст. Східнослов’янське плем’я білих хорватів заснувало свої перші поселення в районі Ужгорода до IX століття, коли Ужгород (Унгвар) перетворився на захищену ранньофеодальну фортецю. У 903 році угорці на чолі з Арпадом перейшли Карпати, і, розбивши в бою на території сучасної Словаччини війська напів-легендарного князя Ужгорода Лаборця, оволоділи містом. Існує навіть теорія про те, що сама назва «Угорщина» (Hungary) походить від угорської назви Ужгорода – Унгвар.

Він перебував під впливом Угорського королівства, місто продовжувало розширювати свої межі, поки в 1241 році монголи Батия не спалили місто. На початку XIV століття Ужгород на чолі з Або Амадеєм і Петром Петуні надавав тривалий опір новому угорському королю Карлу Роберту з династії Анжу. У 1318 році почалося 360-річне правління в Ужгороді Другетів, італійських аристократів, покликаних угорським королем. Філіп Другет спорудив новий замок, який зберігся до наших днів. З 1430 року Ужгород, отримавши ряд привілеїв від корони, став іменуватися «Привілейоване місто Ужгород».

У місті є багато пам’яток архітектури.

Як дістатися.

Пряме залізничне сполучення з Ужгорода є з 15 містами України, такими як Київ, Москва, Дніпропетровськ, Львів, Одеса, Сімферополь, Харків і т.д.

Туристичні об'єкти: Ужгород
 • Ужгородський замок
  фортифікаційна споруда, XIV-XVI ст.
  Close
  Ужгородський замок
  фортифікаційна споруда, XIV-XVI ст.

  У нижній течії гірської річки Уж, яка звивається красивою долиною і, неначе срібна нитка, пронизує зелений покрив гір, несучи кристальні води в низовину, розкинулося по обох берегах старовинне місто Ужгород, історія якого налічує понад тисячу років.

  І всі ці довгі століття вартовим його є древній замок, комплекс якого розміщений на одному з пагорбів на правому березі річки. Історія власне середньовічного замку налічує понад тисячу років. Протягом століть замок неодноразово перебудовувався у відповідності з вимогами фортифікації середньовіччя, так що до наших днів від найдавніших споруд його збереглась лише частина фундаменту, сліди якого можна побачити в підземеллях, і ще фрагменти карнизів з романським орнаментом. Основна споруда відноситься до 14 сторіччя. Городище часів князя Лаборця 9 століття було знищено кочівниками – уграми. Описуючи ці події під 903 роком, угорських хроніка таким чином представляє нам першу письмову згадку про Ужгородський замок. В кінці 10-початку 11 століття, коли рівнинна частина Закарпаття потрапила під панування Угорського королівства, в Ужгороді відбудовується замок як адміністративний центр комітату Унг, який незабаром набирає важливе стратегічне значення. Це вже була могутня оборонна споруда, про силу якої свідчить той факт, що в 1086 році під час набігу половецької орди під верховодство хана Кутеска, яка прорвалася через Карпатські перевали в Дунайську низовину, Ужгородський замок кочівники взяти не змогли. Древні письмові джерела зберегли нам і древні назви Ужгородського замку. Хроніка угорського літописця 12 століття говорить про Ужгородський замок як про «castrum». В інших джерелах Ужгородський замок називається «oppidum». Спочатку Ужгородський замок був володінням угорського короля, однак в 1322 році король Карл Роберт дарує замок разом з ужгородської домінією (феодальним володінням) магнатові Другету. У період, коли замок перебував у володінні роду Другетів (1322-1691 р), у фортифікаціонному мистецтві відбулися великі зміни, викликані головним чином появою нових видів зброї, і в першу чергу вогнепальної зброї. Та й час, особливо 15-16 століття, відзначався локальними і широкомасштабними війнами (досить згадати хоча б угорсько-турецькі війни і міжусобиці, які після них наступили). Після поразки угорських військ в битві під Могачем в 1526 році, і розділом Угорського королівства на три частини, Закарпаття стає ареною боротьби між Трансильванським князівством, яке претендує на роль об’єднувача Угорщини, і Габсбургами, яким юридично належала угорська корона. Власники Ужгородського замку Другети дотримувалися прогабсбургської орієнтації. Дерев’яна церква у дворі замку є пам’ятником архітектури і побудована без єдиного цвяха.

 • Горянська ротонда
  культова споруда, XII-XIII ст.
  Close
  Горянська ротонда
  культова споруда, XII-XIII ст.

  Горянська ротонда (церква Св. Анни) в Ужгороді – найдавніший храм Закарпаття, унікальний пам’ятник романо-візантійської архітектури, в якому фахівці вбачають риси Великоморавського зодчества. Найбільш вірогідним часом будівництва вважається XIII в., Однак існують і більш ранні датування – аж до X ст. Храм-ротонда в Горянах виконаний у формі шестикутника з потужними стінами завтовшки 2-2,5 м і вузькими вікнами, складний з цегли, аналогічного давньоруської плінфи. Ймовірно, храм Св. Анни був каплицею укріпленого замку і виконував оборонні функції. За легендою, Горянську ротонду побудувала княжна Грагісса, що володіла Горянським замком в XIII в. Коли замок захопив магнат Матуш Чак Тренчинський, рятуючись від безчестя, Грагісса назавжди пішла в замкові підземелля, де її душі досі чекає звільнення. У XV в. до ротонди був прибудований неф Миколаївської церкви. Усередині Горянської ротонди збереглися фрески, створені в 1360-70 рр. італійськими майстрами школи Джотто. На східній стіні нефа знаходяться розписи XV ст., Виконані в техніці «саль секко» в манері тірольської і чеської живописних шкіл.

 • Музей народної архітектури
  музей, 1970 р.
  Close
  Музей народної архітектури
  музей, 1970 р.

  Закарпатський музей народної архітектури та побуту – це стилізоване етнічне село в центрі міста, де зібрані зразки дерев’яного зодчества, типові для представників різних народів Закарпаття: долинян, лемків, бойків, гуцулів, угорців, румунів. Перлиною експозиції вважають лемківську дерев’яну Свято-Михайлівську церкву (1777 г.), привезену із с. Шелестове Хустського р-ну. В інтер’єрах можна побачити різьблений іконостас та ікони XVIII в. Також особливої ​​уваги заслуговує гуцульська садиба-гражда з с. Стебного Рахівського р-ну, яка поєднує житлові, господарські та оборонні функції. Цікава конструкція водяного млина XIX ст. з с. Колочава Міжгірського р-ну, в якій передбачено приміщення для млинового механізму і кімната Ілая мельника. Угорська народна архітектура представлена ​​будинком заможного селянина ХІХ ст. з с. Вишково Хустського р-ну.

 • Хрестовоздвиженський кафедральний собор
  культова споруда, 1640-46 рр.
  Close
  Хрестовоздвиженський кафедральний собор
  культова споруда, 1640-46 рр.

  Хрестовоздвиженський кафедральний собор здавна був головним християнським храмом Ужгорода. Ініціатором його створення в 1640 р став граф Янош X Другет, який запросив для цього ченців-єзуїтів. Будівництво велося 6 років. Після ліквідації ордену єзуїтів в 1773 р Хрестовоздвиженський собор перейшов греко-католицької єпархії. Єпископ А. Бачінкський в 1779 р перебудував його в стилі бароко відповідно до східним обрядом. Нинішні форми, що поєднують класицизм з необароко, храм набув після реконструкції 1878 р Інтер’єри в стилі рококо розписані закарпатськими художниками. У криптах поховані багато релігійних діячів, зокрема убитий радянськими спецслужбами єпископ Т. Ромжі. У 1991 р Хрестовоздвиженський собор був повернутий греко-католикам. Поруч знаходиться колишня єпископська резиденція, в якій був відкритий перший закарпатський ВНЗ – єзуїтська колегія. До останнього часу тут розміщувалася бібліотека Ужгородського держ. університету, але зараз будинок повернуто церкві. Йде реставрація, планується відкриття єпархіального музею.

 • ортодоксальна синагога
  1904 р.
  Close
  ортодоксальна синагога
  1904 р.

  Ужгородська ортодоксальна синагога – храм закарпатської громади євреїв-ашкеназі. Синагога в Ужгороді збудована в 1904 р в неомавританському стилі за проектом архітекторів Д. Паппа і Ф. Саболч. Нині в будівлі знаходиться Закарпатська обласна філармонія.

 • Маяк Свободка
  пам'ятник / монумент
  Close
  Маяк Свободка
  пам'ятник / монумент

  Міні-статуя Свободи в Ужгороді, яка є одночасно найменшим діючим маяком в Україні, виготовлена скульптором М. Колодко в стилі Фернандо Ботеро і встановлена в 2011 р в честь Ужгородської річковий регати. Фігурка висотою 17 см тримає світильник, в якому блимає світлодіод. Свободка-маяк встановлена на перилах мосту через річку Уж.

 • Провулок Гірчичне зерно
  історична територія, 2010 р
  Close
  Провулок Гірчичне зерно
  історична територія, 2010 р

  Провулок «Гірчичне зерно» (Гірчичний провулок) в Ужгороді – реконструйований куточок старого міста. Колоритний торговий пасаж в центрі Ужгорода створений в 2010 р для сімейного відпочинку. 70-метровий пішохідний провулок з’єднує пл. Корятовича та вул. Фединця. Архітектурне рішення гірчичного провулка, спроектованого М. Колодко, виконане в єдиному старовинному стилі, притаманному Ужгороду 1930-х рр. Уздовж пасажу розташовані кафе і кондитерські, маленькі магазинчики, дитяча перукарня, а також музей кави з кавовою картою Ужгорода. Передбачено місце для сцени. Особливо романтична атмосфера тут панує вечорами, коли запалюються теплі вогні ліхтарів в ретро-стилі.

 • Липова (Сакурова) алея
  історична територія
  Close
  Липова (Сакурова) алея
  історична територія

  Найдовша в Європі липова алея (2,2 км) тягнеться уздовж Ужа по двом набережним Ужгорода – Незалежності і Студентською. Завдяки тому, що тут зібрані липи різних сортів, цвіте алея все літо. А навесні, в кінці квітня – початку травня, на прилеглій площі Пушкіна і сусідніх з набережної вулицях Довженка і Ракоці зацвітають неймовірно пишним рожево-білим цвітом сотні дерев сакури. Це захоплююче видовище щорічно привертає до Ужгорода тисячі туристів. Сакура визнана візиткою Ужгорода. Декоративну японську вишню завезли до Ужгорода в 1923 р з Відня, і зараз вона росте по всьому місту. У 2009 і 2011 рр. на протилежному березі Ужа, на Київській та Православній набережних, була висаджена нова Алея сакур, яку також вважають найдовшою в Європі. Майже одночасно з сакурами зацвітають магнолії, розпускаються квіти японської айви і яблунь Недзвецького, флоридскої і китайської.

 • Вулиця Корзо
  історична територія
  Close
  Вулиця Корзо
  історична територія

  Мощена пішохідна вулиця Корзо в центрі Ужгорода з’єднує пл. Корятовича з вул. Волошина. У перекладі з італійського «Корзо» означає «місце для прогулянок». Назва, дане вулиці ще колишніми власниками міста Другетами, виправдано і зараз. Це улюблене місце для прогулянок городян і гостей міста – тут безліч кафе і магазинів, фасади старовинних будинків відреставровано, а міські служби ретельно підтримують чистоту.

 • Костел Св. Юрія (Георгія)
  культова споруда, 1619-1762 рр.
  Close
  Костел Св. Юрія (Георгія)
  культова споруда, 1619-1762 рр.

  Римо-католицький костел Св. Юрія (Георгія) споруджений в XVII ст. звернулися в католицтво Володарем Ужгорода Ю. Другетом на місці зруйнованого ним же лютеранського храму. Будівництво продовжив його спадкоємець М. Берчені. У XVIII ст. храм був перебудований в стилі необароко, над оформленням працював знаменитий майстер Я. Лукач. На дзвіниці встановлено годинник, якій йде ось уже понад 150 років. В інтер’єрі особливої уваги заслуговує незвичайний необарочний вівтар 1895 р роботи майстра Л. Краккера.

 • Ботанічний сад
  парк, 1946 р
  Close
  Ботанічний сад
  парк, 1946 р

  Ботанічний сад Ужгородського Національного Університету був створений в 1946 р, займає 4,5 га площі. Ботсад є пам’ятником садово-паркової архітектури державного значення. Підтримує зв’язки з 155 ботанічними садами світу. Парк розкинувся ніби на трьох рівнях: третина його розташована на першій і другій терасах над річкою, а дві третини спускаються в частину долини. Перепад висот становить 22 метри. Вулканічні материнські породи, покриті грубим шаром суглинистого окультуреного грунту. Посадки розміщені за географічним принципом. Тут розташовані такі ділянки екзотичних рослин: американський, кавказький, середньоазіатський, китайський, далекосхідний. В саду зібрано близько 3800 видів рослин. Флора Закарпаття представлена ​​400 видами рослин, серед яких: угорська бузок, волошка карпатський. У дендрарії нараховується близько 800 видів дерев і чагарників. Зростає 130 видів різновидів хвойних: тис, кипарис болотний та інші. Альпійська гірка являє окремо флору гір. Тут росте 150 видів рослин, серед яких і прекрасний едельвейс. Декоративне квітникарство представлено 1200 видами рослин, серед яких: 120 видів троянд, 50 видів гладіолусів, 25 видів хризантем, 20 видів лілій. В оранжереї Ужгородського ботанічного саду ростуть тропічні і субтропічні рослини: банан, мімоза, лавр, евкаліпт, папайя, 10 видів пальм, 250 видів кактусів.

 • Будинок жупанату (Художній музей)
  музей, 1809 р
  Close
  Будинок жупанату (Художній музей)
  музей, 1809 р

  Масивна адміністративна будівля в стилі класицизму на пагорбі в центрі Ужгорода було побудовано в 1809 р для розміщення місцевої влади (жупанату). На фасаді можна бачити герб комітату Унг. Будинок пов’язаний з подіями угорської національно-визвольної боротьби та діяльністю українського товариства «Просвіта». З 1979 р приміщення займає Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая з експозицією робіт українських, угорських, російських і західноєвропейських художників.

 • Дегустаційний зал Шардоне
  2007 р.
  Close
  Дегустаційний зал Шардоне
  2007 р.

  Дегустаційний винний зал «Шардоне» відкритий в 2007 р в старому центрі Ужгорода приватним виноробом з с. Концово А. Ковачем. На вході встановлено винний прес XIX ст. Дегустаційний зал розрахований на прийом 60 відвідувачів одночасно. На початку відвідувачам демонструють фільм про закарпатському виноробстві «Божественний подарунок Бахуса». На дегустації представлено кращу продукцію найвідоміших винзаводів Закарпаття: “Скілур”, “Котнар”, “Бобовіщанскій”, “Леанка”, “Закарпатський сад”. Відвідувачі можуть продегустувати такі знамениті закарпатські вина, як “Троянда Закарпаття” 1986 р “Кагор”, “Середнянське”, “Шардоне”, “Спокусніца”, “Старовинний замок”, а також коньяк “Закарпатський”. На закуску пропонують сири Селиської приватної сироварні.

 • Будинок-музей Манайла
  музей, 1981 р.
  Close
  Будинок-музей Манайла
  музей, 1981 р.

  Будинок-музей художника Ф. Манайло присвячений життю і творчості одного з основоположників Закарпатської школи живопису. Музей відкритий в 1981 р в будинку, в якому Манайло жив в сер. XX ст. в Ужгороді. Тут він викладав декоративне мистецтво в Ужгородській школі ремесла і Ужгородському училищі прикладного мистецтва, працював головним художником Закарпатського обласного будинку народної творчості. Музейна експозиція налічує понад 2 тис. Експонатів, серед яких особисті речі художника, документи з його особистого архіву, а також художні твори, які знайомлять з творчістю Ф. Манайло: живопис, графіка, декорації та ін. Збережений інтер’єр майстерні і вітальні художника.

 • пам'ятник Рошковича
  пам'ятник / монумент, 2012 р
  Close
  пам'ятник Рошковича
  пам'ятник / монумент, 2012 р

  Пам’ятник закарпатському художнику І. Рошковича в Ужгороді встановлено на набережній, яка раніше носила його ім’я, поруч з пішохідним мостом. В кін. XIX – поч. XX ст. Рошкович прославився сакральними розписами багатьох храмів Європи, в т.ч. базиліки Св. Іштвана в Будапешті і Преображенської церкви в Ужгороді. Скульптор М. Колодко зобразив художника за роботою над міським пейзажем Ужгорода з набережної і мостом через р. Уж, причому міст на картині виглядає таким, яким він був за часів Рошковича. Аналогічний пам’ятник буде встановлений в Будапешті.